Elma (Malus domestica)

Elma (Malus domestica)

Bitki özellikleri dünyamizda 5000'den fazla türü olan elma hakkında herhangi bir tanımlamaya hiç gerek yok. Damak tadınıza en uygun elma türünü seçebilirsiniz.

Bileşim: Su oranı %85 şeker %12 Pektin organik asitler soda fosfor tanen vitamin A B1 B2 C E PP.

Kullanım alanları ve biçimleri: Elma içerdiği organik asitler soda ve fosforun yardımı ile beyni karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri taze meyve ve meyve suyu olarak sıralanabilir. Çiğ elma kabugu yenerek bedendeki ürik asit azaltılabilir. Pişmiş elma ile yapilan kompresler yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deri canlılık ve tazelik kazanır. Yatmadan önce yenen bir elma rahat uyumaya yardımcı olur. Kabızlığa karşı pişmiş elmanın etkili olduğu bilinir. Gut böbrek mesane hastalıklarına ve hemoroite karşı uygulanacak bir elma küründen yararlı sonuçlar alınabilir. Deri döküntülerine gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı taze elma suyu başarıyla kullanılabilir. Elma suyu özellikle soguk algınlığına öksürüğe ses kısıklığına yüksek ateşe ve iltihapli hastalıklara karşı başarılıdır. Ama çok soğuk içilmemelidir. Elma suyu ayıca romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları damar sertliği ve egzamaya karşı da kullanılabilir. Elma genelde yatıştırıcı ve ateş düşürücüdür. Elma suyu sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir. Sindirim yetersizliğine karşı rendelenmiş bir elma yemeklerden önce yenilmelidir. Ama rendelendikten sonra rengi koyulasana kadar bekletilmelidir. Ham elma rendesi ishale karşı kullanılabilir. Kısaca sağlıklı yasamaya önem veren kişinin yakınında her zaman elma bulundurması gerekir.

Elma sirkesi doğal bir yasam iksiridir!

Bileşim: Kalsiyum fluor potasyum magnezyum sodyum fosfor silisyum A vitamini Beta-carotin B1 B2 ve B6 vitaminleri C vitamini sirke asitleri meyve asitleri pektin dogal aroma maddeleri.

Yasliligimizda da saglikli olabilmek için hareketli bir yasam ve saglikli bir beslenme biçimi olusturmaya özen göstermeliyiz.. Iste burada elma sirkesi seçiminin degeri ile karsilasiyoruz. Içerdigi çok degerli ve çesitli maddeler nedeniyle en saglikli sivilardan biridir o. Elma sirkesi bedenimizi içten ve distan tedavi edebilecegimiz olaganüstü bir dogal ilaçtir. Burada size bedeninizi genel anlamda güçlendirmek çesitli hastalik belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakimini yapmak için elma sirkesini nasil kullanabileceginizi anlatmak istiyorum.

Kullanim biçimleri: Dogal elma sirkesinin en etkili kullanim biçimi çiçek bali ile karistirilarak olusturulur:

* 1 bardak su

* 1 tatli kasigi dolusu elma sirkesi

* 1 tatli kasigi dolusu çiçek bali

Hepsi iyice karistirilir ve sabahlari aç karnina küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanim sayesinde öncelikle bedenin bagisiklik sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastaliktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrica size canlilik ve güç kazandiracak ve ileri yaslara kadar saglikli ve mutlu kalmaniza önemli katkilar saglayacaktir. Ama burada çiçek balini da yakindan tanimamiz gerekiyor:

Çiçek balinin bilesimi: Seker: %32 üzüm sekeri (glikoz) %39 meyve sekeri %7 malt sekeri. 100g balda mg mineraller: Sodyum 7 potasyum 45 kalsiyum 5 fosfor 20 magnezyum 3 demir 1mg. 100g balda mg vitaminler: B1 003 B2 005 Niacin 01 C 1mg.

Sabahlari aç karnina içtiginiz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthis zenginligi ögrenmis bulunuyorsunuz artik.

