Farketmeden Fazla Tuz Tüketiyor Olabilir miyiz?

Çoğumuz ihtiyacımızdan fazla tuz alıyoruz. Türk Kalp Vakfı günde 1,500 ila 2,300 miligram arasında tuz tüketimini önermektedir. Tuzu kesmek için, masanızdaki tuzluğu uzaklaştırmaktan daha fazlasını yapmalısınız. Yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Tuz açısından yüksek gıdalardan bazıları hiç beklemediğiniz gıdalar olabilir.

Dondurulmuş Hazır Yemekler

Evet, hızlılar, evet kolaylar ama fazlaca sodyum yüklüler... Bir paket dondurulmuş pilavlı tavuk yemeğinde 1.255 miligram tuz olduğunu biliyor muydunuz? İpucu: Bu ürünlerin ''light'' olanları daha az tuzlu olabilir ama yine de garanti değildir. Ürün etiketlerini iyi okuduğunuzdan emin olun. Light olması sadece yağı azaltılmış olması anlamına da gelebilir.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Hazır Gevrekler

Besin içeriği etiketlerine mutlaka göz atın. Bazı paketli mısır gevrekleri 210 miligrama kadar sodyum içerebiliyor. İpucu: patlatılmış pirinç ve buğdayda sodyum yoktur. En sevdiğiniz gevreğin yarısı bu tuzsuz alternatifle karıştırabilirsiniz. Veya sodyumu azaltılmış gevrek seçenekleri için ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sebze Suları

Günlük ihtiyacınız olan 2 ila 2,5 fincan kadar sebzeyi almanıza yardımcı olurlar. Ancak çok fazla sodyum içebilirler. Bir bardak sebze suyu karışımında 615 miligram sodyum bulunur. İpucu: Farklı seçenekleri araştırın veya evde kendiniz sıkın. Taze sıkılmış sebze suları daha sağlıklıdır.

Konserve Sebzeler

İçeriğinde genellikle koruyucu, sos veya ekstra sodyum ekleyebilecek çeşniler vardır. İpucu: Konserve sebzeleri iyice durulayın veya "tuz eklenmemiş", "düşük sodyum" yazan etiketleri arayın. Fazla sodyumlu olmayacak dondurulmuş sebzelere de bakabilirsiniz.

Paketli Şarküteri Ürünleri

Paketlenmiş etlerdeki tuz içeriğine bir göz atmanız sizi o raflardan uzaklaştırmaya yetebilir. İki dilim paketli salam 362 miligram sodyum içeriğine sahip olabilir.

Çorba

Çorba hem sıcak hem soğuk günlerde güzel bir alternatiftir, ancak dikkatli olun. Fazlaca sodyum ile yüklenmiş olabilirler. Bir fincan konserve tavuklu şehriye çorbası, 831 miligram sodyuma sahip olabilir. İpucu: Sevdiğiniz çorbaların sodyumum azaltılmış seçeneklerine bakın. Ve daima etiketini kontrol edin.

Aromalar ve Soslar

En sevdiğiniz tavuk baharatınız fazla sodyum içeriyor olabilir. Bir yemek kaşığı teriyaki sosu 879 miligram sodyuma sahip olabilir. Aynı miktarda soya sosu 1,005 miligrama kadar çıkabilir. İpucu: Düşük sodyumlu soya sosu bile çok miktarda sodyum içerebilir, bu nedenle az miktarda kullanın. Doğal olarak daha az tuza sahip olduklarından, sirke ve limon suyunu lezzet vermek için kullanabilirsiniz. Et marine etmek için portakal veya ananas suyu deneyin.

Makarna Sosları

Yarım fincanda 577 miligram sodyum içebilir ve bu, makarnanın tamamı için yeterli değildir. İpucu tuz eklenmemiş versiyonlarını arayın. Veya kendiniz yapın.

Baharatlar ve Lezzet Katıcılar

Bir yemeğe baharat eklemek tuzluktan vazgeçmenin kolay bir yolu olabilir. Ancak seçiminizde gizli sodyum olmadığından emin olun. Örneğin, konserve jalapeno biberi (1/4 kap) yaklaşık 434 miligram sodyum içerir. İpucu: İşlenme sürecinde kullanılan sodyumu atmak için biberi doğal haliyle kullanın. Ya da çeşitli otlar ve tuzsuz baharatlar kullanın.

Kuruyemişler

Tuzlu fıstıkları yeniden düşünün. Çoğu kuru kavrulmuş kuruyemiş markalarının bir paketinde 116 miligram sodyum var. İpucu: işlenmemiş çiğ kuruyemişleri tercih edin.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Tuzlu Atıştırmalıklar

Vazgeçmesi zordur, ancak çok fazla sodyum içeriyor olabilirler. Patates cipsleri, bir avuç başına 136 miligram, tuzlu krakerler 352 miligram sodyum içerir. İpucu: Fırınlanmış veya yağsız atıştırmalıklar bile aynı miktarda veya daha fazla sodyum içeriyor olabilirler, bu nedenle etiketlerini kontrol edin.

