Greyfurt

Greyfurt

Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları ve Greyfurt Suyunun Faydaları

Zengin bir lif kaynağı olan ve içerdiği enzimler nedeni ile kanseri önlemekten, kolesterolü düşürmeye; cilt problerine iyi gelmekten, akne üzerindeki olumlu etkilerine, içerdiği C vitamini sayesinde diş eti kanamalarından, metabolizmayı hızlandırmaya kadar pek çok özelliği olan greyfurt meyvesinin faydalarını soyle sıralayabiliriz.

C vitamini içerir. Bir Greyfurtta yaklaşık 80 mg C vitamini vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudu koruması greyfurt yararları arasındadır.

Greyfurtun Faydaları

Yapılan deneysel çalışmalar greyfurt meyve suyunun ve çekirdek özütünün bakteri, mikromantar ve virüslere karşı etkili olduğunu göstermiştir.

Greyfurtun bir diğer yararı dişeti kanamaları olan kişilerde kanamaları azaltıcı etkisidir. Günde iki greyfurt yenmesinin dişetlerindeki kanamaları ciddi bir biçimde azalttığı bir araştırma sonucunda yapılan tespittir. Greyfurtun yüksek oranda C vitamini içermesi sebebiyle yara iyileşmesini hızlandırdığı düşünülmektedir.

Greyfurttaki lycopene ve liminoids kanser karşıtıdır. Likopenle ilgili yapılan bir araştırmada likopen bakımından zengin sebze ve meyve tüketen erkeklerin prostat kanseri olma riskinin % 82 oranında daha az olduğu tespiti yapılmıştır.

Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır.

Greyfurttaki çözülebilir lif, kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır.

Sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde faydalıdır ve içeriğindeki yüksek lif nedeniyle kabızlığı önleyici etki gösterir.

Kudüs Üniversitesince yapılan araştırma günde 1 tane greyfurt yenilmesinin kalp rahatsızlıkları olasılığını azaltacağını göstermektedir. Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre greyfurt kandaki kötü kolesterolü yüzde 25 azaltmakta, iyi kolesterolü ise yüzde 25 artırırmaktadır. Ancak greyfurtun kolesterol ilaçlarlarıyla birlikte alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

Yapılan yeni bir araştırma greyfurt suyunda yüksek oranda bulunan naringin ve naringenin adlı flavonoitlerin ağız kanserleri oluşumunu belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir.

Greyfurt Zayıflatır mı?

Metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır.

Amerika’da yapılan bir çalışma greyfurt suyunun kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurtun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir.

Greyfurtun Zararları Var mıdır?

Greyfurt İlaç Etkileşimi: Greyfurt ilaçlarla beraber alınmamalıdır. Greyfurt suyunun bazı ilaçlarla etkileşime girerek ve de bu ilaçların etkilerini artırarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtilmektedir.

Araştırmalar greyfurtun birçok ilaçla etkileşime girdiğini göstermiştir.

Antidepresanlar, antihistaminikler, kalp ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

Greyfurt suyunda bulunan furanokumarinlerin ilaçlarla etkileşime neden olduğu düşünülmektedir.

Alınan ilaçların büyük bir bölümü bir enzim grubu (sitokrom p450) tarafından karaciğerde bir seri işlemlere tabi tutulur. Greyfurt suyu bu enzimlerden biri üzerinde baskılayıcı etkiye sahip olduğu için alınan ilaç işlemlere uğrayamamakta ve de yüksek miktarda emilerek zararlı etkilere neden olmaktadır.

Greyfurt suyu gibi karadut suyu, beyaz üzüm suyu, nar suyu, böğürtlen suyunun da bu enzimi baskılayıcı etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Kanada ‘da yapılan araştırmada greyfurt, portakal ve elma suyunun ilaçların kan dolaşımına girmesini engellediği ve ilaçları etkisiz hale getirdiği tespiti yapılmıştır.

Eropean Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir yazıda ilaç kullanan kişilerin greyfurt yememesi gerektiği belirtilmiştir. Kullanılan ilaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde CYP450 enzimiyle parçalanarak vücuddan atılır.

Fakat greyfurt suyu içildiğinde bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü yok olmakta ve de parçalanması geciken ilaç kanda birikerek ilaç zehirlenmesine yol açabilmektedir.

Bir bardak greyfurt suyu içmenin bu durumun ortaya çıkması için yeterli olduğu belirtilmiştir. Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Greyfurt İle Kullanılmaması Gereken İlaçlar

Bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

Amiodarone adlı kalp ilacı
Diazem, Nervium, Buspon, Seralin, Lustral, Selectra gibi antidepresan ve uyku ilaçları
Plendil, Syscor, Isoptin adlı hipertansiyon ilaçları
Cisapride isimli mide-bağırsak ilacı
Tegretol adlı epilepsi ilacı
Viagra, Sildegra, Vigrande adlı iktidarsızlık ilaçları
Lipitor, Tarden, Ator, Zocor Lipovas adlı kolesterol ilaçları

Greyfurtun Besin Değerleri (100 gr)

Tiamin 0,04 mg .
Riboflavin : 0,02 mg .
Niasin : 0,2 mg ..
C vitamini 40 mg .
Kalsiyum: 22 mg ..
Demir: 0,2 mg ..

E-Bültenimize Abone Olun
Top