Muz

Muz

Belki hiç meyva sevmeyenlerin bile sevdiği yegane meyvadır muz...

Muzun Faydaları ve Püf Noktaları

Muzlar yeşil olarak kesilip, satışa sunulmadan önce olgunlaştırılır. İdeal yeme şeklinde muz kabuğu tam sarı renkte olup üzerinde kahverengi benekler yer almaktadır. Bu görünümü ile muzun içinde bulunan tüm nişasta şekere dönüşmüş durumdadır. Fakat yine de damak zevkinize göre farklı olgunluk düzeylerindeki muzları tüketebilirsiniz.

Muz kabuğu soyulduktan sonra hızla kararır. Pasta ve kek yapımında kullanılacak olan muzlar soyduktan sonra limon suyuna batırılırsa bu kararma önlenmiş olur. Muzun ideal saklama sıcaklığı 14 derecedir, bu nedenle buzdolabına konan sarı muzun kabukları soğuk nedeniyle hemen kararmaya başlar. Satın aldığınız muzu kağıt poşet içerisinde ve çok sıcak olmayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Muzun Bilinmeyenleri

Muz, tropik bölgelerde yetişen, ağaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan otsu bir bitkidir. Muz meyveleri çekirdeksiz üzümde olduğu gibi dişi çiçeklerden döllenmeksizin meydana gelir.

Muzlar olgunlaşmadan kesilir ve olgunlaştırılıncaya kadar yeşil olarak saklanırlar. Muz bitkisi sömürgeleştirme döneminde önce deniz yoluyla Afrika’ ya oradan da İspanyol ve Portekizliler tarafından Kanarya Adaları üzerinden Amerika kıtasına ulaşmıştır.

Bilinen meyvelik muzun haricinde “Kırmızı Muz”, “Bebek Muz” ve “Pişirmelik Muz (Plantain)” gibi çeşitleri vardır.

Bebek beslenmesinde muz… Muz bebeklerin ve çocukların severek yedikleri bir meyvedir. Muz ilk koparıldığında %75 kadarı nişastadır. İçindeki fermentlerin etkisi ile 15 gün içinde şekere dönüşür. 15′inci gün içeriğinde % 1-3 oranında nişasta kalmıştır. Kalan bölümü früktoza dönüşmüştür. Bu nedenle süt çocuklarının beslenmesinde kullanılacak muz, 15 gün önce dalından koparılmış, üstü siyah benekli olmalı ve en çok % 3 nişasta içermelidir. Çünkü bebeğin  sindirm fementleri çiğ nişasta üzerine etkisizdir. İnce bağırsaklarda irritasyon, kalın bağırsaklarda bakteriyel fermantasyon ve gaz oluşumu nedeniyle tehlikeli ishallere yol açabilir.

Olgun muz, %50 – 60 su, % 5 protein, % 20 karbonhidrat içerir. C ve A vitaminin fazla bulunurken B, ve kompleks daha azdır. Ancak diğer tüm meyvelerden daha fazladır. Minerallerden K, Mg çoktur ve N,P, Ca, Mn daha azdır. Muzda kükürtte bulunmaktadır. Bebeğe verilecek muz, kabukları soyulduktan sonra ezilir ve az şekerli suyla süzgeçten geçirilerek, muz püresi durumuna getirilir. Diğer meyve sularının veya sütlerin içine konularak da tüketilir. Ayrıca muzlu pudingler, dondurma vb. içinde kullanılmaktadır. Muzun kalori değeri ise % 100′dür.

Barsak rahatsızlıkları ve sinir zafiyeti için çok faydalıdır.

• Muzda insana lâzım olan maddelerin hemen hepsi vardır. Bu sebeple çocuk, ihtiyar, hasta, sağlam herkese çok faydalıdır bir meyvedir.Çocuklarda kemiklerin gelişmesini sağlar. Yalnız muzda kalsiyum maddesi biraz noksandır, çocuklar ve büyükler muzu süt veya sütlü gıdalarla birlikte yerlerse daha iyi olur. Sütle birlikte yenilen muz Vücuda bol demir, kalsiyum ve vitamin verir. Zira muz demirce, süt ise kalsiyumca zengindir. Bu iki gıda: Çocukların kanlanmasını, vyücutlarının gelişemsini hastaların ise kendilerini toplamasını sağlar. Süt bulunamazsa, muz hiç olmazsa ekmekle birlikte yenmelidir.