Bu zenginligin sagligimiza yaptigi katkilara da söyle kisaca bir göz atmamiz herhalde yararli olacaktir:

- Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel ugraslara ve strese karsi koyabilecek dayanikliligi kazanir. Sirkenin içerdigi yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kaslari dahil olmak üzere tüm kas yapisi da güçlenecektir. Kramplara karsi kokteylinizi maden suyu ile hazirlayabilir ve her ögünde 1 bardak içebilirsiniz.

- Sık sık grip soguk alginligi veya üst solunum yollari iltihabina yakalanan kisiler bagisiklik sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçlenecegi için bu tür sikintilardan büyük çapta kurtulmus olacaklardir. Ama bu tedaviyi asagidaki plana göre uygulamakla kalici sonuçlara ulasabilmek mümkün olacaktir.

- Soguk alginligi ve grip zamanlarindan önce 4 haftalik bir sirke-bal kokteyli kürüne baslayin ve günde 3 bardak için.

- Ayrica 4 gün boyunca aksam saatlerinde 1 Echinacea preparati alin. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi bagisiklik sisteminin güçlenmesine önemli katkilar saglayacaktir. Bu tedaviyi ayrica dogal C vitamini ile de destekleyin.

- Sirke-bal kokteyli nezleye karsi da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karsi ayrica 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karistirilir kaynama derecesine kadar isitilir ve inhalasyon tedavisi uygulanir.

Bogaz agrisi ve ses kisikliginda 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ilik su karistirilir ve saat basi derin gargaralar yapildiktan sonra tükürülür. Bu gargaralarin adaçayi ile dönüsümlü yapilmasi etkiyi daha da arttiracaktir.

- Öksürüge karsi 4 yemek kasigi dolusu akiskan balla 3 tatli kasigi elma sirkesini iyice karistirin. Öksürük gicigina karsi yarim tatli kasigi alin ve yavas yavas yutun. Ayrica bolca kekik çayini balla tatlandirin ve yudumlayarak için.

- Vajinal akintilara karsi 1 ölçü elma sirkesi 4 ölçü ilik suyla karistirilir. Temiz bir siringaya çekilen sivi günde pek çok kere vajinaya bosaltilir. Sirke-su karisiminin vajinada 1-2 dakika kalmasi yeterlidir.

- Yüksek kolesterole karsi günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanilir.

- Varise karsi elma sirkesiyle islatilan bir bez baldira sarilir ve 20 dakika etkilemeye birakilir.

- Gaz siskinligine karsi her ögünden yarim saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek saglikli bir bagirsak florasinin temelini atin. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayi da ekleyebilirsiniz.

- Kabizliga karsi günde pek çok kere 1 bardak suya 1 tatli kasigi elma sirkesi ekleyerek için. Ayrica 4 litre ilik suya 1 su bardagi dolusu elma sirkesi ve 2 tatli kasigi tuz ekleyerek ayak banyolari alin. Banyo süresi 10 dakikadir.

- Yaralarin çabuk iyilesmesi için günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için. Iltihaplanmayi önlemek için elma sirkesiyle islattiginiz bir pamukla günde pek çok kere yarayi nemlendirin.

- Ergenlik sivilcelerine karsi her yemekten yarim saat önce içine 1 tatli kasigi elma sirkesi eklenmis 1 bardak su için. Yüzünüze bugu banyolari uygulayin: 1 litre kaynar derecede sicak suya 4 yemek kasigi elma sirkesi ve 2 yemek kasigi dolusu mayis papatyasi ekleyin 1-2 kere karistirin ve basinizi büyük bir havluyla örterek 5- 10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklastirmayin!

- Günes yanigina karsi inceltilmemis elma sirkesi kizarmis olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kasigi elma sirkesi eklenmis soguk bir banyo alinir. Banyo süresi 10 dakikadir. Elma sirkesinin pH degeri(asit derecesi) derimizin pH degeri ile hemen hemen esit düzeydedir. Dolayisiyla derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanimi önemle önerilmelidir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top