A'dan Z'ye Diyetler

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli'den Diyetler

Beslenmede diyet, kişi tarafından rutin olarak tüketilen besinlerin toplamıdır.

Diyet kelimesi genellikle sağlık veya kilo yönetimi nedenleriyle belirli beslenme alımının kullanılmasını ifade eder.

Tam beslenme, vitaminlerin, minerallerin, proteinden esansiyel amino asitlerin ve yağ içeren gıdalardan esansiyel yağ asitlerinin alınmasını ve emilmesini, ayrıca karbonhidrat, protein ve yağ formundaki gıda enerjisini gerektirir. Beslenme alışkanlıkları ve seçimleri yaşam kalitesi, sağlık ve uzun ömürlülük açısından önemli bir rol oynar.

Ve "Diyet" kelimesi aklınıza hemen tatsız bir kilo verme rejimi getirebiliyor. Ancak bu kelimenin başka bir anlamı var. Diyet, bir kişinin günlük olarak tükettiği yiyecek ve içecekleri ve yemek yemeyle bağlantılı zihinsel ve fiziksel koşulları da ifade etmektedir. Beslenme, sadece "iyi" bir yemek yemekten çok daha fazlasını içerir. Aile, arkadaşlar, doğa (çevre), bedenlerimiz, topluluğumuz ve dünyayla ilişkilerimizi içerir. Beslenmeyle ilgili seçimler, bu gezegendeki diğer insanlar ve diğer yaşam formlarıyla çok bağlantılıdır, bu nedenle sağlıklı (ve sağlıksız) kararların büyük etkisi vardır.

Kendiniz için en sağlıklı beslenme ve iyi yaşam kararını vermeye çalışırken çekinceleriniz olmasın diye, sizleri için en yaygın diyetlerin listesini yaptık.

Diyetler

 
Açlık Diyeti
Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Bu diyetler, günde 1000 kalorinin altında alınması gereken ve yasaklanan yiyeceklerin - örneğin, meyve veya yumurta ya da peynir - hatta bunların birleşimi kullanılmayan diyetlerdir. 70'ler ve 80'lerde moda olan ve günümüzde yeniden tercih edilmeye başlanan kısa süreli bir uygulamadır.

Kahvaltı: 1 dilim kızarmış ekmek, haşlanmış yumurta, elma suyu

Ara öğün: Elma suyu Öğlen: Kaşar peyniri, domates, salatalık, domates, elma suyu ve kahve

Ara öğün: Elma suyu ya da limon çayı

Akşam yemeği: 2 dilim diyet kepekli ekmek, haşlanmış yumurta, kızarmış ekmek, domates.

13 gün sonra, çeşitli varyasyonlarla tekrar edilir.

Günlük alınan kalori: 6 - 800

Amaçlanan kilo: iki hafta içinde 6 kg.

Kısa dönem faydaları: Bu tür diyetlerde kalori alımı çok az olduğu için kilo kaybı engellenemez.

Böyle diyetlerde karbonhidrat azlığından ötürü su kaybı olur.

Uzun dönem etkileri: Kilo kaybı yavaşlayarak devam eder.

 
Akdeniz Diyeti
Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Bazı diyet planları "Akdeniz" usulü mutfak üzerine kurulur. Bu gerçekten de Güney Akdeniz mutfağıdır ve bol miktarda meyve ve sebze, zeytinyağlı salata, balık, ekmek, makarna ve diğer hububatlar ile az miktarda et ve tavuk içerir. Bu sağlıklı bir beslenmedir ve uluslararası bir tavsiye düzeyindedir.

Zeytinyağının sizi zayıflatmak gibi mucizevi bir özelliği yoktur, Akdeniz diyetini kalori hesabı yapmadan sürdürürseniz, zayıflamak için yüksek kalorili besinlerin porsiyonlarına dikkat etmeniz gerekir.

 
Atkins Diyeti

Yüksek proteinli en meşhur diyetlerden biridir. Dr. Atkins'in ilk kitabı 13 yıl önce 1993 yılında basılmış, aynı şekilde, yüksek protein, düşük karbon¬hidrat ve yüksek yağ prensipleri üzerine kurulmuştu.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Atkins diyeti, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Diyetisyen Birliği'nin önerdiği, yüksek karbon¬hidrat, az protein ve az yağ perhizlerinin tersine, %55-56 oranında yağ, %20 oranında karbonhidrat ve %25'lik bir protein diyetini uygulatmaktadır. Bu yöntemle Atkins'in iddiası şu yöndedir: Yüksek yağ, yüksek protein ve düşük karbonhidrat kombinasyonunda, vücuttaki yağ oluşumu engellenir ve az oranda karbonhidrat tüketimi vücuttaki insülin üretimini düşürür.

Bu sayede kişinin obez olma riski ve aşırı yeme isteği ortadan kalkar. Bu iki tez tamamıyla doğru değil. Birincisi, yüksek miktarda yağ tüketimi kişinin kilo almasına rahatlıkla neden olabilir, ikincisi insülin sanılanın aksine obeziteyi tetiklemez, obez kişilerde sıkça görülen bir artıştır sadece. Üçüncü olarak Atkins der ki, düşük miktarda karbonhidrat tüketimi iştahı engeller ve ketozise yol açar. Ama ketozis kanda, düşük oranda karbonhidrat tüketildiğinde vücuda enerji sağlar. Fakat bunun ortaya çıkması pek tercih edilen bir şey değil ve oldukça da tehlikelidir.

Diyet (Asla kendi başınıza uygulamayın)

14 gün süren ve bu sürede, et, balık, tavuk, yumurta, bazı peynirler, krema, yağ, bitkisel yağ, mayonez, az miktarda salata ve sebze, günde 20 gr. karbonhidrat tüketebileceğiniz ama kesinlikle, meyve, ekmek, makarna, süt, yoğurt, baklagil yemeyeceğiniz bir diyet vardır. 14 gün sonra, belki karbonhidrat tüketimine bir parça daha fazla izin verilebilir.

Günlük kalori: 1400-500 Kilo: ilk 14 günde

Günlük öğün programı:

Kahvaltı: Salam, yağda yumurta, kafeinsiz kahve ve su. Öğle: 1/2 orta boy avokado, 1 küçük domates, tavuk, zeytinyağı salatası ve su.

Akşam: Karides, mayonez, 6 dilim salatalık, biftek, 1/2 küçük soğan, taze krema salatası ve soda.

Kısa sürede işe yararlılık: Karbonhidrat tüketimi az olduğunda zayıflama hızla gerçekleşebilir.

Uzun vadede işe yararlılık: Ciddi bir şekilde uygulandığında kilo verme hızlanır ve amaçlanan ölçülere yaklaşılabilir.

 
BBC Diyeti

Dr. Barry LyncIVin 1988 yılında kaleme aldığı bu kitap, o dönemlerde oldukça popülerdi ve sonradan televizyonda programı bile yapıldı. Hassas ve titiz bir program sunan bu diyette, tarifler, egzersiz ve öneriler bulunmaktadır.

 
Beverly Hills Diyeti

1981 yılında Judy Mazel'in kaleme aldığı ve o yıl yayımlanan kitabı Amerika ve İngiltere'de oldukça popüler oldu. Son yıllarda Mazel Yeni Beverly Hills Diyeti adında benzer bir kitap daha yazdı. Mazel'e göre vücut bazı besin maddelerinde bulunan enzimlere ihtiyaç duyar ve bunları enerjiye dönüştürür. Ona göre yenilen besin sindirilemez ise yağa dönüşür.

Bu mümkün değildir. Hiçbir sindirilmeyen besin yağa dönüşmez. Sindirmeyi kolaylaştıran enzim zaten sindirim sisteminde bulunmakta ve besin maddelerinin içindeki emzimi zaten yok etmektedir.

Diyet

Sabah: 225 gr. erik

Öğle: istenildiği kadar çilek

Akşam: Kumpir

İçecek: Su, kahve ya da çay Kısa sürede işe yararlılık: Diğer adıyla açlık diyeti olan bu uygulama sayesine epeyi kilo verebilirsiniz.

Uzun vadede işe yararlılık: Uzun süre uygulanması zor olan bu diyetin kolay sürdürülmesi için Mazel şunu öneriyor: 3 protein, 3 karbonhidrat ve şampanya eşliğinde bir meyve. Sonuç zor olacaktır.

 
Body for Life

Amerika'nın tanınan fitness gurusu Bili Phillips'in en çok satan kitabı olan Body For Life'a göre 12 günde beden forma girer. Yüksek protein diyeti eşliğinde ağırlık kaldırma ve aletli jimnastik öneren Phillips'in önerisi iyi sonuçlar verebilir, ancak bu işe yeni başlıyorsanız size tavsiyemiz daha kolay bir yol izlemeniz olacaktır.

 
Çiğ Besin Diyeti

Çiğ besinleri savunan pek çok diyet planı ve organizasyon var. Bitkisel diyetler kilo vermenin yanında, sağlıklı olmanın en iyi yoludur. Çiğ ya da yüksek oranda çiğ besin diyetinin savunucuları çiğ besinlerin piştiklerinde yok olan her türlü enzime sahip olduğunu ve vitaminlerin sürekliliği ve toksinlerin vücuttan atılması gibi daha birçok avantajı bulunduğunu söylerler. Çiğ besin diyetinde yiyebileceğiniz besinlerin dengesindeki değişim kalori, protein, yağ ve karbonhidrat miktarı tipik bir diyetten oldukça farklı olacak demektir.

Diyet

Tipik bir plan yediklerinizin %75'inin çiğ olmasını savunur, yanında belki pişmiş hububat ve baklagiller, iyi bir balık, tavuk ya da bir şeyler daha olabilir (çiğ beslenenlerin pek çoğu vegan olduğu için pişmiş tüm yemeklerden uzak dururlar). Çiğ yiyecekler genellikle sebze, meyve, meyve kurusu ve meyve sularından, fındık, tohumlar, filizlenmiş tohumlar, hububat, salata sosları, otlar ve baharatlardan oluşur.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Günlük kalori miktarı: 1250

Vaat edilen kilo kaybı: Yavaş ve düzenli.

Günlük yemek listesi:

Kahvaltı: Üzerine badem, buğday ve kabak tohumu kıyılmış taze meyve salatası, koyun sütünden bio yoğurt (tercihen ev yapımı) ya da hindistancevizi kreması.

Öğle: Çeşitli yeşillikler, sarı biber, domates, kırmızı soğan ve maydanoz salatası, zeytinyağı ve balzamik sirke ile, üzerinde mercimek filizi.

Akşam: Çiğ sebze çorbası (blender'dan geçirilmiş), ev yapımı peynir, yarım avokado, ahududu ve muz sorbet.

İçecekler: Su, meyve suları, hindistancevizi sütü Kısa süreli etkiler: Kalori ve karbonhidratlar otomatik olarak azaltılır bu tür rejimlerde ve hemen hemen herkes kilo verir.

Uzun süreli etkiler: Rejim devam ederse, kilo artışı gelişir. Rejim, çiğ yiyeceklerden oluştuğu için sürdürmesi kolay değildir, uzun süre devam edenlerin sayısı azdır.

Kullanım kolaylığı : Pek çokları için zor bir rejimdir. Alışveriş yaparken, yemek hazırlarken iyi düşünmek gerekir ve bu nedenle çiğ yemeyen insanlarla birlikte sosyal hayat zorlaşır. Yemek pişirme işinde zamandan kazanılır, kalori hesabına pek dikkat edilmez. Maliyet: Pahalı yiyecekler kullanmaya gerek yoktur, ama çok ucuza da kaçılmamalıdır.

Bilimsel Temel: Çiğ yiyecek diyetinde size kilo verdirecek bir mucize yok. Sadece çok fazla çiğ ve bol sulu ve lifli yemek tüketmek zordur.

 
Çok Düşük Kalorili Diyetler (VLCD)

VLCD'ler normal yiyeceklerin içecek, çorba ya da barlarla yer değiştirdiği, günde 800 ya da daha az miktarda kalori ve her tür gıdayı kapsayan diyetlerdir. Yağ ve protein miktarı yüksek, karbonhidrat miktarı düşük olabilir, ve açlığı engelleyici ketosis üretebilir.

1980'lerden beri kilo vermede garantili bir yol olarak özel ya da tıbbi olarak kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü VLCD'lerin beden kitle indeksi 30'un altında olan hastalarda kısa süreli ve hızlı kilo kaybını sağlamak için kullanılması ve tıbbi gözetim olmadan uygulanmaması gerektiğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü bu tür SENTEZ DİYETİ diyetler için günlük kalori miktarını 800 olarak belirlemiştir, ingiltere'de, en tanınmış VLCD muhtemelen Cambridge diyetidir. Bu diyete bir danışman ağı aracılığıyla ulaşılabilir. Cambridge "tek kaynak" diyeti Dünya Sağlık Orgütü'nün önerisinden çok aşağıda, günlük olarak 408 kalori (1.60 cm.'nin altındaki kadınlar için) ya da 544 kalori (daha uzun boylu kadın ve erkekler için) içermektedir. Bu diyet protein bakımından yüksek, yağ ve karbonhidrat¬lar bakımından düşüktür. Beş kilodan fazla vermesi gerekenler için önerilmektedir. Şirket, bir defada 4 haftadan fazla uygulanmaması gerektiğini ve ayda ortalama 5 kilo verdirebileceğini söylüyor. Daha yavaş kilo vermek için, ürünler bir ya da iki öğünde yer değiştirebilir.

 
Çok Düşük Yağ Diyetleri

Düşük yağ tüketiminin sağlıklı bir beslenme şekli ve belirli bir zaman içinde zayıflamanın ve kilo almanın en iyi yolu olduğu dünyadaki pek çok sağlık otoritesi tarafından kabul edilmektedir.

Pek çok düşük yağ diyeti %20-30 oranında kaloriye izin verirken, bazı diyetler bu oranın da altına düşerler, yağı diyetten neredeyse tamamen çıkarırlar. Yağ hemen hemen bütün yiyeceklerde az da olsa bulunur, tamamen yağdan arındırılmış bir diyet mümkün değildir, ancak çok düşük yağ diyeti %10 oranında yağ, %10-20 civarında protein ve kalanı da karbonhidratlardan oluşur, iki çok bilinen diyet bu tür beslenmeye uyarlanır:

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Amerikalı Doktor Dean Ornish'in Aet More Weigh Less ve Robert Pritkin'in Pritkin Weight Loss Breakthrough. Diyet Ornish'in diyeti temel olarak vejetaryendir. Et, tavuk, av eti ve balık önerilmez, sadece yağsız yoğurt, yağı alınmış süt, yağsız peynir ve yumurta beyazı gibi çok düşük yağ içeren süt ürünleri alınabilir.

Ornish'in diyetinde "istediğin gibi ye", "ölçülü ye" ve "yasak" (sadece yağlar, sıvı yağlar, fındık, tohum, avokado ve diğer yağlı besinler değil, aynı zamanda seker, beyaz un ve beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar da) yiyecekler listesine bağlı kalırsanız kalori hesabı yapmadan ya da porsiyon büyüklüğüne bakmadan yemek yiyebilirsiniz. Pritkin diyeti haftada 3 gün yağsız ete izin veriyor.

