Tofu Nedir?

Tofu Nedir?

Soya loru olarak da bilinen tofu, nagari adlı bir madde ile lor haline getirilmiş soya loruna verilen addır. Nagari maddesi doğal olarak okyanus suyunda ya da kalsiyum sülfat içerisinde bulunur. Limon suyu ya da sirke gibi asidik gıdalar kullanılarak da lor elde etmek mümkündür.

Tofu Çin’de ilk olarak M.Ö. 200 civarında kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak nasıl bulunduğu bilinmese de Çinliler arasında yaygın olan bir söylentiye göre tofu, bir kaza neticesinde bulunmuştur. Çinli bir aşçı pişirilmiş ve püre yapılmış soya fasülyesine tat vermesi için nagari eklemiş ve neticede bugün bildiğimiz tofuyu bulmuştur. Bugün tofu Asya’da çok yaygın bir yiyecektir. Bu lezzetli gıda binlerce tofu dükkanında taze olarak hazırlanmakta ve sokaklarda satılmaktadır.

Yemek tariflerinde tofu bir çeşit sünger gıda olarak kullanılmaktadır. Gerçekten de tofu eklenen her tür çeşniye absorbe etme kabiliyetine sahiptir.

Tofuyu bir tencere çili sosuna koyarsanız çili biberi tadını alır. Kakao ve tatlandırıcılarla kanrıştırırsanız çikolata kremalı bir kek dolgusu elde edersiniz. Tofu peksimetini çorbaya da katabilirsiniz.

Tofu Çeşitleri

Amerika’daki şarküterilerde üç çeşit tofu bulunmaktadır.

• Katı tofu, yoğun ve katı haldedir. Karıştırılarak kızartılan gıdalar, çorbalar ya da ızgaralarda ve tofunun şeklini kaybetmemesini istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Katı tofuda protein, yağ ve kalsiyum içeriği diğer tofu çeşitlerine göre daha fazladır.

• Yumuşak tofu, tofu karışımı isteyen tariflerde ya da Oryental çorbalarda kullanılabilir.

• İpeksi tofu, kaymaksı, hardal benzeri bir ürünün elde edildiği farklı bir yöntemle hazırlanır. İpeksi tofu pürelere ya da karışık yemeklere iyi gider. Japonya’da ipeksi tofu olduğu gibi ve biraz soya sosu ile doğranmış yeşil soğan ile yenir.

Tofunun Besin Değeri

Tofu yüksek nitelikli proteinler açısından zengindir. Aynı zamanda iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır. Tofu hazırlanırken lorlaştırma işleminde kalsiyum tuzu kullanılmışsa, tofu mükemmel bir kalsiyum kaynağı haline gelir.

Tofunun içeriğindeki kalorinin yarısı yağlardan gelse de 100 gr. tofu porsiyonunda yalnızca 6 gram yağ bulunur. Doymuş yağ açısından fakirdir ve kolestrol içermez. Genel olarak tofu ne kadar yumuşaksa yağ oranı da o denli düşüktür. Tofu sodyum kısıtlaması olan diyetler için iyi bir alternatif teşkil eder.

Tofunun Alınıp Saklanılması

Tofu çoğunlukla su dolu kaplarda, vakumlu paketlerde ya da kalın steril kutularda satılır. Tofu genellikle marketlerin ev yapımı ürünler bölümünde bulunur, bazılarında ise süt ürünleri bölümüne bakmak gerekir.

Steril olarak paketlenmediği müddetçe tofunun soğuk olarak korunması gerekir. Miyadlı tüm gıdalarda olduğu gibi paketin üzerindeki bitim tarihi kontrol edilmelidir.

Tofu paketi açıldıktan sonra yenmeden kalan tofunun suda çalkalanıp yine taze su içerisinde saklanması gerekir. Tazeliğini korumak için suyu her gün değiştirmek gerekir. Tofuyu bir hafta içerisinde tüketmeniz lazımdır.

Tofu 5 ay süreyle dondurularak muhafaza edilebilir. Buzu çözülen tofu tatlı bir karamel tadına sahip olur, deniz ürünü sosları ve ızgara için idealdir.

Kullanım ipuçları

Tofu herkese hitap eder. Yaşlı insanlar ve çiğnenmesi, hazmı kolay ürünleri tercih edenler için idealdir. Meyve ve sebzeli tofu püresi çocuklar için güzel bir protein besinidir. Atıştırmayı sevenler snack olarak ya da yemeklerde pişirilmiş tofu lokmalarına bayılırlar.

Tofuyu ailenize tanıtmak için şunları deneyebilirsiniz:v

• Katı tofu parçalarını çorba ve sulu yemeklere katın.

• Hafif ve hoş bir yemek elde etmek için et harcına tofuyu ufalayarak katın.

• Tofuyu peynir ve baharatla ezerek sandöviç harcı hazırlayın.

• Tofu püresi, ekmek kırıntıları, doğranmış soğan ve sevdiğiniz baharatlarla kendi tofu burgerlerinizi yaratın.

• Tofuyu barbekü sosunda bekletip mangal ateşinde ızgara yapın ve gevrek İtalyan ekmeğinin üzerinde servis yapın.

• Bir paket tako sosunu tavada kızarmış, ufalanmış tofuya ya da tofu ve dana kıyması karışımını tacoya ekleyerek servis yapın.

• Kurutulmuş soğan çorbası ile yumuşak ya da ipeksi tofuyu kolestrolsüz bir soğan çorbası elde etmek için karıştırın.

• İpeksi tofuyu ekşi kremayla karıştırarak az yağlı bir patates kumpir sosu elde edin.

• Tofuyu eritilmiş çikolata ile karıştırıp biraz tatlandırıcı ekleyerek çikolata kremalı pasta yapın.

• Kremalı çorbalardaki krema yerine ipeksi tofu kullanın.

• Salatada yumurta yerine tofu parçaları, küp küp kesilmiş kereviz, mayonez ve bir parça hazır mayonez ile kullanın.

• Mayonez, ekşi krema, krem peyniri, rikotta peyniri gibi gıdaların bir bölümünün yerine ipeksi tofu kullanın. Soslarda ve kremalı salata soslarında kullanın.

E-Bültenimize Abone Olun
Top