Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Öneriler

Mevsim geçişlerinde metabolizma hızının değişmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artar.

Havaların buz gibi olduğu şu günleri sağlıklı geçirmek için bir kaç öneri:

1. Vücut direncinin azalmasıyla baş gösteren gripten korunmak için kuşburnu, maydanoz, kırmızı ve yeşil sivri biber, roka, kivi ve limon gibi C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelere ağırlık verin.

2. Sebze ve meyveler, önemli vitamin ve mineral kaynağı besinler olmalarının yanı sıra güçlü antioksidan özellik gösterirler. Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve mor sebze ve meyveleri her gün en az 5-6 porsiyon tüketin.

3. Çay, kahve, kakao gibi kafein içeren içecekler yerine C vitamini yönünden zengin olan kuşburnuyu, rahatlatıcı özellik gösteren ve bağışıklık sistemini güçlendirici yeşil çay, rezene, melisa, papatya, ıhlamur ve ısırgan otu çayı gibi bitki çaylarını tercih edin.

4. Su içimine yaz dönemindeki kadar önem verin, her gün 3 litre su tüketin.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini azaltan probiyotik ürünleri (kefir ve probiyotik yoğurtlar) düzenli olarak kullanın.

6. Bağışıklık sistemini baskılayan aşırı yağ tüketiminden kaçının, hayvansal yağ alımını azaltıp bitkisel yağları tercih edin.

7. Bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleri için önemli olan protein tüketimine dikkat edin. Kırmızı et yerine daha çok balığı tercih ederek hem protein alımınızı artırın hem de balıkta yüksek miktarda bulunan ve bağışıklığı destekleyen omega-3 yağ asitlerinden yararlanın.

8. Güçlü bir bağışıklık sistemi için besinlerle daha çok demir (koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzüm), magnezyum (tahıl, sebze, süt ve deniz ürünleri), selenyum (balık ve diğer deniz ürünleri) ve çinko (yumurta, süt, et, tahıl ve deniz ürünleri) almaya özen gösterin.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: