Taylan KÜMELİ - Diyabetinizle iyi geçiniyor musunuz? -Print

Diyabetinizle iyi geçiniyor musunuz?

Diyabet yani şeker hastalığı iyi yönetildiği takdirde kişilerin yaşamını dengeye sokan, uzun vadede kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürebilen bir hastalıktır. Bunun için kişilerin bilinçli olması, tahlil ve kontrollerini aksatmaması, doktor ve diyetisyenleri ile sürekli iletişimde olup bilim dünyasını da takip etmeleri önemlidir.

Farkındalık hayatın her aşamasında önemli bir kavramdır. Metabolizmanızın farkına varır, ihtiyaçlarına kulak verirseniz kazanan siz olursunuz. Bunun için bilinçli hastalar olarak pasif olmayın, doktorunuzu hastalığınızın seyri hakkında sorgulayın, yorumlarını alın kontrollerde kafanıza takılan her soruyu diyetisyen ve/veya doktorunuza danışın.

Diyabette eğitim bir araç değil tedavinin ta kendisidir. Sürekli eğitimlere katılmaya önem verin. Çeşitli dernek ve vakıfların etkinliklerinde yer alın, dergi, gazete ve emin internet sitelerinden faydalanın. Bilgi paylaşımı adına forumlara arkadaş sohbetlerine katılın. Öğrenmenin sonu yoktur diye boşuna dememişler değil mi? Biz de Taylight olarak haftasonu ücretsiz seminerlerimizde diyabette beslenme eğitimleri vermekteyiz dilerseniz internet sitemizde zamanlamalara bakabilir bu imkandan faydalanabilirsiniz.

Diyabette aksatılmaması gereken bazı kontroller aşağıdaki gibidir.

Boy, kilo, kan basıncı ve nabız kontrolleri. Tansiyonunuzun aynı kan şekeriniz gibi bir günlük halinde dönemsel olarak kaydedilmesi yardımcı olabilir.

Lipit profilinizi kontrol ettirin. Total kolesterol, trigliserid seviyeleriniz çok önemlidir. Bunun için takip ettiğiniz mönünün size özel olması gerekir.

3 aylık kan şekeri seviyelerinize baktırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Doktorunuz istememiş olsa da mutlaka ayak sağlığınızı da kontrol ettirin. Diyabet hemşirelerinin bu konuda vermiş oldukları eğitimlere katılın. Diyabet tedavisinde baştan aşağı tedavi ilkesi aslında ayaktan yukarı başlamaktadırBöbrek ve göz sağlığınızı kontrol ettirmeyi unutmayın.

Diyabetiklerin diyabeti olmayanlara oranla depresyona eğilimleri daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu konuda kendiniz dinleyin gerekirse bir doktor kontrolünde geçin, sorunları kendi başınıza çözmeye çabalamayın profesyonel yardım alın.

Erektil disfonksiyon, uyku apnesi, elde ve ayaklarda yanma karıncalanma gibi şikayetleriniz de varsa bunları da doktorunuzla paylaşın, belirtileri küçümsemeyin. Erken teşhis ve doğru müdahele en iyi tedavidir.