DHEA (dehidropiyandrosteron)

DHEA (dehidropiyandrosteron)

DHEA, adrenalin bezleri tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. DHEA seviyesi, 30 yaşından sonra doğal olarak azalmaya başlar. Bazı kişiler DHEA desteğini sağlıkla ilgili yararları ve bazı hastalıkların engellenmesini umarak tüketirler. Oysa, eldeki kanıtlar çok net değildir.

DHEA KullanımıBirkaç çalışmada DHEAnın, depresyon, obezite, lupus ve adrenalin eksikliği tedavisinde kişilere yardımcı olabileceği bulgulanmıştır. DHEAnın aynı zamanda yaşlı kişilerde cilt hücrelerinin yenilenmesi, osteoporoz ve iktidarsızlık sorunlarında da yardımcı ürün olarak kullanılabileceği söylenmektedir.

Düşük DHEA seviyesi yaşa ve bazı hastalıklara -anoreksiya, TIP2 diyabet ve HIV- bağlıdır. Yaşlı erkeklerde düşük DHEA tehlike sinyallerinin göstergesidir. Ancak DHEA desteğinin kullanmak riskleri azaltmaya ya da hastalıkları tedavi etmeye ne ölçüde yardım ettiği açık değildir.

DHEA genellikle yaşlanma etkilerini geciktirmek ya da önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, bilişsel işlevleri ve kas gücünü geliştirmek isteyen kişilerce kullanılmaktadır. Şimdilik, çalışmalar bu yararlar konusunda da kesin bilgiler sunmamaktadır. DHEA'nın kullanımında üzerinde durulan çalışmalardan bir tanesi de, kalp ve kardiyovasküler rahatsızlıkların ve Alzeimerın tedavisidir.

DHEA Kullanım talimatı ve DozuDHEA kullanımı için standart bir dozaj bildirilmemektedir. Bazı çalışmalar ise bu skalayı günde 25 ile 200 mg. arasında tutmaktadırlar. Ancak, en etkili tavsiye için uzman kişilere danışmak gerekmektedir.

DHEA'nın besin kaynakları

DHEA'yı besinlerden temin edemeyiz. Vücut DHEA'yı kendisi üretir.

DHEA Destek Bilgisi

DHEA suplemenleri, tablet, kapsül, enjeksiyon ve krem olarak bulunmaktadır.

DHEA Uyarısı

Yan etkileri: Bir çok yan etki, hafif olarak atlatılmaktadır. Bu etkiler ise, baş ağrısı, bitkinlik ve kan toplanması olarak bildirilmiştir. Çünkü, DHEA hormon seviyesini etkilerken bazı diğer belirtilere de neden olabilmektedir. Bunlar arasında kadınların adet zamanlarının düzensizleşmesi ya da ruhsal geçişlerinin ani değişimleri söz konusudur. DHEA alan kadınlarda fiziksel olarak erkeksi bulgular gelişebilir; örneğin, yüz kılları ve ses kalınlaşması gibi. Erkeklerde ise meme dokusu gelişebilmekte ve yüksek tansiyon görülebilmektedir.

Riskler: Yüksek dozda DHEA kullanımı güvenli olmayabilir. Kalp sorunları olan kişiler, karaciğer rahatsızlıkları olanlar, diyabetli hastalar, yüksek kolesterol, tiroid, polikistik over sendrom problemleri olanlar DHEA kullanmamalıdır. DHEA hormonlarla ilişkili olan bazı kanser türlerini geliştirebilmektedir; örneğin, göğüs, rahim ve prostat kanseri gibi.

Etkileşimler: Eğer düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, DHEA kullanmadan önce muhakkak doktorunuza sormalısınız. Özellikle, kan incelticileri, antikonvülsyon ilaçları, hormon tedavisi ilaçları ve diyabet-kalp-karaciğer ilaçları ile olumsuz etkileşim söz konusu olabilir. DHEA kuvvetli bir hormon olduğu için, hamile ve emzikli kadınlara ve çocuklara kesinlikle önerilmemektedir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top