Taylan KÜMELİ - Kilo Almadan Sigarayı Bırakmak Mümkün mü? -Print

Kilo Almadan Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

KİLO ALMADAN SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

Eğer sigarayı bırakırsanız kilo almaktan mı korkuyorsunuz? Birçok sigara tiryakisinin, bağımlılıktan kurtulamamasının ilk nedeni kilo alma korkusudur. Nikotinsizliğin strese ve iştah açıklığına neden olması kilo alımına neden oluyor. E, peki aksi mümkün değil mi?

Elbette mümkün, sigara bırakmanın bu olumsuz etkileri "kaçınılmaz" değildir. Eğer süreci kontrol edebilirseniz, kolaylıkla verilebilecek birkaç kilo dışında ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız. Doğrusu, bu birkaç kiloyu verdikten sonra, kendinize yaptığınız iyiliğe inanamayacaksınız.

"Bazı kişiler sigarayı bıraktıktan sonra kilo alır, şüphesiz hepsi değil" diyor Newyork Rochester Tıp Fakültesi doktorlarından Scott McIntosh sigara bırakma ve kilo alımı ile bağlantısı isimli çalışmasında.

KİLO ALMADAN NASIL SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ?

Yapılan araştırmalarda, sigara bırakmaya çabalayan kişilerin yalnızca %30’unun kilo alma eğilimi gösterdiği, bu kilonun da 5 ile 7 kilo arasında değişim gösterdiği, bir yıl dolmadan kiloların doğru beslenme yolu ile geri verilebildiği gözlenmiştir. Elde edilen faydaların yanında 5-7 kilo almak çok küçük bir bedel, bunu fark etmek motivasyonu ikiye katlıyor.

Şimdi 8 püf noktası ile bu zararlı alışkanlıktan kurtulurken, kiloları yönetebilmenin yollarına bakalım:

1. Şok diyetlerden kaçının:

"Sigarayı bırakmak stres ve şok diyetler olmaksızın da zaten zor…" Bu süreci daha gergin ve daha zararlı sonuçlarla atlatmanıza neden olurken, "şok reçetelerle" verdiğiniz kilolar size gerçek değil, geçici sonuçlar verecektir. Bunun yerine diğer zamanlarda da size yardımcı olabilecek ve her yerde-her zaman kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz, gerçekçilik taşıyan beslenme metotlarına yönelmelisiniz.

2. Düşük kalorili atıştırmalıkları ağzınızı meşgul etmek için kullanın

Çekirdeğin başını çektiği kuruyemiş tüketimi sigaranın bırakılmasının ardından tavan noktasına ulaşır. Kişi, sigaradan boşalan yeri, aburcuburlarla doldurarak sigara ile arasındaki fiziksel alışkanlığı doldurmaya çalışır. İşte kilo aldırıcı birinci faktörler bu aburcubur tüketiciliğinde yatar. Şekerleme, çikolata, cips gibi yüksek kalorili aburcuburlar yerine taze salatalık, düşük porsiyonlu meyveler, düşük kalorili atıştırmalıklar tercih edilebilir.

3. Su İçin!

Yemeklerden önce ve yemek esnasında bol su tüketimi su kaybınızı engellediği gibi kalori alımını da azaltır. Bununla beraber iştahı kontrol altında tutar. Soğuk suyun, dopamin salınımına destek olması nedeni ile stresi azalttığı da belirlenmiştir. Dopamin; "Kendimi İyi Hissediyorum" hormonudur. Bir bardak serin su, sigarayı bırakan kişiyi yatıştırabilir.

4. Yüksek Lifli Gıdalara Yönelin

Çalışmalar gösteriyor ki, lif iştahı kontrol altında tutar ve kişiyi uzun süre tok kılar. Tahıllarda, baklagillerde bulabilir; dışarıdan destek olarak alabilirsiniz. Sigara bırakmanın ardından tuvalete çıkma sorunu çeken kişilere liften zengin beslenmek yardımcı olur.

5. Tabağınızı hafif gıdalarla doldurunuz

Sürekli yemek yemek istiyorsunuz! Üstelik porsiyonlar da gözünüzü doyurmuyor. İşte bu "kalori kontrolünü" zorlaştırıyor. Sigara bırakma sürecinde kalorisi düşük, besin değeri yüksek gıdaları tercih edin. Sebzeler, yüksek lifli gıdalar, yağsız süt ürünleri tercih listesinin başında yer alırken, yağlı/esmer olmayan karbonhidrat gurubu uzak duracaklarınız arasında. Gazlı içecekler, işlenmiş meyve suları yerine, bitki çayları, ayran ya da evde hazırlanmış şekersiz-taze meyve suları içecek mönünüze kalori düşmanları olarak katılacaklar.

6. Küçük tabak-Büyük Bardak

Küçük tabak doyum noktasını daha az bir noktaya çekebileceği gibi, büyük bardakla içilen su aynı şekilde yemeğe odaklanmanızı engeller.

7. Spor… Spor… Spor…

Fiziksel aktivite kalorileri yakar ve nikotine de yemeğe de odaklanmayı azaltır. Aynı zamanda spor, stresi azaltır –ki bu sigarayı bırakırken savaştığınız ikinci canavardır- Spor yapan kişilerin, yapmayanlardan çok daha hızlı ve verimli olarak kilo kaybettikleri sigara bırakan kişiler arasında yapılan araştırmaların sonucunda öğrenilmiştir.

8. Doktorunuzdan ve Uzmanlarınızdan konuya dair ücretsiz danışmanlık ve yardım alabilirsiniz.

Sağlık bakanlığı’nın internet sayfasından size en yakın sigara bırakma merkezini öğrenebileceğiniz gibi, konuya dair aile hekiminizden ya da tercih edeceğeniz özel bir klinikten danışmanlık ve yardım alabilirsiniz. Sigara bırakacağınızı vaat eden alternatif yöntemler ile ilgili doktorunuza danışınız. Çünkü bunlardan bazıları gerçekten yardımcı olabileceği gibi bazıları da son derece etkisiz hem de motivasyonunuzu düşürücü olabilir.