TAYLAN KÜMELİ MEDYA YANSIMALARI

Vitamin Deposu Kırmızı Biber

Yemeklere acılık ve lezzet vermesi için kullanılan kırmızı biber, besin kaynağı olmasının yanı sıra, antibakteriyel etkisiyle de hastalıkların önlenmesinde etkili
A vitamini açısından oldukça zengin, posa içeriği yüksek bir besin olan kırmızı biber, C vitamini açısından da toplumda bilinenin aksine, limondakinden daha çok C vitamini içermektedir. Özellikle taze kırmızı biber, C vitamini açısından limondan yaklaşık yedi kat daha zengin bir üründür.

Bulaşıcı hastalıklara karşı etkilidir. Vücudun özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı olan direncini artırıyor. Portakaldan daha fazla miktarda C vitamini içeren bu sebze, aynı zamanda içerdiği beta karoten ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Beslenmede çok büyük öneme sahip olan kırmızı biber, mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır, sindirimi kolaylaştırır, romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir, kolera ve gut hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir. Kanser riskini azaltır ve kanser tedavisinde kullanılır. Terlemeyi artırır, serinlik verir (sıcak iklimlerde kullanılmasının nedenlerinden birisi budur), öksürük ve boğaz ağrılarını gidermede (gargara olarak) kullanılır, sinir hastalıkları için doğal yatıştırıcıdır, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikiminin önlenmesini sağlar.

Antibakteriyel etkisi ile hastalıkların önlenmesinde de etkili olan kırmızı biber ülkemizde ağırlıklı olarak Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere Güney ve Güneydoğu illerinde fazlaca tüketilir. Bu bölgenin kırmızı biberleri acı tiplerdir. Kırmızı biber kuzeyde ise en çok Bursa ve Bilecik'te üretilmektedir. Bu biberler ise genellikle tatlıdır.

Yemeklere acılık ve lezzet vermesi için kullanılan kırmızı biber, gerçek anlamda besin kaynağıdır. Turunçgillere göre daha çok C vitamini içeren kırmızı biberin içerdiği besin öğeleri şu şekildedir: 100 gram toz kırmızı biber; 318 kalori, 12 gram protein, 17,5 gram yağ, 25 gram posa, 148 miligram kalsiyum, 293 miligram fosfor, 2014 miligram potasyum, 4160 IU vitamin A, 0,33 miligram vitamin B, 0,9 miligram vitamin B2, 9 miligram niasin ve 76 miligram vitamin C içerir. Bu öğelerin bir bölümü, taze kırmızı biberde daha yüksek oranda bulunur.

Alerjiye karşı zencefil

Alerjik hastalıklar ve gıdalar arasında önemli bir ilişki var. Astım ve egzaması olanlar gazlı içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı. Bu hastalara, bağışıklığı güçlendiren zencefil tavsiye ediliyor

Vücuda giren her şey ona yabancıdır. Yiyecekler, içecekler, bitki sporları, bakteriler, polenler, toz, ilaçlar, kimyasallar, kozmetik ürünler... Bağışıklık sisteminin görevi ise bizi bu istiladan korumak. Normalde bağışıklık sistemi, bize hissettirmeden çalışır, ama hasta olunca ya da başka rahatsızlıklar nüksettiğinde varlığını hissederiz. Böyle bir aşamada, en ufak b ir yabancı madde bile vücut tarafından aşırı tepkiyle karşılanabilir. Alerjik tepkiler, bronşların büzülmesi ya da cilt tahrişleri şeklinde olabilir. Bazen sadece yabancı maddeler değil, vücudun kendi dokuları da alerjiye sebep olabilir.

ASTIM

Hassas kişilerde toz, hayvan tüyü, polenler ya da belli bazı yiyecekler astım krizine yolaçabilir. Vücut buna tepki olarak mukus salgılar ve solunum yollarını daraltır. Ardından hırıltılı soluklar, göğüste sıkışma ya da nöbet gerçekleşebilir. Fazla antibiyotik tüketimi ya da anne sütü almayan çocuklarda astıma olan eğilim daha fazladır.