Günlük kalori miktarı: 1300 (kadınlar için, doyana kadar yemek)

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş, ancak Ornish'in hastalarında yılda 12,6 kg.

Günlük yemek listesi: Kahvaltı: Yağsız yoğurtla hububat gevreği, taze çilek, portakal suyu.

Öğle: Baharatlı ıspanak ile doldurulmuş fırında patates, yağsız peynir, brokoli, patates ve nohut salatası yağsız sos ile, yeşil salata, taze meyve.

Akşam: Kurutulmuş domates ve kurutulmuş, ızgara sebzelerle makarna, yeşil salata, şaraba yatırılmış şeftali.

İçecekler: Su, çay, kahve, yağı alınmış süt, meyve suları.

Kısa süreli etkiler: Yüksek protein, düşük karbonhidrat diyetlerinde olduğu gibi fazla sıvı kaybından doğan gözle görülür, süratli bir kilo kaybı olmaz. Talimatlara uyulursa kilo vermeye başlanır.

Uzun süreli etkiler: Devam ettirildiği takdirde diyet aşırı kilolu insanların kilo vermesine yardımcı olur. Tokluk hissi yeterli olduğu için uzun süreli yapılabilir, ancak diğer taraftan büyük değişiklikler kimilerinin bu diyete bağlı kalmasını güçleştirir, bu nedenle ılımlı düşük yağ diyetleri uzun vadede daha fazla başarı elde eder.

Kullanım kolaylığı: İzin verilen ve yasaklanmış yiyeceklerin listesi net bir şekilde belirtilmiştir, bu nedenle kalori hesabına gerek yoktur. Uygulamada izin verilen yiyecekleri cazip hale getirmek zordur ve bu konuda pek çok yöntem öğrenilmelidir. Büyük değişiklikler insanların tipik bir diyeti takip etmeleri için yapılmıştır.

Maliyet: Oldukça düşüktür, kimi reçetelerde pahalı meyve ve sebzeler olsa da. Damak zevki: Yağ miktarının bu şekilde düşürülmesi kimileri için en azından başlangıçta pek damak zevkine uygun olmayacaktır. Reçeteler lezzet katmak için ot ve baharat kullanımını dikkati çekmektedir.

Tokluk: Karışık karbonhidratlar bakımından yüksek değerdeki bir diyet ve porsiyon sınırlamasının olmayışı tatmin edici olmalı.

Sağlık faktörü: Çok düşük yağ diyetleri yağlı balıklarda, fındık, tohum ve bitkisel yağlarda bulunan yağlı asitler ve B12 vitamini bakımından zengin değildirler. Çok düşük yağ, yüksek karbonhidrat diyetlerinin sağlıklı olup olmadığı hakkında pek çok tartışma var halen, araştırmalar bu tür diyetlerin "iyi" HDL kolesterolü düşürdüğünü ve kandaki yağ miktarını etkilediğini ortaya koymaktadır, ancak karbonhidratlar "karışık", işlenmemiş ise bu sorun teşkil etmez. Toplam ve LDL kolesterol de düştüyse (Ornish diyetinde olduğu gibi) düşürülmüş HDL seviyesi için endişelenmeye gerek yoktur ve çok düşük yağ diyetine yapılacak Omega 3 balık yağı takviyesiyle sorun giderilecektir. Bu diyetin artıları meyve, sebze, hububat ve lif bakımından zengin, doymuş yağ, şeker, işlenmiş karbonhidratlar ve tuz bakımından düşük olmasıdır.

Bilimsel Temel: Çok düşük yağ, yüksek karbonhidrat diyeti bu yöntemle kalori miktarını azaltabiliyorsanız, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Karbonhidratları tek başına aşırı tüketmek mümkün olabilir, diyetin işe yaraması için bazı sınırlar getirilmelidir. Ornish, diyetlerinin neden işe yaradığına dair hiçbir saçma düşünceyle ilgilenmemiştir.

 
Düşük Yağ Diyetleri

Düşük yağ diyetleri yağları azaltmayı amaçlar ve genellikle doymuş yağların alımını en aza indirmek üzerinde yoğunlaşmıştır. Doymamış yağlı gıdaların çok az miktarda alınmasına izin verir. Bazı düşük yağ diyetleri diğerlerinden daha az yağ içerirler ve toplam yağ miktarı %20'den az olan diyetler Çok Düşük Yağ Diyetleri başlığının altında tartışılmaktadır. Burada azaltılmış yağ diyetleri, %20-30 oranındaki düşük yağ diyetlerinden yana olanlara ya da bunlara karşı olanlara bakıyoruz.

Diyet

Günlük kalori miktarı: 1500

Vaat edilen kilo kaybı: Pek çok düşük yağlı diyet haftada 0,5-1 kg. kilo kaybını öngörür.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Küçük bir kâse müsli, yağı alınmış süt ile, taze meyve, bir dilim kızarmış ekmek, üzerinde çok ince sürülmüş marmelat ile.

Öğle: Salamura tonbalığı, Fransız usulü az yağlı salata sosu ile; az yağlı yoğurt, bir avuç kuru kayısı.

Akşam: Yağsız tavada pişirilmiş ince bir dilim dana eti ve çok az fıstık yağıyla pişirilmiş sebze, erişte, muz ve bir bardak şarap.

içecekler: Çay, kahve (yağsız sütle), su, meyve suyu.

Kısa süreli etkiler: Yüksek karbonhidratlar içeren bir diyet olduğu için hızlı kilo kaybı gözlemlenmez. Ancak düşük yağ diyeti toplam kalori bakımından ölçülüyse, yağ kaybı hemen başlayabilir.

Uzun süreli etkiler: Dünya Sağlık Örgütü ölçülü bir şekilde azaltılmış yağ, yük¬sek karbonhidrat diyetlerinin uzun vadede temel kalori hesaplamalarından daha iyi sonuçlar elde ettiğini ortaya koymuştur. Amerikan Tarım Bakanlığı bu tür diyetlerin "istenildiği kadar" (sınırsız karbonhitratlar) tüketildiğinde kilo kaybına yol açtığını belirtmiştir. Diğer çalışmalar ölçülü bir şekilde kalori azaltan diyetleri katı olanlara tercih ettiklerini ortaya koymuştur.

Kullanım kolaylığı: Pek çok düşük yağlı diyetin ılımlı yapısı diğerlerinden daha kolay izlenebilir olduğu anlamına gelir. Kullanılan yiyecekler genellikle bilinen besinlerdir. Maliyet: Yüksek bir maliyet gerektirmez ve hububat, kök sebzeler gibi karışık karbonhidratlar pahalı değildir.

Damak zevki: İnsanlar yüksek yağ diyetini uygulamakta önceleri zorluk çekerler.

Tokluk: Karbonhidratı yüksek diyetler tok tutar. Meyve ve sebze tüketimi pek çok düşük yağ diyetini yüreklendirir. Bu tabağın dolması ve yemek yeme süresinin uzayarak tokluğun artması demektir.

Sağlık faktörü: Pek çok uluslararası kalp merkezi ve otoriteler düşük miktarda doymuş yağ ve yüksek karbonhidrat diyetlerini kalp hastalıklarını engellemenin iyi bir yolu olarak öneriyorlar.

Bilimsel temel: Düşük yağ diyetleri insanlara tüketikleri kalori miktarını azaltarak kilo verdirir. Kalori azaltarak yavaş ve düzenli kilo kaybı olur. Yine de, düşük yağ diyeti uygulayıp bol miktarda karbonhidratlı besinler ve düşük yağlı proteinler (ya da alkol) tüketmek mümkün. Bu nedenle, diyetin toplam kalori içeriği ölçülü bir hale getirilmezse, düşük yağ diyeti işe yaramaz.

