Kromyum

Kromyum

Kromyum, sağlıklı yaşama pek çok şekilde destek olan bir mineraldir. Kromyum esanslarının etkilerinin belki de en önemlisi insülin ve glikoz dengelerini düzenlemesi ve desteklemesidir.

Kromyum Kullanımı

Bazı araştırmalar, Kromyum mineralinin TİP 2 diyabetin gerilemesini sağladığını göstermiştir. Glikoz düzeyini düşürebilmesi ve insülin duyarlılığını geliştirmesine yardımı olduğu saptanmıştır. Diğer bir araştırmada insülin rezistansı ile yakından ilgili olan polikistik over sendromun tedavisine de yardım edebildiği saptanmıştır.

Kromyum desteğinin aynı zamanda kolesterolün düzenlenmesi üzerindeki etkileri de araştırılmaktadır. Aynı zamanda psikolojik bozukluklar, kalp rahatsızlıkları ve Parkinson hastalığının tedavisi de Kromyum desteği ile iyileştirilebilecek rahatsızlıklardan sayılmaktadır. Bununla beraber, araştırmaların sonuçları için %100 geçerlilik verilmemektedir.

Bazı Kromyum kullanan kişilerde kas kütlesinin artarken, kilo kaybı yaşandığı da kaydedilmiştir.

Kromyumun Dozu ve Kullanım koşulları

Deneyler vücudun ne kadar kromyuma ihtiyaç olduğunu bildirmiyor. Öyle ki, önerilen bir kullanım miktarı da bulunmuyor. Yine de kişilerin alması gereken minimum kromyum oranı hakkında ipuçları veriyor.

Yeterli Alım
Kadın, yaş 19-50 25mcg/gün
Kadın, yaş 50 ve + 20mcg/gün
Erkek, yaş 19-50 35mcg/gün
Erkek, yaş 50 ve + 30mcg/gün

Pek çok kişi bu önerilen dozdan daha fazla kromyum tüketmektedir. Ancak tam olarak ne kadar kullanılması gerektiğini belirten kesin bir doz yoktur. 1000 mg için günlük maksimum limit olduğu söylenebilir.

Kromyumun İçinde Bulunduğu Gıdalar

Pek çok kişi yeteri kadar kromyumu yiyeceklerden alabilmektedir. Çünkü gıdalardan alınan kromyum, yüksek kalitededir.

• Brokoli, patates ve bezelye gibi sebzeler • Tam tahıllı ürünler • Kırmızı et • Elma ve muz gibi meyveler • Süt ve süt ürünleri

Kromyum Destek Bilgisi

Kromyum genellikle kapsül ve tablet şeklinde satılmaktadır. Pek çok farklı formda ve isimde de kromyuma rastlayabilirsiniz: Kromyum klorid, Kromyum nikolnat, kromyum pikolnat da bu isimler arasındadır. Ancak, araştırmalar hangisinin hangisine göre daha faydalı olduğunu bildirmemektedir.

Kromyum Uyarıları

Yan Etkileri: Kromyumun az sayıda yan etkisi olduğu bildirilmektedir. Düzensiz kalp atışları, alerjik reaksiyon ve uyku bozuklukları bunlar arasındadır.

Etkileşimler: Eğer bir kişi kandaki şeker seviyesini düzenlemek için ilaç kullanıyorsa, kromyumu ancak doktor kontrolünde kullanabilir. Kromyum aynı zamanda antiasit ilaçlarla da etkileşime girebilir, reflu ilaçları, betablokerleri, NSAİD başlığı ile anılan ağrı kesiciler de kromyumun etkileşime girdikleri arasındadır. Bu ilaçların varlığı, kromyum emilimini zayıflatır.

Riskleri: Hamileler, emzikliler kullanmamalı ve kişiye gerekli olan doz muhakkak uzman tarafından belirlenmelidir.

E-Bültenimize Abone Olun
Top