Kestane

Kestane

Kestane, kayın familyasında yetişen bir kış meyvesi. Aslında yediklerimiz meyve değil ağacın sindirilebilir, leziz tohumları… Sonbaharın ortalarında ormanlık arazilerde yaşayan halk, kestane hasadına başlıyor. İlk mahsülün ardından kış ortalarına dek ürün almak mümkün olabiliyor.

Kestane tohumunun yenebilirliğini keşfedenler, kaşif ve mucitlere yurtluk eden Çin. Ancak göçler ve ticaret ilişkileri sayesinde bütün dünyaya bu ağacın tohumundan elde edilen nefis çerez tanıtılıyor. Tahıl üretimi yetersiz kaldığında kestane uzunca bir süre Avrupa’nın karbonhidrat membağı olarak iş görüyor.

Anadoluya dönersek, hangi ilimizde en çok kestane üretildiğini soracak olsak sanıyorum ilk yanıt Bursa olurdu. Bu yanıt, gücünü kestane şekerine hayat veren Bursa ilinden alırdı. Oysa ülkemizde kestanenin en çok yetiştiği coğrafya Aydın ili olarak bilinmektedir. Bu liste Bursa ve İzmir şeklinde uzayıp gidiyor…

Şimdi gelelim asıl soruya… Bize Kestaneyi nasıl biliriz?

Biz, kestaneyi közleyerek, haşlayarak yahut sıcak suda kabuklarından kurtararak yeriz. Tohumun sert kabuğu, ısıya dayanıksız olduğu için içindeki yemişe ulaşabilmek adına kabuğu derin bir çizikle işaretler ve pişirme usulünü uygularız.

Kestane tek başına tüketilebildiği gibi tatlandırılarak şekerlemesi de yapılabilmekte, yahut haşlama metodu ile kabuğundan ayrıldıktan sonra et yemekleri için çeşnilendirilerek garnitür olarak kullanılmaktadır. Avrupa mutfaklarından çoğu kestaneye bir garnitür olarak daha tanıdıktır. Kestane püresi yahut kestane unu da zengin bir karbonhidrat kaynağı olarak kullanılmaktadır.

İnek ve koyun sütünde yer alan diye bildiğimiz laktozu bazı kişiler sindiremez. Böyle durumlarda kestane unu bir dengeleyici seçenek olarak kullanılabileceği gibi ekmek yapımında dahi kullanılabilir. Gevrek yapmaya müsait karbonhidrat yapısına sahip olan kestanenin sadece kebap veya şekerleme olarak dahil olması ülkemizde yeterli karbonhidrat olanakları bulunmasında yatar.

Kestanenin iç dünyası:

Kestane lif bakımından zengindir. Düşük oranda ve kaliteli tohum yağı içerir. Ayrıca B1, B2 ve C vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Kestanenin kalorisinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan kestaneyi tüketmenin en iyi yolu 6 adet ara öğün olarak tüketmek ve ona 1 bardak süt ile eşlik etmektir. Lütfen 6 adet kestanenin 1 dilim beyaz ekmeğe eş değer olduğunu unutmayınız.

Ancak eğer kestaneyi haşlayarak tüketirseniz kalori tasarrufuna gidebilirsiniz. Yine de ne olursa olsun yerken bir bardak süt ile eşlik etmeyi unutmayınız.

Kestane Kebap:

6 adet kestaneyi keserek işaretleyiniz,
Tavada once yüksek harda,
Ardından harı düşürerek pişiriniz,
1 Bardak süt ile tüketiniz.

Afiyet olsun…

Haşlanmış Kestane

8 adet kestane
1 adet rendelenmiş elma
1 bardak süt

Kestaneleri kabukları soyulabilecek kadar haşlayınız.

Kabuklarını soyup cam bir kaseye alınız ve rendelediğiniz elmaları Süt ile beraber ilave ediniz.

Eğer tatlı seviyosanız bitkisel bir toz tatlandırıcı ile şekerlilik düzeyini arttırabilir Pürenizi bu şekilde tüketebilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun
Top