 
F Planı

Bu diyet, düşük yağ yüksek oranda da karbonhidrat bileşiminden (fırında patates gibi) oluşmaktadır ve beraberinde bir bardak alkol de alınabilir.

Günlük kalori: 1250

Öngörülen kilo kaybı: haftada 1 kg.

Günlük beslenme:

Kahvaltı: 1 porsiyon müsli, yağsız süt, 1 porsiyon taze meyve

Öğle: Havuçlu kırmızı lahana salatası, taze meyve

Akşam: Kumpir, fırında tavuk (derişiz), karışık salata, yağsız süt

İçecekler: Kalorisiz içecekler, çay, kahve Kısa dönem etkileri: Günde 1250 kalori alınan diyetlerde, mantıklı oranlarda yağ kaybı olur.

Uzun dönem etkileri: Eğer diyete devam edilirse, sabit kilo kaybı olacaktır.

 
Glisemik İçerikli Diyet

Az yağ ve çok karbonhidrat içerir.

Günlük kalori: 1500

Öngörülen kilo: Kesin olmamakla beraber haftada 0.5-1 kg. arası

Kahvaltı: Elma, yağsız süt ve üzüm ile servis edilen kepekli ekmek

Öğle: Sebze ve bir kâse çorba, kepekli ekmek.

Akşam: Kepekli makarna ve yeşil salata, az yağlı meyveli yoğurt.

İçmek için: Su, çay, bitki çayları.

Kısa dönem etkileri: İlk birkaç hafta vücutta su tutulumu olur. Tartıda belli olmasa bile yağ azalır. Uzun dönem etkileri: Zaman içinde ağır veya düzenli kilo kaybı gerçekleşir.

 
Her Şeyden Yenilebilen Diyetler

Her şeyden yemek, "bir diyet olabildiğince doğal olmalıdır" demenin bir başka yoludur.

Beyaz un, beyaz ekmek ve beyaz makarna gibi işlenmiş yiyeceklerden, ticari olarak üretilmiş ve çok fazla işlemden geçmiş gıdalardan kaçınarak, hububat, baklagiller, meyve, sebze, fındık, tohum ve doğal olarak elde edilmiş et, tavuk ve balık yenebilir.

Bu tür bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir -eğer toplam yağ miktarına dikkat ederseniz (bitkilerden alınan doğal yağlar diğerleri kadar kalori içerirler), diyet sağlık bir düşük yağ diyetine çok benzeyecektir. Lif bakımından zengin ve çok fazla yüksek kalori ya da orta derecede kalori içeren yiyecek olduğundan aşırı yemek yemenizi de engelleyecektir.

 
İngiliz 'Kalp Vakfı' Diyeti

İngiliz Kalp Vakfı ile hiçbir alakası olmayan bu eski tip diyet bizlere 1970'li yılların katı diyetlerini anımsatıyor, içeriği, üzüm, peynir, kızarmış ekmek, diyet bisküvileri ve ton balığından oluşan bu program, 3 günde 4.5 kg. verilmesini öngörüyor. Günlük alınan kalori 700'dür.

Sabah: Diyet bisküvi, bir dilim beyaz peynir, bir küçük elma, çay ya da kahve ve su.

Öğle: Bir haşlanmış yumurta bir dilim kızarmış ekmek, çay ya da kahve ve su.

Akşam: Bir kutu tonbalığı, bir kutu, 1/2 kavun, 1/2 diyet vanilyalı dondurma, çay ya da kahve ve su.

 
Kalori Değiştirmeli Diyetler

Bu 1980'lerin en büyük diyet fenomeniydi. Kitap (Martin Katahn tarafından kendisi 50 kilo verdikten sonra yazılmış) bugün hâlâ satılıyor ve diyet her gün alabileceğiniz kalorinin yerini değiştirerek işliyor. Tam bir değiştirme 3 hafta sürüyor ve Katahn'a göre bu metabolizmayı üst seviyede tutuyor.

Diyet

Kadınlar haftada günlük 600 (ilk üç gün) ya da 900 kalori (sonraki dört gün) alıyorlar, sonra bir hafta günde 1200 kalori alıyorlar, sonra yeniden 600, 900'e dönüyorlar.

Erkekler 1. ve 3. haftalarda 1200/1500, 2. hafta 1800 kalori alıyor. Sonra en azından bir hafta normal yiyorsunuz, sonra yeniden diyete dönüyorsunuz. Bu tipik bir düşük kalori, az yağlı, küçük porsiyon diyetidir.

Günlük kalori miktarı: 1200

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Milkshake

Kuşluk: Elma

Öğle: Milkshake

Akşam: Izgara tavuk, fırında patates, 2 servis kaşığı sebze, etsuyu ve muz.

İçecekler: 6-8 bardak su ya da kalorisiz (diyet) içecekler.

Kısa sureli etkiler: Çok düşük kalori düzeyi, özellikle kadınlar için, süratli kilo kaybına neden olacaktır, çoğu sıvı kaybıdır.

Uzun süreli etkiler: Katahn'in önerdiği gibi kullanıldığında kilo kaybı devam eder, uzun süreli kullanımlar için düşük kalori hesabı önerilmektedir. Çalışmalar hızlı verilen kiloların çabucak geri alındığını gösteriyor. Kullanım kolaylığı: Üç haftalık menüler halinde ve sıradan yemeklerle hazırlanıyor.

Maliyet: Orta.

Damak zevki: Oldukça eski moda "beyaz peynirli, kızarmış ekmekli" bir diyet, arada birkaç iyi reçete var.

Tokluk: Küçük porsiyonlar, düşük kalori hesabı (kadınlar için) glisemik indeks bakımından zengin pek çok yiyecek var ki bu da tokluk anlamına geliyor.

Sağlık faktörü: Kadınların üç haftalık bir diyet için günlük ortalama kalori miktarı 900'ün üzerinde. Bu sağlıklı bir zayıflama için çok düşük bir miktar ve gıda zafiyetlerine neden olabilir.

Bilimsel Temel: Katahn tüketilen kalori miktarındaki değişimin metabolizmayı kilo vermeniz için gerekli şekilde hızlandıracağını iddia ediyor. Aslında, kilo kaybı süratli olur, çünkü diyet planında daha fazla kalori harcamanıza yardım edecek ve metabolizmayı hızlandıracak etkin bir egzersiz (günde 45 dakika aerobik egzersizi) gerekmektedir. Yeni bir şey yok, sıkıcı gelmesin diye bilimsel zırvalıklarla süslenmiş düşük kalorili diyet ve egzersiz planı.

 
Kalori Hesaplama

Kilo vermek için evrensel yollardan biri de günlük kalori alımı ve harcaması hesabına dayalj olan, kalori hesaplanmasıdır. Bu hesap koşullar ve kişinin aktivitelerine göre değişir.

Diyet (Asla kendi başınıza uygulamayın)

Günlük kalori: En fazla 1500

Kahvaltı: 30 gr. mısır gevreği, 5 yemek kaşığı yağsız süt, bir çay kaşığı şeker. Bir ince dilim kızarmış ekmek, 7 gr. az şekerli marmelad.

Ara öğün: 125 mi. diyet meyveli yoğurt.

Öğle: Bir kutu tonbalığı, 2 ince dilim ekmek, yeşil salata, bir elma, bir tatlı kaşığı diyet mayonez.

Ara öğün: 2 grisini.

Akşam: 150 gr. tavuk göğsü, fırınlanmış patates ile, 10 gr. yağ, 100 gr. havuç ve bezelye, 2,5 tatlı kaşığı hazır et sosu, 70 gr. diyet vanilyalı dondurma, 1 tatlı kaşığı çilek sosu.

