Kuzu Kulağı

Kuzu Kulağı

Kuzu Kulağı Diş Etlerinin Çekilmesine ve Dişetlerinin Sık Sık Kanamasına Engel Oluyor, Ayrıca Kuzu Kulağı Demir ve Fosfor Zengini Bir Bitki.

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde özellikle de Tokat'ta yetişen bu harika ot, nemli, killi ve kumlu toprakları, gölgelik ve serin yerleri sever. Tarlalarda, çayır ve meralarda, ağaç gölgelerinde yetişir. Çiçeklenmeden önce toplanır. Bahar aylarında yetişen ve ekşimsi, mayhoş bir tadı olan kuzukulağı otu unutulmaya başlandı. Ülkemizin aksine, kuzukulağının birçok çeşidi Avrupa’da bahçelerde özel olarak yetiştirilmekte ve bol bol tüketilmektedir.

Köklerinden yapılan çay idrar artırıcı, safra söktürücü ve ateş düşürücüdür. Yapraklarından yapılan lapa ise çıbanların olgunlaşmasına yardımcı olur. Bol miktarda C vitamini ihtiva eden kuzukulağı, diş etlerinin çekilmesine ve sık sık kanamasına, ileri safhalarda ise dişlerin dökülmesine yol açan ve vücutta genel bir zayıflamaya sebep olan iskorbit hastalığına karşı oldukça etkilidir. Ayrıca demir ve fosfor gibi mineraller yönünden de zengindir.

Kuzu Kulağı Avrupa'da Çok Seviliyor

Kuzukulağı, ekşi tadından dolayı salatalarda bolca kullanılır. Çorbalarda ve böreklik karışımlarda da kullanılır. Ayrıca ıspanak gibi, pirinçli yemeği de yapılır. Salatası ve kuzukulağı ile yapılan çiğ köfte de sevilerek yenmektedir.

Kuzu kulağı, Tokat'ta özellikle Nisan ve Mayıs ayı aralığında bolca yetişmekte ve önce İstanbul’a ve sonrasında da Fransa’ya götürülen bol proteinli bir gıda maddesi idi.

Kuzu kulağının halk arasında sıra ebemekşisi, ekşilik, ekşimik, turşu otu gibi isimleri de var.

Kuzu Kulağı İle İlgili Bilgiler :

ADI : KUZU KULAĞI

İNGİLİZCE İSMİ : SORREL , HERB

LATİNCE İSMİ : Rumex acetosa , Rumex acetosella

KULLANILAN KISIM : TOPRAK ÜSTÜ

Orijinal Adı: Rumex türleri

Diğer Adları: Ebemekşisi, Ekşilik, Ekşimik, Turşuotu

Bilgi Karabuğdaygiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen kuzukulağı türleri (-ki anayurdunun Tokat'tır denebilir-), Anadolu'da kalkerli topraklar dışında gölgelik ve nemli yerlerde yaygın olarak yetişen, çok yılık otsu bitkilerdir. Rumex cinsi bitkilerden burada yalnızca Büyük kuzukulağı (R. acetosa) ve Küçük kuzukulağı (R. acetosella) türlerinden söz edeceğiz. Bu türler 60 cm'ye kadar boylanabilir. Gövdesi kabarık çizgili, sulu ve kırmızımsı renklidir. Ok biçimli, iri ve kabarık yaprakları tüysüz olur. Yaz aylarında açan başak halindeki pembemsi renkli, sık dizilişli çiçekleri koparıldıkça bitki yapraklar verir. Çiçeklerinden, parlak koyu kahverengi minik tohumlan olgunlaşır. Kuzukulağı türleri, döktüğü tohumlarıyla çoğalırken, istenirse köklerinin bölünmesiyle de çoğaltılabilir. Kuzukulağı türlerinin tadı ekşi olan yapraklan A, B ve C vitaminleriyle potasyum yönünden zengindir. Körpe yapraklan çiğ olarak salatalarda ya da ıspanak gibi pişirilip sebze olarak yenir.

Tıbbi Etkileri ve Kullanımı Benzer özellikler taşıyan Büyük ve Küçük kuzukulağı türlerinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

• Yaprakları, böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücüdür.

• C vitamini yönünden zengin olduğu için iskorbit hastalığının iyileştirilmesinde yararlıdır.

• Bedeni güçlendirici toniktir.

• Hafif müshil etkisi vardır. Bu etkilerinden yararlanmak üzere, bitkinin yıl boyunca yeşil kalan körpe yapraklan toplanmalı, salatalara katılıp çiğ olarak bolca yenilmelidir.

• Yaprakları, çıbanların iyileştirilmesinde etkili olur.

• Güneş yanıklarında rahatlatıcıdır. Bu etkilen sağlamak üzere, körpe kuzukulağı yaprakları toplanır. Ezilerek yara lapası yapılır ve şikâyet edilen yerlere dıştan uygulanır.

• Gene yapraklan, güneş çarpması ve bitkinlik durumlarında iyileştiricidir. Bunun için bitkinin taze yapraklarıyla % 2 ya da % 3'lük infüzyon hazırlanır. Yani, 1 litre kaynar su, 20 ya da 30 gr. kuzukulağı yaprağının üzerine dökülerek 15-20 dakika demlendirilip infüzyon elde edilir. Bu infüzyondan, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

• Kuzukulağı türlerinin kökleri, antrakinon türevleri içerdiğinden müshil etkisi vardır.

• Safra söktürücüdür. Bu etkilerinden yararlanmak üzere, bitkinin toprağı kazılıp kökleri çıkarılır ve temizlenir. Bunlarla % 3-5'lik dekoksiyon hazırlanır. Yani, 1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen dekoksiyon, günde iki-üç kez birer bardak olarak içilir.

UYARI: Romatizması, böbrek ve gut hastalığı olanların kuzukulağı yememesi gerekiyor.

- İdrar söktürücü: Kuzu kulağı, mısır püskülüğüyle kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer çay bardağı içilmeye devam edilir.

- Yara: Kuzu kulağı lapa yapılıp yara ve berelere vurulur.

- Ağız yaraları: Kuzu kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir.

- Anjin: Kuzu kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir.

- İltahap: Kuzu kulağı kaynatılıp pansuman yapılır.

- Bere: Kuzu kulağı lapa yapılıp yara ve berelere vurulur.

- Bağırsak Kurtları: Kuzu kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak sabahları aç karnına birer çay bardağı içilir.

- Basur ( hemoroid ): Kuzu kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer çay bardağı içilir.

- Anjin: Kuzu kulağı kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir.

- Çıban: Kuzu kulağı kaynatılıp pansuman yapılır.

- İltahap: Kuzu kulağı kaynatılıp yaranın üstüne sürülür

Domatesli, Peynirli Kuzu Kulağı Salatası için malzemeler

• 1 demet kuzu kulağı

• 1 kase beyaz peynir

• 1 kase kurutulmuş domates

• 1 limon suyu

•  Zeytinyağı

•  Kekik Domatesli, Peynirli Kuzu Kulağı Salatası yemek tarifi

Kuzu kulaklarını elinizle irice parçalayın. Kuru domatesleri beklettiğiniz yağdan çıkartıp teflon tavada birkaç dakika soteleyin ve üzerine ilave edin. Yine bizim zeytinyağında beklettiğimiz köy peynirini küp küp üzerine doğrayın.

Limon suyu, zeytinyağı ve kekik ilave ederek hemen servis yapın. Salata deyip geçmeyin. Kepek ekmekle birlikte güzel bir öğün. Hem de çok sağlıklı.

E-Bültenimize Abone Olun
Top