Tutku Meyvesi

Tutku Meyvesi

Elips biçimli tropik bir meyve olan Tutku Meyvesinin diğer adı da Mor Granadila’dır. Tutku meyvesinin buruşuk, mor-kahve rengi bir kabuğu ve içinde de narınkini andıran çekirdekleri vardır. Öyle ki, İspanyolcada Granadila küçük nar demektir. Meyvenin içinde yer alan çekirdekler çiğnenip hazmedilebilir oldukları için doğrudan yenebilir. Tutku Meyvesi, genel olarak elekten geçirildikten sonra püre, nektar yahut meyve suyu biçiminde kullanılır. Çünkü, yoğun bir aroması vardır. Bu sayede, sosları ve dolguları tatlandırmak için tercih edilir. Meyvenin özü yoğun ve aromatiktir, dokusu ise jölemsi ve suludur. Kokusu, tropik referanslar içerir.

Meyvenin memleketi Brezilyadır. Ancak doğal olarak tropik bölge olarak tanıdığımız bütün coğrafyalarda yetişir. Meyvenin pazarını da bu ülkeler oluşturur.

Besin İçeriği:

Tutku meyvesi, A vitamini, C vitamini için eşsiz bir kaynaktır. Bununla birlikte 1 porsiyon tutku meyvesi sadece 16 kalori içerir. Çekirdekli olarak yendiğinde muhteşem bir lif kaynağına dönüşür.

Nasıl seçmeli?

Büyük, ağır ve biçimli meyveye yönelmeli… Olmuş meyvenin cildi kırışıktır, kabuğu koyu mordur. Kabuğun buruşuk görünmesi, meyvenin bozuk olduğu anlamına gelmez. Anlaşıldığı gibi kalıp, kaliteyi belirlemede önemli değildir. Bununla beraber yeşile çalan renkteki meyve, hamdır. Henüz olmamış meyve aldıysanız eğer, oda sıcaklığında birkaç gün bekleterek renk değişimini gözlemleyebilirsiniz. Yeşil olan renk yavaş yavaş sarıya, oradan kırmızıya ve en sonunda mora dönecektir. Kabuğun buruşması ile meyve tastamam olgunlaşır. Olgun meyveyi 1 hafta kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Hazırlanışı:

Tutku meyvesi, genellikle taze olarak tüketilir. Ancak sos ve dolgular için pişirilerek de kullanılabilir. Ortadan kesilen meyvenin içindeki yemiş, kaşık yardımı ile çıkartılır. Meyve özü jel kıvamında ve akışkan olduğu için taze haliyle dondurmalara sos olarak kullanılabileceği gibi, yoğurdu tatlandırmak için kullanılabilir. Şekersiz olarak hazırlanabilecek bir marmelata uygun yapısı, çıtır ve mis kokulu bir doku oluşturabilir.

Çekirdeklerin meyveden ayrılması için süzme yöntemini deneyiniz. Eleğin üzerine boşalttığınız meyve özünü, kaşık yardımı ile özeyerek çekirdeksiz sıvıyı elde edebilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun
Top