Kısa süreli etkileri: Yeterli enerji kaybına neden olacak şekilde hesaplanmışsa kilo kaybı görünür.

Uzun vadeli etkileri: Uzun vadede yiyeceklerin çeşitliliğinden dolayı diğer pek çok diyete göre uygulanması daha kolaydır.

 
Karbonhidrata Bağlı Diyet

1990 yılında 475 sayfalık bir diyet olarak, Richard ve Rachel Heller tarafından yazılan bu diyet, basit olarak düşük karbonhidrat, yüksek protein, yüksek yağ programıdır. Sağlık organizasyonları tarafından tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.

 
Lahana Çorbası Diyeti

Bu diyet sebze ve diğer bazı besin maddelerinden hazırlanan, düşük kalori ve yağ diyetidir.

Diyet (Asla kendi başınıza uygulamayın)

Çorbanın hazırlanışı: 6 kişilik

3 soğan, 1 yeşil biber, 1/2 lahana, bir soğan başı, 2 domates.

Günlük kalori: 800-1000

Öngörülen kilo: 7 günde 4.5 kg.

1. gün: Sınırsız çorba, sınırsız meyve, (muz hariç), çay veya kahve.

2. gün: Sınırsız çorba, haşlanmış sebze (patates hariç), akşamına bir kumpir.

3. gün: Sınırsız çorba, sınırsız meyve ve sınırsız sebze.

4. gün: Sınırsız çorba, 6 muz, 8 bardak yağsız süt

5. gün: Sınırsız çorba, 500 gr. biftek ya da tavuk, 1 domates

6. gün: Sınırsız çorba, sınırsız dana eti ya da tavuk, sınırsız sebze

7. gün: Sınırsız çorba, kepekli pilav, sınırsız sebze

Kısa sürede etkisi: Günlük kalori 800 ile 1000 arası olduğundan zayıflama garantidir.

Uzun sürede etkisi: Uzun süreli tavsiye edilmez. Birer hafta arayla uygulanması durumunda kilo kaybı ve korunması mümkün.

 
Makrobiyotik Diyetler

"Sadece esmer pirinç" şöhretine karşın, modern mikrobiyotiğin diyet unsurları çok sağlıklı bir rejim olabilir. Mikrobiyotik antik Uzakdoğu'nun kutsal yaşam felsefesine dayanır, ancak şu anki makrobiyotik gıda rehberi geçen 120 yıl boyunca geliştirilmiştir.

Temel diyet %50 hububat; %25 mevsim sebzeleri, pişmiş ya da çiğ, %5 çorbalar ve %5 meyveler, fındık, tohum ve bitki çayı gibi içeceklerden oluşuyor. Şekerler, baharatlar, alkol, et, yumurta ve peynir yasak; ilk üçü çok serin ve diğerleri çok sıcak olduğu için.

Makrobiyotik diyet ve yaşam tarzı hakkında daha çok şey var kuşkusuz, ancak potansiyel bir zayıflama diyeti olarak bakıldığında, makrobiyotik yeme alışkanlığının pek çok artısı var; doğal islenmemiş yiyecekler, karışık karbon¬hidratlar ve sebzeler.

Balık, fındık ve tohuma izin verdiği için, doymuş yağ bakımından düşük ama temel yağlar bakımından yüksek ve kalsiyum bakımından biraz zayıf olsa da çağdaş sağlıklı zayıflama ya da yetişkinler için bakım diyetlerinin kriterlerine sahip.

 
Mayo Klinik Diyetleri

İnsanlar yıllarca şu anda artık olmayan Mayo Klinik Diyetleri'ni tartıştılar. ABD Rochester'da bulunan ünlü Mayo Klinik Sağlık Merkezi ve hastanesi kategorik olarak hiçbir diyet planını onaylamadıklarını belirtmiş, bunun yerine ABD ve İngiliz hükümetleri tarafından verilenlerle aynı düzeyde bir sağlıklı beslenme ve kilo verme rehberi oluşturmuştur.

Bu sözde "Mayo Klinik Diyeti" her öğünde sıklıkla greyfurt ve çok miktarda protein, salata ve az karbonhidrat içerse de, tüm dünyada farklı şekillerde görülmektedir. Bu tür bir diyet -10 haftada 23,5 kilo verdirdiği söylenmektedir- asırı/crash/ yüksek protein içeren bir diyettir ve tavsiye edilmemektedir.

 
Metabolizma Hızlandırıcı Diyetler

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde basılan pek çok diyet kitabı en azından bir bölgede metabolizmayı hızlandırarak başarılı olduklarını iddia ettiler. Bazıları tiroidleri hızlandırdıklarını, diğerleri metabolizmayı "şaşırttıklarını" ve böylece kilo verirken yavaşlamayacağını iddia ediyorlar.

Diğerleri nefes alma ya da egzersiz -metabolizmayı hızlandıran tek etken- önerirler. Acı gerçek şudur ki, kilo vermek ve diyet yapmak metabolizmayı hızlandıracağına yavaşlatır (zayıflamak için kalori alımını azaltma ihtiyacı), yani bütün bu iddialara kulak asmayın.

 
Meyve suyu Diyetleri

Sadece meyve suyuyla yapılan diyetler ya da detox programlar hızlı ve belirgin kilo kaybına yol açar. Meyve suyu rejimleri C vitamini ve diğer vitaminleri ve mineralleri kapsar ama çok az kalori ihtiva eder, neredeyse hiç protein ve yağ içermezler. Bu nedenle 1 günden fazla sürdürülmemelidir.

 
Organik Diyetler

Pek çok insan, seri üretilmiş, organik olmayan gıdalardan daha fazla güvende hissettikleri ve/veya daha lezzetli geldiği için organik besinleri yemeyi tercih etseler de organik besinlerin çoğu organik olmayan eşdeğerleriyle aynı miktarda kalori içermektedir. Yine de birkaç önemli nokta var. Eğer organik besinler daha lezzetliyse o zaman daha azıyla da mutlu olabilirsiniz.

Bir de temel organik besinlerin (meyve, sebze ve et) organik olmayanlardan daha az su içerdiği ve dolayısıyla daha tatmin edici olduğu gerçeği var. Organik olarak üretilmiş et sıklıkla organik olmayandan daha yüksek miktarda yağ içerir. Bu organik olmayanlardan daha fazla kalori içerdiği anlamına gelir, ancak küçük porsiyonlar yeterli olmalıdır.

 
Öğün Yerine Geçen Ürünler

Eğer kilo vermek istiyorsanız, gün içinde öğün atlayıp, kalorisi hesaplanmış ve besin değeri dengelenmiş öğün yerine geçecek ürünler -genellikle solüsyon türünde içeceklerdir bunlar- alırsınız. Birkaç da normal öğün yer, verdiğiniz kiloları takip edersiniz. Pek fazla tartışma olmadığı için, pek çok insan zayıflamak için bu yolu seçiyor ve başarılı oluyor. En çok bilinen SlimFast, Cambridge diyeti gibi başka markalar da var, ayrıca öğün yerine geçen barlar, çorbalar vb. de satın alabilirsiniz.

Diyet

Zayıflayan birçok insan günde bir normal öğün, iki atlamalı öğün yer. Bu öğünler 200-250 kalori, normal öğünler 600 kalori içerir. Meyve ve yağı alınmış süt gibi ekstralarınız vardır.

Günlük kalori miktarı: 1200

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Milkshake

Kuşluk: Elma

Öğle: Milkshake

Akşam: Izgara tavuk, fırında patates, 2 servis kaşığı sebze, etsuyu ve muz.