Paketlenmiş Besinler

Pirinç, patates ve makarna doğal hallerinde sodyum açısından düşüktür. Ancak hepsinin bir arada olduğu hazır yemeklerden alıp, üstüne sosunu da eklersiniz, günlük tek bir porsiyon sodyum miktarının yarısından fazlasını tüketebilirsiniz. İpucu: Sade, hızlı pişen hazır pirinçlerden seçin ve kendi baharatlarınızı ekleyin.

Soslar da sayılıyor!

Yemeklere eklediğiniz ketçap, mayonezin tuzsuz olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Tekrar düşünün;
Ketçap (1 çorba kaşığı) = 154 miligram
Tatlı hardal(1 çorba kaşığı) = 122 miligram
Kapari (1 çorba kaşığı) = 202 miligram
İpucu: Düşük veya sodyum içermeyen versiyonları arayın.

Porsiyon Miktarlarına Dikkat Edin

Bir besinin etiketi üzerinde gördüğünüz sodyum miktarı, genelde paketin tamamı için geçerli değildir. Bir porsiyon içindir. Her bir kutuda kaç tane olduğunu kontrol edin.

Besin Etiketlerinin Anlamları;

Kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu şekilde kısaca anlayabilirsiniz;

 • *Sodyum içermez: porsiyon başına 5 miligramdan az
 • *Çok düşük sodyum: porsiyon başına 35 miligram veya daha az
 • *Düşük sodyum: Her porsiyonda 140 miligramdan az
 • *Azaltılmış sodyum:% 25 daha az sodyum
 • *Tuzsuz, tuz eklenmemiş: Normalde kullanılan tuz olmadan üretildi, ancak yine de gıdanın doğal bir parçası olan sodyumu var.

İsim sizi yanıltmasın!

Bir besin etiketi tararken, sadece "tuz" kelimesini aramayın. Sodyum veya diğer isimlere dikkat edin.

 • Sodyum aljinat
 • Sodyum askorbat
 • Sodyum bikarbonat
 • Sodyum benzoat
 • Sodyum kazeinat
 • Sodyum klorid
 • Sodyum sitrat
 • Sodyum hidroksit
 • Sodyum sakarin
 • Sodyum stearoil laktilat
 • Sodyum sülfit
 • Disodyum fosfat
 • Monosodyum glutamat (MSG)
 • Trisodyum fosfat
 • Na
Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

İlaç Dolabınızı Kontrol Edin!

Sürpriz! Bazı baş ağrısı ve mide ekşimesi ilaçları sodyum karbonat veya bikarbonat içerir. Emin olabilmek için içerik listesi ve uyarılar bölümünü okuyun.

Restoran Tuzakları

Dışarıda yemek yerken, bazı menü seçenekleri gizli tuzun büyük kaynağı olabilir. Çorbalar, peynir veya etli mezeler, güveçler ve pirinç pilavı dikkat etmeniz gereken bazı yemekler. Eğer rica ederseniz, çoğu restoran yiyeceklerini tuz eklemeden hazırlayabilir.

Dışarıda Yemek Yerken Daha iyi Seçenekler

Nasıl soslandığına dikkat ettiğiniz sürece, balık dışarıda yemek yerken iyi bir seçenek olabilir. Tuzsuz olarak hazırlanan buharda pişmiş sebzeler bir başka akıllı seçimdir. Ayrıca, sosu ayrı olan bir salata deneyebilirsiniz. Düşük sodyumlu tatlı olarak meyve veya dondurma tercih edin.

Yemekte yapmanız ve yapmamanız gerekenler:

*Aşçıya yemeği pişirme şeklini ve nasıl hazırladığını sorun.

*Yemeklerin siparişe göre yapıldığı bir restoran seçin.

*Şefin herhangi bir sodyum türü kullanmadan yemeğinizi yapmasını isteyin, sonra kendiniz tuzsuz baharat ilavesi yapın veya biraz limon sıkın.

Fast Food Yerken, Bu yararlı ipuçlarını deneyin:

*Marul ve domates gibi sebzeler haricindeki soslardan kurtulun.

*Peyniri atlayın, ketçap ekleyin ve tuz ilave etmeyin.

*Büyük boylardan uzak durun. Daha küçük porsiyonlar için çocuk menüsünden sipariş verin.

*Günün geri kalanında düşük sodyumlu beslenin.

*Restorandan bir besin bilgi sayfası isteyin veya gitmeden önce çevrimiçi olarak bulup, mümkün olan en düşük sodyum seçimlerini yapmaya çalışın.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: