Keratin

Keratin

Keratin yiyecekleri enerjiye dönüştüren bir protein çeşididir. Bizler beslenirken bazen, keratin alırız. Bazı atletler de kas yaptığına inandıkları için düzenli olarak keratin kullanırlar.

Kreatin kullanımıKeratinin yaygın bir kullanımı olmasına rağmen, sporcular üzerindeki etkileri konusundaki etkileri hakkında elde edilen bulgular zayıftır. Bazı çalışmalar göstermektedir ki, keratin ani hareketten kaynaklanan incinmeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak etkiler gösterebilmektedir.

Ancak bulgular gösteriyor ki, keratin kas yapımında, dayanıklılığın artırılmasında veya enerji yükselişinde etkili DEĞİLDİR. Aslında, keratin su tutulmasına sebep olduğundan bazı sporcuları da yavaşlatabilmektedir.

Araştırmacılar, keratinin pek çok sağlık sorunu üzerindeki etkilerini tetkike devam etmektedirler. Bunların arasında kalp rahatsızlıkları ve yüksek kolesterol de vardır.

Keratin kullanımı ve dozu

Keratinle tedavi kanıtlanmış değildir bu yüzden de belli bir dozu yoktur. Öyle ki günlük öğünlerini atlamayan bir kişi, alması gereken keratinin 1-2 gr'ını yiyeceklerden alır. Araştırmalarda her farklı durum için, farklı dozajlar bildirilmektedir.

Keratinin Besin Kaynakları

Keratinin doğal besin kaynakları, kırmızı et ve balıktır.

Keratin Destek Bilgisi

Keratin, tablet, kapsül ve toz olarak satılmaktadır ve nemden uzak serin ve kuru yerlerde saklanmaktadır.

Keratin Uyarısı

Yan Etkiler:Su tutulumu, mide bulantısı, diyare, kramp, kas ağrısı ve yüksek tansiyon. Keratin kullanımı esnasında, susuzluğu (dehidrasyonu) engellemek için bol bol sıvı alınmalıdır.

Etkileşimleri: Yüksek miktarda karbonhidrat alımı keratinin etkilerini arttırırken, kafein azaltmaktadır.

Riskleri: Keratinin uzun dönemli kullanımının riskleri bilinmemektedir. Böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları olanların keratin almaması gerekmektedir. Aynı zamanda keratin, kan şekeri seviyesini etkilemekte olduğundan diyabetlilere de önerilmez. Elde bulunan verilere göre, hamile, emzikli ve çocukların kullanımı önerilmemektedir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top