İçecekler: 6-8 bardak su ya da kalorisiz (diyet) içecekler.

Kısa süreli etkiler: Gün içinde iki öğün yer değiştirdiğinde kilo kaybı hemen başlar. Vücut yağlarının/sıvılarının atılması diğer düşük kalori diyetlerindekiyle aynıdır.

Uzun süreli etkiler: iki araştırma öğün değişiminin etkin bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Bir tanesi, SlimFast tarafından desteklenen ve 2001 yılındaki Avrupa Obezite Kongresi'nde sunulmuş çalışmadır; bu çalışma diyet yapanların kontrol grubundakilerden daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

Diğer çalışma ise American Journal of Clinic Nutrition tarafından yayımlanmıştır ve verilen kiloların dört yıl sonra bile korunduğunu göstermiştir.

Kullanım kolaylığı: Çok kolay ve uygundur. Sadece karıştır ve çalkala, kutuyu aç, iç ya da ye.

Maliyet: Yediğiniz yemeklere kıyasla mantıklı fiyatları var.

Damak zevki: Lezzet seçimi, önemli de olsa şunu anlamalısınız ki bu ürünleri kullanmak herkes için kolay değildir. İşlevleri önemlidir, lezzetleri değil. Bu bir sorun olabilir tabi ve pek çok insan yemek yemeyi sevdiği için aşırı kilo almıştır.

Tokluk: Korktuğunuz kadar değil ancak çok fazla çiğneme olmadığı için ağızda bir tuhaflık olabilir. Solüsyonlar çok hızlı tüketildiği için psikolojik tokluk gerçekleşmez.

Sağlık faktörü: Dört yıl süren bir araştırmaya göre öğün yer değiştirme diyetini yapanların sağlıkları düzelmiş, kan basıncı, insülin seviyesi kolesterol değerlerinde iyileşme görülmüştür. Ama bu yöntem ne olursa olsun kilo veren herkeste görülmüş olmalı. Öğün yer değiştirme ürünleri yönetmeliklere göre hazırlanmıştır, dolayısıyla vitamin, mineral ya da temel besin maddeleri bakımından eksik kalmazsınız.

Bilimsel Temel: Yer değiştirme ürünleri kaloriyi azaltır ve bu daha az enerji üretiminize ve kilo vermeniz yardım eder.

 
Pritkin Diyeti

"Dünyanın en çok aranan diyet programı" olarak tanımlanan Pritkin programı ilk olarak 1979 yılında bir sağlık diyeti ve fitness planı olarak yayımlandı. Kaliforniya'daki tanınmış Pritkin Longevity Centre'ın kurucusu olan yazar Nathan Pritkin, çok az yağ ve yüksek karbonhidrat diyetini savunmuştur. Başka kitaplar da yazmış, 1991 yılında halen çok iyi satan The Pritkin Weight Loss Breakthrough adlı kitabını yayımlamıştır.

 
Scarsdale Diyeti

Dr. Herman Tamovver'dan 70'lerin bir başka ünlü diyeti. Yaşadığı şehirde aynı adla bir klinik işleten doktor, aşırı kilolu hastaları için diyet reçeteleri hazırlamıştır. Halen de "dünyanın en çok satan diyet kitabıdır".

Diyet

Scarsdale temel besin maddeleri dengesiyle ortaya çıktığından bu yana pek çok diyet kitabı basıldı. %43 protein (Atkins de dahil diğer diyetler içinde en yüksek miktar bu), %22,5 yağ (yağ miktarını çok azaltmıştır, aslında yüksek yağlı diyetler olan diğer yüksek protein diyetlerinden farklı olarak) ve %34,5 karbonhidrat.

Tarnovver bu düzeydeki karbonhidrat, ketozis kilo kaybını çok hızlı bir hale getirebildiğini ve açlık söz konusu olmayacağını iddia etmiştir. İki haftalık bu zayıflama diyetini bir defa uygulamalı, ardından da yazarın yük¬sek kalorili ancak uzun bir yasak yiyecek listesi olan koruma programını izlemelisiniz.

Günlük kalori miktarı: 1000

Vaat edilen kilo kaybı: 14 günde 9 kg., günde ortalama 0.5 kg.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Yarım greyfurt, bir dilim kızarmış ekmek (üzerinde tereyağı yok); kahve (şekersiz ya da sütsüz).

Öğle: Suyu tamamen alınmış tonbalığı, yağsız salata, kahve.

Akşam: Yağı tamamen alınmış kuzu eti, ızgarada, limon ve sirkeli salata, kahve.

İçecekler: Su, diyet içecekler, çay, soda.

Selüliti yenmek egzersiz, düzenli masaj ve diyet kombinasyonu ile kazanılacak uzun ve ağır bir süreçtir. Binlerce tedavi yöntemi de bulunmaktadır: Selülit kremleri, masaj, bitkisel destek, liposuction, elektroterapi.

Kısa süreli etkiler: Düşük kalori ve çok düşük karbonhidrat, yağ ve sıvı kaybına neden olacak, yağ dokusunda incelme.

Uzun süreli etkiler: İki hafta yapıp, iki hafta dinlenmek oldukça iyi bir yaklaşımdır ve toplam kalori miktarı göründüğü kadar düşük değildir, ancak diyetin pek lezzetli olmaması devamlılığını zorlaştırıyor.

Kullanım kolaylığı: Tamower diyetin sonraki iki hafta boyunca izlenmesi konusunda çok katı bir yaklaşım sergiliyor, bu nedenle ne yapacağınızın size söylenmesinden hoşlanıyorsanız, her ne kadar aradıklarınızı mevsime bağlı olarak dükkânlarda bulmak zor olsa da, sizin için kolay olacaktır.

Maliyet: Pek çoğundan daha pahalı.

Damak zevki: Önerilen yemekler pek lezzetli değil.

Tokluk: Yüksek protein doyurur. Bol bol sebze ve meyveye izin var.

Sağlık faktörü: Modern gıda uzmanlarına göre fazla az kalori ve çok yüksek miktarda protein içermekte, yüksek seviye, özellikle hayvansal proteinler böbrek sorunlarına neden olur ya da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırır. Çok hızlı kilo kaybı görülür, resmi kaynaklarda haftada 0,5-1 kg. olarak verildiği düşünülürse.

Bilimsel Temel: Tarnovver protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin optimum düzeyde kilo kaybına yarayacağını iddia ediyor. Bugün tüm diğer diyetler (ki hepsindeki denge farklıdır) de bunu söylüyor. Düşük kaloriliyse diyetler işe yarar; ayrıca günde 2 mil yürüyüş öneriyor, ancak vaat edilen kilo kaybı iyimser bir rakam.

Zayıflamak isteyenler için pek çok sakız markası bulunmaktadır. Bunların çoğu mineral içerir ve kan şekeri seviyesini kontrol ettiği söylenir. Diğerleri size tokluk verecek hidroksitrik asit içerir.

 
Şeker Engelleyici Diyetler

İlk olarak 1995'de piyasaya çıkan Sugar Busters, 1998'de yeniden yayımlanmış, dünya çapında bir kitap haline gelmiştir. Yazar her türlü harici şeker ve glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin alımından kaçınarak kilo verilebileceğine ve daha sağlıklı kalacağımıza inanıyor. Insülin direncinin obeziteye neden olduğuna ve şekerin toksik bir madde olduğuna inanıyorlar.