Astım Diyeti

• Mukus salgısını arttıran gıdalardan uzak durun. (mayalı ekmek, hamurişi, süt ürünleri vb.)
• Boğazı tahriş eden asitli gıdalardan kaçının. (gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler vb.)
• Bağışıklığı güçlendiren ve genel sağlığı iyileştiren, alerji eşiğini yükselterek nöbeti önleyen gıdalar tercih edin. (Örneğin zencefil anti-alerjiktir ve mukus oluşumunu önler.)

SAMAN NEZLESİ

Pekçok insan için yaz mevsiminin başlama belirtisi olan hapşırma, burun akıntısı, göz ve boğaz kaşıntısı aslında yalnızca kuru bitkiler tarafından tetiklenmez. Bu maddelere karşı olan duyarlılık yıl boyunca başa çıkabileceğiniz bir düzeyde zaten vardır. Ancak polen, toz artışı, güneş ışığı ve diğer tetikleyiciler biraraya gelerek vücut için bir tehdit halini alır. Astım hastaları için belirttiğimiz önerileri saman nezlesi şikayeti olanlar için de geçerlidir.

EGZAMA

Egzama, ateş ve ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla ortaya çıkar. Stresle birlikte aniden görülebilen egzama, alerjik bir reaksiyondur. En çok genelde sürtünmenin olduğu göz kapakları, dirsekler, dizlerin arkası, parmak araları ve kasıklar gibi derinin kıvrım yerleridir. Egzamadan şikayet edenler astım için verilen tavsiyeleri uygulayabilir. Eğer egzama stres nedeniyle ağırlaşıyorsa gerginliği arttıran kahve ve aşırı alkol tüketiminde n uzak durun.

DERİ İLTİHABI VE KURDEŞEN

Her iki rahatsızlık da alerjik reaksiyonlar sonucu oluşur. Hassasiyet gösterilen bir maddeye temas edilmesi sonucu kızarma veya tahrişle ortaya çıkar. Kurdeşen, sıvı içerikli alerjenlerin kılcal damarlardan deri altına sızmasıyla oluşan kırmızı şişliklerdir. Saman nezlesi ya da gıda alerjisinin diğer bir belirtisidir. Yukarıda belirtilen öneriler bu hastalar için de geçerlidir.

GIDA HASSASİYETİ VE ALERJİLER

Bir gıdaya karşı olan hassasiyet alerjiyle aynı şey değildir. Gıda hassasiyeti, bağışıklık sisteminde güçlü bir reaksiyona neden olmaz. Ancak, bazı gıdaları vücudun olması gerektiği gibi kullanamamasıdır. Gıda hassasiyeti karın şişmesi, ishal, baş ağrıları, migren, cilt kızarıklığı, ağız yaraları gibi pekçok şekilde kendini belli edebilir. Kişilerin hassasiyet gösterdiği bazı gıdalar; süt ürünleri, buğday (gluten toleranssızlığı), maya, mantarlar, çikolata, yumurta, kabuklu deniz ürünler i, kimyasal katkı maddeleri, kahve, sitrik asit, ananas, kırmızı biber, sirke, şekerli yiyecekler vb.

ÇÖLYAK RAHATSIZLIĞI

Gluten (buğdayda, çavdarda ve çok az da olsa diğer hububatlarda bulunan bir tür protein) en çok toleranssızlık gösterilen gıdalardandır. Hassas insanlarda gluten, bağırsak yollarında iltihaplanmalara yol açabilir ve bağırsak maddeleri ememez duruma gelir. Eğer gluten toleranssızlığı probleminiz varsa her tür buğday içeren ürünlerden sakınmanız gerekir. Ayrıca süt, yoğurt, peynir alımını azaltmakta fayda vardır.Anne Boyutu
Makale