Karpuz

Karpuz

Karpuzun yalnızca lezzetli bir meyve değil, doğru tüketildiğinde yazların vazgeçilmez bir besin desteği olduğunu söylemeliyiz. Ancak unutmamak gerekir ki, meyve, şekerin kılık değiştirmiş halidir. O bakımdan, hangi meyve olursa olsun, "sağlıklıdır-doğaldır" diyerek bilinçsizce tüketmek iştahınızı tetikleyebilir ve hatta vücudunuzda yağa dönüşebilir. O yüzden her besinde olduğu gibi karpuzun ne olduğunu anlamak ve nasıl tüketeceğimizi bilmek de çok önemli.

Karpuzun su kaybını engellemek için tüketilebilecek bir meyve olduğunu biliyoruz. Ancak bunun yanı sıra bazı araştırmalar, astımdan kalp çarpıntılarına, diyabetten kolon kanserine kadar pek çok hastalıkta yardımcı rol oynadığını kaydediyor. Belki de bu yüzden en iyi 10 gıda arasında yer alıyor.

Tatlı, sulu karpuz içeriğinde pek çok antioksidan yani kansere karşıt madde taşıyor. Bununla beraber harika bir Vitamin C ve A kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz. Karpuzun iddialı rengi ise bizlere onun aynı zamanda bir betakaroten kaynağı olduğunu da anlatmakta. İşte bu güçlü antioksidanlar, serbest radikal dediğimiz kansolojenlerle savaşan bileşenler.

Karpuz aynı zamanda konsantre edilmiş bir karoten kaynağı. En son araştırmalar gösteriyor ki, karpuz her hangi bir taze meyve yahut sebzeden fazla karoten unsuru içermekte. Bu da kanserin belirli çeşitlerinin oluşumunu azaltmada etkili (akciğer, prostat,mide) Karpuzun iyi bir B6, B1 vitamini deposu olduğunu da söyleyebiliriz. İçerdiği potasyum ve magnezyum mineralleri ile bir maden deposu gibi. Bir ay dilimi karpuzun 48 kalori olduğu düşünüldüğünde, "DOĞRU TÜKETİLDİĞİ ZAMAN" diyet mönülere uygun bir gıda olduğunu da söylemek mümkün…

NASIL TÜKETMELİ?

- Asla karpuz-peynir-ekmek diyetine inanmayınız! Sizi tok tutmayan bu mönü yanlış bir şeker tüketimi olduğu için kilo almanıza bile neden olabilir.

- Yemeklerden iki saat sonra bir ay dilimi karpuz yiyebilirsiniz.

- Eğer yanında peynir tüketmek istiyorsanız, bir kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir ile ekmek olmadan tüketiniz. Ve başlı başına bir ana öğün değil ama ara öğün olarak yiyiniz. Lütfen, bir ay dilimi porsiyonu aşmayınız.

E-Bültenimize Abone Olun
Top