Diyet

Bu diyet Zone (yüksek şeker ihtiva eden yiyeceklerden uzak duran) ile benzerlikler gösterir, ancak biraz daha fazla yağ ve daha az karbonhidrat içerir (Sugar Busters %30 protein, %40 yağ ve %30 karbonhidrat içerir). Kırmızı et ve tavuk, balık, zeytinyağı, fındık ve sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Tatlı patates, kepekli ekmek, beyaz makarna, esmer pirinç ve yulaf gibi karbonhidratlar da az miktarda yenebilir, ancak patates ya da beyaz ekmek, makarna, pirinç ya da havuç gibi işlenmiş karbonhidratları yemek yasak, baklagiller hesaplanmıyor artık. Ve elbette rafine şeker de yasak.

Günlük kalori miktarı: 1200

Vaat edilen kilo kaybı: Belirtilmemiş, ancak kitapta incelenen olaya göre beş aylık bir periyodun sonunda haftada 1.6 kg. verilmiştir.

GÜNLÜK YEMEK LİSTESİ:

Kahvaltı: Portakal suyu, sıcak yulaf ezmesi yağı alınmış süt ile; kahve.

Öğle: Hindi, kepekli ekmek, light mayonez ve salata.

İkindi: 1 elma.

Akşam: Izgara dana filetosu, esmer pilav, soğan, taze fasulye, 12 adet taze fındık.

İçecekler: Düşük kalorili diyet içecekler, su, çay, kahve.

Kısa süreli etkiler: 14 günlük diyet harfi harfine uygulanırsa kilo kaybı kısa sürede görülmelidir. Porsiyonlar belirtilmediği için canınız istediğinde fazladan kalori almak kolay olabilir.

Uzun süreli etkiler: Diyete devam edildiği takdirde, kilo kaybı da sürer. Porsiyon ölçüleri hakkında çok az bilgi verilmesine rağmen kalori kaybı yasak yiyeceklerden uzak durmak koşuluyla gerçekleştirilecektir.

Kullanım kolaylığı: Takip etmesi çok kolay ve çok azı sıradan yemeklerden değil.

Maliyet: Orta yüksek arası.

Damak zevki: Çok çeşit olduğu için lezzetli. Bazı hoş reçeteler verilmiş.

Tokluk: Yüksek sekerli yiyecekler kullanıldığı için oldukça iyi, bol miktarda protein var, nişastalı karbonhidratlar çok az.

Sağlık faktörü: Yazarın yağsız et ve düşük yağlı süt ürünleri alımı konusundaki ricasına rağmen, diyet mevcut tavsiyelere uygunluk açısından hâlâ yüksek miktarda yağ, çok düşük karbonhidrat ve diyet lifleri içermektedir. Bazıları için uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilecek yüksek protein içermekte. Düşük şekerli ve şekersiz olmaları halinde baklagilleri önem vermemek, patates ve havuç gibi yiyecekleri yasaklamak çok küçük faydalar sağlar. Bir başka gerçek de küçük miktardaki harici şekerlerin dengeli diyetlerde sağlıklı olmadığıdır.

Bilimsel temel: Uluslararası Obezite Dergisi tarafından 2001 yılında yayımlanan şekerin kilo vermedeki etkileri üzerine yapılmış çalışmaya göre bu tür diyetlerde şekerden uzak durmanın önemi tartışmalıdır; hem şekersiz hem de %10 seker ihtiva eden diyetlere katılanlar aynı miktarda kilo vermişlerdir. Diğer çalışmalar az miktarda şeker alımının diyetin devamına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Inisülinin kilo alımına neden olduğu sonucu tamamıyla yanlıştır -çok yiyip/az hareket ederek yaratacağınız enerjiyle kilo alırsınız. Bu tür kalorileri ihtiva eden yiyecekler önemli değildir. Düşük şekerli yiyecekler, iştahı keser, kan sekerini düzenler ve düşük kalorili diyetlere destek olur. Sugar Busters ile kilo verecekseniz, diyetinizdeki tüm kaloriyi azaltacağınız için başarılı olacaksınız.

 
Vejeteryan Diyetler

Eğer vejetaryenseniz ve kilo vermek istiyorsanız ya da vejetaryenliği bir kilo verme yolu olarak görüyorsanız, aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz: Vejetaryen diyeti sağlıklı ve doymuş yağlar ile kalori bakımından düşük kalabilir, ancak zorunlu değildir. Düşük yağlı ürünler yerine tam yağlı süt ürünlerinin (peynir, süt, krema) alımını azaltmanız ve bol bitki proteini, tohumlar, fındık, baklagiller yemeniz gerekir. Bunlar yeterli kalsiyum alımını sağlar (yeşil yapraklı bitkiler). Şeker alımını azaltın; pasta, çikolata ve bisküvilerle yaşayan bir vejetaryen sağlığına dikkat etmiyor demektir.

Bazı vejetaryenlerde selenyum, demir ve B vitaminleri azdır. Bütün besin¬lerin alımını garantilemek için meyve, sebze, salata, hububat, baklagiller, fındık ve tohum içeren farklı diyetler alın. Eğer sağlık sorunları nedeniyle vejetaryen oluyorsanız diyetinizde balık olmasına özen gösterin -yağlı balıklar önemli bir Omega 3 kaynağıdır. Yoksa ketentohumu tüketin. Diğer temel yağ kaynakları fındık, tohum ve bitki yağlarıdır. Bir vegan (özellikle de diyet yapan bir vegan) tüm besin maddelerini almaya özen göstermelidir. -B12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda ve deniz yosununda (ya da destekleyicilerde) bulunur

 
Vücut Saati Diyeti

Bu konuyla ilgili iki kitap vardır. Dr. Alan Marion Davis tarafından yazılan ve kadınların menstrüel döneminde uygulamasını önerdiği diyetleri içeren Body Clock Diet ve Sydney Macdonald - Kareen Bear 'in ortaklaşa kaleme aldıkları ve gece ile gündüz uyumunu oturtmayı amaçlayan Body Clock Diet adındaki kitapları. Sabahki protein tüketimi ile akşamki karbonhidrat tüketimi dengelenirse kilo kontrolü sağlanır ve hastalıklar önlenir.

 
Vücut Yapısına Göre Doğru Beslenme

(Hiç kimse kan grubuna göre kategorize edilemez!) Peter D'Adamo'nun 2 milyondan fazla satan aynı isimli kitabında, kan grubuna göre beslenme yolları verilmektedir. Eğer doğru uygulanırsa D'Adamo'ya göre kilo verilir, alerjiler yenilir, enfeksiyonlara karşı korunulur ve enerji seviyesi artar. Aynı zamanda yaşla görülen hastalıklar ve yıpranmalara karşı koyulur. Bunun nedeni ise belki de kan grubunun beden kimyasını yansıtması ve bu şekilde besinlerin vücuttaki doğru dağılması ve emilimini sağlanmasıdır.

Diyet

0 kan grubunda olan kişiler et ve balık ağırlıklı beslenmelidir. Az karbonhidrat almalı ve az süt ürünü tüketmelidir. Avokado, portakal, Brezilya yemişleri ve mercimek içeren çeşitli yiyeceklerden kaçınmalıdırlar. A tipi kan grubundakiler, bitkisel ürünler tüketmeli, yüksek miktarda balık, az süt ürünü ve kırmızı etten kaçınmalıdır. B grubundaki kişiler, tavuk ve jambon haricinde, kırmızı et, biraz balık ve süt ürünleri, meyve ve sebze yemeli. Az bulunan AB grubu, A ve B grubundakilerin yediklerinden bir kombinasyon yapmalıdırlar. A kan grubundakiler yoga gibi hafif aktiviteler, 0 kan grubundakiler zorlayıcı egzersizler yapmalılar.

0 grubu için günlük kalori alımı: 1200-500 arası

Öngörülen kilo kaybı: Belirsiz

Kahvaltı: %100 çavdar ekmeği, ceviz, plum, ananas suyu.

