Bu Yabanmersini bir harika!!!

Bu Yabanmersini bir harika!!!

Yabanmersini bel bölgesindeki yağların sonunu getirebilir.

Yeni çalışmalar gösteriyor ki, beslenmesinde yabanmersinine yeraçan kişilerin karın bölgesindeki yağları yakma süresi hızlanıyor… Bilindiği gibi bu bölgedeki yağlar ya var olan ya da olmak üzere olan kalp hastalıklarının, diyabetin, kolesterolün ve kontrol edilemeyen glükoz seviyesinin habercisidirler. Yabanmersini içeriğindeki bileşenlerle, yukarıda saydığımız bu rahatsızlıkların üstesinden gelinmesinde oldukça etkili bir besin olarak beslenmemizdeki yerini alıyor. Ülkemizde pek de yaygın olmamakla beraber, zamanla sevilen ve mutfaklarımıza önce çay ve marmelat olarak giren bu gıdanın neler başardığını duyunca şaşıracaksınız…

Yüksek yağ oranı olan bir beslenme çeşidinde bile, içeriye yabanmersininin girişi pek çok şeyi değiştiriyor. Amerika’da Michigan üniversitesinde başlayan ve şimdi Avrupadaki pek çok üniversitede de devam eden araştırmaların sonucu bu. Yalnız önemli olan konu, nasıl tüketileceğinin bilinmesi.

Yabanmersini, antioksidanca zengin bir besin. Üstelik, vücudu şekeri dengelemek, depolamak ve enerji yakımı ve kullanımı konusunda olumlu etkileyecek bileşenlere sahip. Bu sayede, kalp ve şeker hastalığıyla aktif olarak savaşıyor. Meyve ve sebze yemenin faydaları konusunda yapılan araştırmalardan birinde, araştırmacı Steven Bolling, yabanmersininin vücudu tehdit eden pek çok kimyasalı baskıladığı ve içerdiği pigmentler sayesinde deyim yerindeyse kansolojenleri kapıdan kovduğunu söylüyor.

Yabanmersini bir kalp dostu

2009’da başlayan Deneysel Biyoloji çalışmalarında, araştırmacılar iki grup denek faresi arasında yaptıkları deneyde; gruplardan bir tanesine karbonhidrat diğerine ise karbonhidrat ve yabanmersini veriliyor; yalnızca karbonhidratla besleniyor. 90 gün sonra, yabanmersini ile beslenen fare grubunun karın bölgesindeki yağlanmada azalma, düşük kolesterol, gelişmiş bir glükoz kontrolü ve insülin duyarlılığı olduğunu görüyorlar.

Yabanmersininin faydaları sadece bel bölgesi yağlarını gidermekle kalsa iyi, bir de kalp sağlığı için kalıcı olarak sağladığı faydalar da araştırmaların en önemli konuları arasında. Üstelik, yağ kütlesini azaltırken, kas kütlesinin çoğalmasındaki katkıları da mevcut. Bu araştırmaların hepsi her ne kadar onaylanmayı beklese de, haftada 3 kez yabanmersini suyu içebilen kişilerin içmeyenlere oranla kalp hastalıklarından korundukları gerçeğini bütün uzmanlar her fırsatta söylemektedir. Aynı zamanda gözle görülür oranda, kan şekerinin dengelenmesine de katkısı vardır.

Diyelim ki yabanmersinini taze bulamıyorsunuz… Peki ne yapabilirsiniz?

1. Kuru tüketebilirsiniz –bundan on yıl önce, danışanlarıma yabanmersininden ilk bahsettiğimde kendilerine şaşkınlıkla baktıklarını söyleyen bütün kuruyemişçilerin şimdiki kuru meyve favorileri yabanmersini-

2. Çay olarak tüketebilirsiniz.

3. En son tercih olsa da, yaz meyvesi olan yabanmersinini dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun
Top