• Muz bol  vitaminleri ile sinir zafiyetini, sinir ve beyin yorgunluğunu giderir. Bedenen ve bilhassa zihnen çalışanlara muz çok faydalıdır.Sinir rahatsızlığı olanalar: Hergün iki yemek arası saatlerde (10 veya 15 de) iyi olgunlaşmış 1 muz ezilmeli ve iki yemek kaşığı bal ve 1 kaşık taze krema karıştırıp sade veya ekmekle yemeli 8-10 gün buna devam etmelidir. 

• Muz taneni, nişastası ve diğer maddeleri ile barsak rahatsızlığını giderir. Yalnız sellülozu olmadığı için peklik çekenler muzu yalnız yememeli, portakal veya armut gibi barsaklara yumuşaklık veren meyve veya sebze yemekleri arkasından yenmelidir.

• Muz mafsal ve böbrek hastalarına çok faydalıdır.

Not: Muz kendiliğinden olgunlaşmış olmalı. Olgun muzun ucu esmer, rengi koyu sarı ve hafif yumuşak olur gazla sarartılanlar pek yararlı olmaz. Bunlar hamdır, mide asidini artırır peklik yapar. Bir öğünde çok fazla muz yenmemelidir.

Sadece muz ile karın doyurulursa hazım bozukluğu olur. Muz'un gıda değeri patates'ten üstündür. Yalnız bol nişastalı olduğu için ağızda tükrükle karıştırışıp yutmalı, aksi halde midede ekşime ve barsakta gaz yapar. Şeker hastalarına pek tavsiye edilmez.

Uykusuzluğun çaresi muzda gizli.

Uykusuzluk şikayeti olanlar için en doğal çözüm yolu muz yemek. Muz hem mutluluk veriyor hem uyku getiriyor.

Lezzetli, mineral deposu muz, hem besleyici bir meyvedir, hem de sağlığınız üzerinden olumlu etkileri vardır.

A, B1, B2, C ve E vitaminleri içeren muz, ayrıca potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da son derece zengindir. Kalorisinin yüksek olmasından dolayı, diyet yapanların çok fazla tüketmediği bir meyvedir. 1 elmada 60 kalori, 1 portakalda 53 kalori vardır ancak muzun kalorisi 130’dur. Kalorisinin fazlalığına rağmen, hiç kolesterol içermez.

İçerdiği sodyum ve potasyum zenginliği sebebiyle, kalp kaslarını geliştirir ve tansiyonu düşürür. Sporcular için vazgeçilmez bir meyvedir. Terleme sebebiyle kapasitesini yitiren kasları güçlendirir.

Anayurdu kesin olarak bilinmeyen muzun, dünya üzerinde 500 çeşidi vardır. Ülkemizde en sık bulunan Anamur muzudur. Korunması çok zor bir meyvedir. Soğuktan çabuk etkilenir ve hemen kuruyarak dökülür.

Yararları:

Muzun besin değeri, meyve olgunlaştıkça artar. Hem bir muz yenildiğinde, meyvenin içindeki karbonhidrat kolayca şekere dönüşür. Bedene hızlı şekilde enerji verir fakat arkasından da yorgunluk oluşturur. Oysa olgun muz, bedende daha yavaş ama uzun süreli bir hareketlilik verir.

İçerdiği yüksek orandan potasyumla, yüksek tansiyonu önler ve tansiyonu düzenler.

Ham muz kabızlığa, olgun ve tatlı muz ise ishale iyi gelir.

Muz, çikolata gibi etki gösterir. Kısa sürede olsa mutluluk veriri, uyku getirir.

Ülser yaralarını iyileştirir, mideye iyi gelir.

Yüksek kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Uykuyu düzenlemede etkilidir.

Orta Boy Bir Muzun Değerleri:

Kalori 130
Protein 2 gr
Karbonhidrat 30 gr
Fosfor 27 gr
Kalsiyum 8 mg
A vitamini 38 mg
C vitamini 11 mg

E-Bültenimize Abone Olun
Top