Öğle: Balık fileto, ıspanak, zeytinyağlı soğanlı kırmızı salata, taze incir, dandelion çayı.

Akşam: Sarımsaklı pirzola, brokoli, kuşburnu çayı, elma, turp.

Kısa dönem etkileri: Bu yüksek protein, düşük karbonhidratlı diyet birçok insanda sıvı kaybı ve yağ kaybı ile sonuçlanır.

Uzun dönem etkileri: Rejime bağlı kalınırsa, az da olsa yağ kaybı devam eder.

 
Yağ Tüketerek Zayıflama

Bu diyet tipik yüksek protein diyetlerinde farklılık göstermektedir.

Günlük kalori alımı: 1500 ile 2000 arasındadır.

Öngörülen kilo kaybı: Haftada 1 kg.

Kahvaltı: Kızarmış jambon, yumurta, böbrek, karbonhidrat değeri düşük yağlı ekmek, kremalı kahve.

Öğlen: Kaşar peynirli omlet, mayonezli salata, kremalı kahve, elma.

Akşam: Yağlı biftek, brokoli, yağ soslu fasulye, küçük porsiyon (100 gr.) patates, Fransız Brie peyniri, kremalı kraker. Gün içerisinde tüketilecek diğer içecekler: Su, çay, düşük kalorili meyve suları.

Kısa dönem etkileri: Düşük karbonhidrat sıvı kaybına yol açacaktır, az kalori makul ölçüde yağ kaybı sağlayacaktır.

Uzun dönem etkileri: Uzun dönem için ideal bir diyet değildir fakat devam edilirse ağır ağır kilo kaybı gözlenebilir.

 
Yağ Yakıcı Diyetler

Yağ yakıcı diyetlerin altında yatan espri, enerji için dışarıdan alınan yağın yerinde vücuttaki depolanma yağın değerlendirilmesidir.

 
Yalancı Yağ Diyeti

Elson M. Haas'a göre yiyeceklerin etkilerine göre, olduğumuzdan daha kilolu görünebiliriz. Kitabı, detoks ve diüretik diyet ile buğday ve süt ürünleri içermeyen diyetler arası geçişi işler. Kilo kaybetmek için hızlandırılmış diyet tavsiye edilen bir yöntem değildir. Doktorunuza başvurun.

 
Zone Diyeti

Orijinal Zone diyeti -Enter the Zone-1966 yılında Amerikalı biyokimyager Barry Sears tarafından yazıldı ve o zamandan beri milyonlarca adet farklı Zone diyet kitabı satıldı tüm dünyada.

"The Zone", %40 karbonhidrat, %30 protein ve %30 yağ içeren bir diyet yaptığınızda gittiğiniz yerdir. Sears bu şekilde yemek yemenin sadece opti¬mum yağ yakma ve kilo kaybını üretmediğini, inisilün, glikagon ve içinde eicosanoids türü maddeler olan hormonların dengesini kurarak aynı zaman¬da kalp hastalıkları, kanser ve başka hastalıklarla mücadele ettiğini öne sürmüştür.

Diyet

Bir günde ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bulursunuz ve sonra her biri 7 gramlık "bloklara" ayrılmış bu protein miktarını alırsınız. Sear Zone içinde kalmak için bu miktardan az ya da çok yememeniz gerektiğini söylüyor. Onaylanan proteinli gıdalar çok düşük yağlı kümes eti, balık, süt ürünleri ve vejetaryen proteinler. Zone içinde kalmak için, her protein bloğu ile 9 gramlık bir karbonhidrat bloğunu da yemek zorundasınız. Onaylanan karbonhidratlı gıdalar tüm meyveler ve sebzeler ve baklagiller¬dir. Bu karbonhidrat grubundaki tek onaylanan nişasta yulaf ezmesidir. Onaylanmayan karbonhidratlar patates, makarna, pilav, ekmek, bazı baklagiller, mısır, şeker ve havuç ya da muz gibi çok şekerli meyve ve sebzelerdir. Aldığınız her protein ve karbonhidrat bloğuyla birlikte 2 gr.'dan az yağ bloğu da alıyorsunuz zeytinyağı ve tekli doymamış yağlar onaylanan yağlardır; doymuş yağlar onaylanmaz.

Günlük kalori miktarı: Günde 56 gram proteine ihtiyaç duyan orta şişmanlıktaki bir kadının (Zone hesaplamalarına göre) kalori hesabı yaklaşık 536'dır. Her gün aerobik idman yapan kilolu ve aktif bir kadının, Zone hesaplamalarına göre, günde 86 gram proteine ihtiyacı vardır, kalori hesabı da yaklaşık olarak 800'dür.

Vaat edilen kilo kaybı: Haftada 0,5 kg.

Kısa süreli etkiler: İlk haftalarda kitapta belirtilenden daha fazla kilo vereceksiniz, bunun pek çoğu da sıvı kaybı olacak.

Uzun süreli etkiler: Kalori bakımından çok düşük bir diyet olduğu için kısa süreyi aşan uygulamalarda insanlar İçin pek tavsiye edilir bir diyet olmayacak. Kitaptaki yönergeleri okuyarak diyeti devam ettiren bazı kişiler çok aç, bitkin ve hevessiz olduklarını belirtmişlerdir, ki bu Zone diyetine göre hissetmeniz gerekenlerin tam karşıtıdır.

Kullanım kolaylığı: Mutlaka hatırlayın; pek çokları her öğünde kitaba yakın olma ihtiyacı duyarlar. Kalori hesaplamasanız da, blokları hesaplamak zorundasınız. Ölçüp, değerlendirmek ve bloklarınızın doğru miktarda protein, karbonhidrat ya da yağ içerdiğinden emin olmalısınız.

Maliyet: Ortalama bir rakam.

Damak zevki: %3Ö oranında yağa izin verildiği için normal yemekler hazırlayabilirsiniz, ancak pek çok kişi patates, pilav, makarna ve ekmeğin olmayışından hoşlanmayacaktır. Bazı hoş, lezzetli tarifler verilmiştir.

Tokluk: Pek çoklarının yemesine izin verilen yiyecek miktarı küçük porsiyonlarda ve çok düşük kaloride olacak. Diyette iştahı kesecek ketosis olmadığından, insanların çoğu rejim boyunca kendilerini aç hissedecekler.

Sağlık faktörü: Temel besinlerin toplamdaki dengesine baktığımızda yüksek yağ, yüksek protein Atkins ya da çok düşük yağ Pritkin gibi diğer yağ diyetlerine kıyasla kötü bir diyet değil ve yemenize izin verilen yiyeceklerin neredeyse hepsi "sağlıklı" türden besinler, sadece bazıları için yeterli miktarda değil. Patates ve ekmek gibi karışık karbonhidratlardan kaçınmaya yine de pek gerek yok. Eğer kilo verme planı başarılı bir şekilde izlenirse, sağlık üzerindeki faydaları açıkça görülecektir. Yüksek kalorili diyetlerin (Dünya Sağlık Örgütü en az 1200 kalori önermekte) daha iyi tolere edildiği ve tıbbi gözetim altında yapılmayan çok düşük kalorili rejimlere kıyasla daha uzun vadeli basarı elde ettikleri gösterilmiştir.

Bilimsel Temel: Size kilo verdirecek 40-30-30 dengesinde özel bir diyet yok. "Zone"a girmek pek çok kişide ağır kalori kaybına neden olacak ve bu da kilo kaybıyla sonuçlanacak. Kitaptaki "bilimsellik" gıda uzmanlarının bildiği gerçeklerin tahrif edilmesidir. Eicosanoids hastalığa neden olmaz ve karbonhidratlar ve insülin sizi şişmanlatmaz -ihtiyacınız olandan fazla kalori almazsanız.