Taylan KÜMELİ - Amerika’da ortalama olarak her 21 saniyede bir diyabet tanısı konmakta -Print

Amerika’da ortalama olarak her 21 saniyede bir diyabet tanısı konmakta

Diyabet; sağlıklı beslenme ve yaşam ilkelerine dikkat edildiğinde yaşam kalitesini artırabilen kişileri düzene sokan bir hastalıktır. Bunun için kişilerin doktor, diyetisyen kontrolünde olmaları yeni yaşam şekillerini doğru ilkelere dayandırarak planlamaları gerekmektedir.

Dünyada hızla yayılan bu kronik hastalığı dikkate almak da fayda olduğunun altını çizer, beslenmenizde yapacağınız değişikliklerin önemini hatırlatırız. Aşağıda kan şekerini dengeleyen bazı özel besinleri de görebilirsiniz:

Elma

Her gün 1 elma yenen eve doktor girmezmiş sözünden yola çıkarak, şeker içeriği olarak da sakınca duyulmayan bu meyve düzenli olarak tüketilmelidir. Değişken ısı derecelerinde yetişme kabiliyetine bağlı olarak faklı çeşitleri olan elmalardan dilediğinizi tüketebilirsiniz, güzelce yıkayıp kabuğu ile yemek de ise fayda vardır. Elma kabuklarında yer alan antioksidanlardan kuersetin ve flavonoidler hücre sağlığımızı korumaktadır.

Kuşkonmaz

Kan şekerinin dengeli gitmesine yardımcı olabilen iyi bir antioksidan olan glutatyondan zengin kuşkonmazın yemeklere, salatalara eklenmesinde fayda vardır.

Kuru baklagiller

Kalp için faydalı bitkisel destek ürünler içeren, harika posa kaynağı kuru baklagiller diyabetin regülasyonunda da çok yardımcı özellikler göstermektedir.

Brokoli

Kuersetinden zengin, sebzeye koyu yeşil rengini veren yoğun antioksidan içeriği ile dikkat çeken çiçeksi bu bitki, kükürtlü içeriği ile bazı bünyelerde hazımsızlık ve şişlik yapsa da asla mönülerden eksik edilmemelidir. Kısa sürede benmari usulü pişirip, az zeytinyağı ve sarımsak sos ile servis ederek faydasına fayda katabilirsiniz.

Balık

Omega 3 yağ asitlerinden zengin balığın kalp için yararları bilinse de, kan şekeri seviyelerini dengeleyici özellikleri ile de diyabetle mücadele de de etkisi yadsınamaz.

Yağlı tohumlar

Ortalama olarak 12,000 yıldır tüketilegelen yağlı tohumlar mineral, sağlıklı yağlardan zengin doyurucu içerikleri ile kalp sağlığının korunması ve kan şekeri seviyelerinin debgelenmesinde yardımcıdır. Ancak ideal kilo grafiğinin korunması adına, yüksek kalori içerdikleri unutulmamalı porsiyon miktarları kontrollü olmalıdır.

Portakal

Glisemik indeksi düşük, bağışıklık sistemini koruyan C vitamininden zengin portakal flavonoidler, karotenoidler, terpinler, pektin and glutatyon gibi zengin antioksidan içeriği ile de diyabetle savaşta önemlidir.

Soya Fasulyesi

Bitkisel protein içeriği yüksek, fitoöstrojen, izoflavon ve saponinlerden zengin soya fasulyesi harika bir diyabetle mücadele bitkisidir.

Çay

Katekinler ve tanin içeriği ile kan şekerini dengeleyebilmektedirler. Bunun için çay zevkinizi tadıyla yaşayabilir, şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

Keyifli günler diler, Taylight bünyesinde verdiğim ‘Diyabet Seminerlerine’ katılımınızı rica ederiz. Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.