Domuz Gribinde Beslenme

Domuz Gribinde Beslenme

Küresel grip salgını  gün geçtikçe artıyor. Salgına karşı üretilen ilaç ve aşı yöntemlerine başvurmadan önce vücudun doğal immün sistemini korumak ve güçlendirmek için sağlıklı yaşam kurallarını uygulamak çok önemli. "Unutmamamız gereken şey, vücudumuzun doğal bağışıklık sisteminin bizi en iyi koruyan mekanizma olduğudur”

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları:

- Yeterli ve dengeli beslenmeli. Vücudun yapıtaşı protein kaynaklarını almak çok önemlidir; yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt gibi kaliteli protein kaynakları  tüketmeliyiz. Ayrıca omega 3 içeriği nedeni ile balık ve balık yağı ile yağlı tohumlar tercih edilmelidir. Kefir baslıbasına en güçlü bagısıklık arttırıcı besındır.

- Hazır gıdalardan, işlenmiş ve yoğun katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun.

- Vücudun fiziksel olarak dinlenmesi için mutlaka düzenli ve kaliteli uyku önemli.

- Egzersiz yaparak vücut direncinizi kuvvetlendirin. Her gün en az 30 dk yürüyüş yapın veya haftanın minimum 3 günü 45 dk egzersiz yapın.

- Mikro besinlere önem verin. Magnezyum, çinko, manganez gibi bağışıklık sistemini güçlü tutan mineralleri almak için yağlı tohumlardan yaralanın. Her gün 1 avuç çiğ badem veya ceviz veya fındık tüketin.

- Yılda bir düzenli olarak mutlaka kan tahlili yaptırın. Hormonlarınızı, B12 vitamini, D vitamini değerlerinizi kontrol ettirin ve mutlaka hemogram testi yaptırın. Böylece mini check- up yaptırmış olursunuz.

- Aşırı yağlı vücut, sistematik olarak giderek zayıflar ve immün sistemi bu durumdan negatif etkilenir. Dolayısıyla zamanla farkında olmadan bağışıklık sistemi bozulmuş olur ve bu durum birçok virütik hastalığa karşı zayıf düşmenize ve hastalıklara davet çıkartmanıza neden olur. Mutlaka sağlıklı kiloda kalmayı hedeflemeli ve kaslarınızı korumalısınız.

- Seçtiğiniz et kalitesini mutlaka kontrol edin. Özellikle doğal ortamlarda beslenen hayvansal besinleri tercih etmeye çalışın.

- Hijyene önem verin. Dışarıdan alınan besinleri uzun süre su altında tutarak yıkayın. Mevsimsel sebzeleri ve meyveleri tercih edin.

- Sarımsak, soğangilleri  ve yoğurdu bol bol tüketin. Vit C’den zengin portakal, mandalina, kiwi, kusburnu, maydanoz günde en az 3 porsiyon tüketilmelidir.

Vücudumuzu tüm zararlara karsı koruyan antioksidatlar bögürtlen, yabanmersini, frambuaz, vişnenin tazesi bulunamadıgı takdirde dondurulmus olanları hijyenik kurallar göz önünde bulundurularak tüketilmelidir.

İshal ve ateş durumlarına karşı mutlaka bol su içilmeli ve direncin düşmemesi için yeterli enerji alınmalı. Yüksek enerji kaynağı olarak, kepeklipirinç, tahıllar, kepeklimakarna, bulgur ve cok tahıllı  ekmek tercih edilmeli. Sekerleme ve çikolatadan enerjı alınmaya calısılmamalıdır.

E-Bültenimize Abone Olun
Top