Çocuklarda Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Çocuklarda Enfeksiyon Hastalıklarında Beslenme

Gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen hastalıklar enfeksiyon hastalıklarıdır ve çocuk ölümlerinin nedenlerinin başında gelir. Hastalığın nedenleri arasında kötü beslenme, zayıf bağışıklık sistemi, malnutrisyon gelmektedir. Enfeksiyon, patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaların herhangi bir yoldan insan vücuduna girerek kendi cisimleri ve toksinleri ile oluşturdukları hastalıktır.

Çocuk uygun beslenemediğinde bağışıklık sistemi hücrelerinin gereksinimi olan besin maddeleri alınamamakta ve çocuk patojen bir mikroorganizmaya maruz kaldığında belirtileri ağır seyretmektedir. Çocukta metabolizma hızı, doku yıkımı, ınsulıne dırenç, hiperglisemi artmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarında genel belirtiler, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, iştahsızlık, hızlı ve hırıltılı solunum, ateş, kulak akıntısı, lenflerde şişmedir.

Metabolizmanın artması ile besin öğelerine gereksinim de artmaktadır. Protein yetersizliğinde enfeksiyona duyarlılık artar, antikor oluşumu bozulur. Hücre bölünmesinde, bağışıklık sisteminin çalışmasında, vücudu serbest radikallerden korumada proteinin önemi büyüktür.Kollojen sentezini artırarak yara iyileşmesini kolaylaştırır. Enfeksiyon sırasında süt çocuklarında 3-4g/kg, daha büyük çocuklarda 1.5-2g/kg protein verilmesi ve proteinin de %60 ‘ının hayvansal proteinlerden gelmesi önemlidir.

Yağların enerji vermelerinin yanında yağda eriyen viteminlerin alımını kolaylaştırması, beyin fonksiyonlarını çalıştırması, sinir iletimi gibi görevleri bulunmaktadır. Hücre membran yapısına girdikleri için bağışıklık sisteminin işlevlerinde önemli görevleri bulunmaktadır. Yağda eriyen vitaminlerin alımı ve büyüme, gelişmenin sağlanması için için enerjinin %35-40 ‘ı yağlardan gelmelidir.

Vücut ısısının artmasıyla ve kusma, ishal nedeniyle sıvı gereksinimi de artmaktadır. 1 yaşa kadar 150-175 ml/kg, 1 yaş sonrasında 100-125 ml/kg sıvı önerilir.

RDA’nın önerisi ile enfeksiyon sırasında vitamin ve minerallerde 2-3 katına çıkmaktadır. A vitamini % 10, C vitamini %100, B vitaminleri %25-50, Demir %20-25, Çinko %50-100, Magnezyum %25-50 oranında artmaktadır.

• Hasta çocuk muhakkak yeterli ve dengeli beslenmelidir.

• Bol bol sıvı verilmelidir.

• Anne sütü alıyorsa muhakkak anne sütü verilmelidir.

• Besin alımını önleyici enfeksiyon söz konusu ise enteral veya özel modüler ürünlerden destek alınabilir.

• Meyve ve sebzeler vitamin ve minerallerden zengin olduğu için tüketimi artırılmalıdır. Pişmiş sebze veya sebze suları rahatlıkla kullanılabilir.

• Enerji ve beraberinde artan vitamin gereksinimi nedeni ile B vitamini ihtiyacının karşılanması için tahıl tüketimi artırılmalıdır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top