Isırgan Otu

Isırgan Otu

Doğanın sunduğu şifalı bitkiler arasında yer alan ısırgan otunun, kan dolaşımını artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, diyabete karşı koruma ve kanı temizleme gibi pek çok özelliği bulunuyor.Latince’deki adı “urtica” (yakan) olan, koyu yeşil ve dikenli yaprakları bulunan ısırgan otu, neredeyse tüm toprak türlerinde yetişiyor.Türkiye genelinde yol kenarlarında, tarlalarda ve bahçelerde kendiliğinden yetişen ısırgan otu, ekim ve mayıs ayları arasında toplanırken, soğuk iklimlerde yaz aylarında da toplanabiliyor.

Şifa dağıtıcısı

Son yıllarda, kansere iyi geldiği söylendiği için adından sıkça söz edilen ısırgan otu, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin. Vücutta serbest radikallerin oluşumunu engelleyen ısırgan otunun, kan dolaşımını artırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, diyabete karşı koruma ve kanı temizleme gibi pek çok özelliği bulunuyor.

Çeşitli kaynaklarda, tavukların yemine katılan ısırgan yapraklarının hayvanların kanını temizlediği ve verimliliğini artırdığından da bahsediliyor.

Mutfakların vazgeçilmezi

Bitkinin yaprak ve saplarından çorba, salata, yemek, börek ve köfte yapılabiliyor. Genellikle yemeklerde bitkinin genç dalları ile üst kısımları kullanılırken, yemeklerin yanı sıra kavurmalara da eklenebiliyor.Isırgan otlu bulgur pilavı veya pirinç pilavı değişik yörelerde sevilerek yenen yemekler arasında yer alıyor.

Isırgan otu, Karadeniz Bölgesi’nde en çok mısır unuyla yapılan lapası tüketilirken, Ege’de böreklerin baş kahramanlarından birisi konumunda. Ayrıca, bazı bölgelerde ısırgan otunun taze ve kuru yapraklarından çay da yapılıyor.

Bitkinin yaprak ve dallarında yakıcı tüyler bulunduğundan doğal ortamlarından toplarken ve ayıklarken eldiven kullanılması öneriliyor.

Yeşil renkli boya

Yenilebilir bir bitki olmasının dışında ısırgan otundan yeşil renkli bir boya maddesi de elde ediliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’de gerçekleştirilen bir kampanya ile tonlarca ısırgan otu toplanıp, stadyumda kurutulmuş, başlangıçta bu çalışmanın nedeni gizli tutulsa da daha sonra kurutulan bitkiden kamuflaj için boya yapıldığı anlaşılmış.

E-Bültenimize Abone Olun
Top