Kelp (Esmer Su yosunu)

Kelp (Esmer Su yosunu)

Kelp, günlük yaşamda insan vücudunun fiziksel sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Kelp'in , tüm besin değerleri bakımından oldukça yüksek olduğu bilinmektedir.

Genel olarak konuşursak, insan vücudu için bir çok faydası vardır. Bu faydalar, somut olarak devam eden metinde açıklanacaktır...

Kelp, bol miktarda iyot, amonyak, potasyum, kalsiyum doymamış yağ asitleri, diyet lifleri, selenyum ve mannite içerir. İyot ve iyodür, iyot eksikliği bulunan guatr hastalarıyla etkili bir şekilde başa çıkabilir. Aynı zamanda, kadın vücudu içindeki östrojen seviyesini azaltmak amacıyla hipofiz teşvik ederek, yumurtalığın normal fonksiyonlarını kurtarır ve kadınlar için meme bezi çoğalmasına yakalanma riskini azaltır. Amonyum, potasyum ve kalsiyum kolesterol emilimini düşürür ve kan basıncını azaltır.

Doymamış yağ asitleri ve diyet lifleri, kan damarlarının duvarlarındaki kolesterolü yok eder, mide ve bağırsakları geliştirir ve kolesterol tahliyesini hızlandırır. Doymamış yağ asitleri aynı zamanda kan yoğunluğunu azaltır ve vasküler skleroz'u hafifletir. Böylece, kardiyovasküler hastalık etkili bir şekilde önlenebilir. Selenyum insan vücudu için kanser oluşumunu önlemede önemli bir rol oynar. Mannite sadece kan basıncı azaltmaz, aynı zamanda idrara çıkmayı arttırır ve iltihabı giderir.

Yukarıda belirtilen tüm besinler çeşitli hastalıklarda insan bağışıklığını arttırmak için birlikte çalışabilir. Bununla beraber., kelp'in yeterli alımı aynı zamanda kalsiyum verir, saçın korunmasını destekler, cildi güzelleştirir, kiloyu azaltır ve insanlar için yaşlanmayı geciktirir.

Kelp çeşitli şekillerde pişirilebilir. Örneğin, günlük hayatımızda çiğ buğday yenilebilir ağaç mantarları, şeker ya da soya peyniri ile yan yana gelebilir.

Örnek olarak kelp ve yenilebilir ağaç mantarı çorbasını alabilirsiniz. Bu çorbayı içmek, daha çok tümör, kalp ve damar hastalıkları olan hastalar için faydalıdır.

Kelp tümörü yavaş yavaş ortadan kaldırır ve yenilebilir mantarlar kan durağanlığını kaldırarak kan sirkülasyonunu teşvik eder.

Kelp'i tüketim sürecinde insanlar tarafından dikkat edilmesi gereken 3 tabu vardır.

Birincisi, insan vücudundaki demir emilimini olumsuz etkileyebileceğinden, yemeği yedikten sonra, insanlar kesinlikle tanik asit içeren çay içmemeli ya da asitli meyveler yememeli.

İkincisi, hipertiroidi olan hastalar kelp yememelidir,aksi takdirde hastalık kötüleşebilir.

Üçüncüsü ise, iyot kan dolaşımı yardımıyla fetal vücuda girerek tiroid bezinin normal fonksiyonlarını etkileyebileceğinden, hamile kadınlar çok fazla kelp yememelidir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top