Kalsiyum

Kalsiyum

Bir mineral olan kalsiyum kemik gelişimi için anahtar rol oynamaktadır. Kalsiyum aynı zamanda kalp ritminin, kas fonksyonlarının düzenlenmesinde ve daha fazlasında yardımcı destek rolü oynar. İşte tam da bu yüzden ABD'de yapılan bir araştırmada en çok satılan suplemen olduğu tespit edilmiş.

Kalsiyum Kullanımı

Kalsiyum kemik hücresi oluşumunda ve güçlenmesinde kritik bir role sahiptir. Kalsiyum minerali, kolay zarar görüp kırılabilen kemiklerin tedavisinde, osteoporozun engellenmesi ve tedavi edilmesi için standart bir destektir.

Kalsiyum pek çok farklı koşullarda da kullanılabilir. İçeriğinde de pek çok antiasit bulunmaktadır. Doktorlar aynı zamanda Kalsiyumu kandaki yüksek düzeydeki magnezyumu, fosforu, potasyumu dengelemek için de kullanılmaktadır. Kalsiyumun yüksek tansiyonu engelleyici etkisi olduğu da saptanmıştır. PMS semptomlarının azaltılması da Kalsiyumun faydaları arasında sayılabilir. Kalsiyumun kanser tedavisi ya da kilo verme gibi durumlar için kullanılması konusundaki araştırmalar devam etmekle beraber kesin bir sonuç bulunmamaktadır.

Kalsiyum eksikliği olan kişilerin çoğunluğunu postmenopoz dönemindeki kadınlar oluşturmaktadır.

Kalsiyum Dozu ve Kullanım Talimatları

Kategori Kalsiyum: Yeterli Alım
0-6 aylık 210 mg/gün
7-12 aylık 270 mg/gün
1-3 yaşında 500 mg/gün
4-8 yaşında 800 mg/gün
9-18 yaşında 1,300 mg/gün
19-50 yaşında 1,000 mg/gün
51 yaşında ve üstü 1,200 mg/gün

Hamileler ya da emziklilerin ekstra kalsiyuma ihtiyacı olmadığı bildirilmektedir. Genel olarak, kalsiyumun bir yiyecekle beraber alınması. En iyi emilim için, bir seferde 500 mg'dan fazla alınmaması gerekmektedir. Kalsiyumun vücutta en verimli kullanımının gerçekleşmesi için yeterli miktarda D vitaminin vücutta bulunması gerekir.

Kalsiyumun Yiyecek Kaynakları

• Süt
• Peynir
• Yoğurt
• Brokoli, lahana, bürüksel lahanası
• Kabuklu tahıllar

Kalsiyum Destek Bilgisi

Kalsiyum tablete, çiklet, likit olarak satılabilmekte; standart bir multivitaminin içinde bulunabilmektedir. Pek çok diğer suplemen gibi, kalsiyumunda nemsiz, kuru ve serin bir yerde güneş ışınlarından uzak saklanması gerekir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top