Cilt İçin En Sağlıklı 7 İçerik

Güzellik dünyası, yüksek teknolojiye sahip cihazlar ve en yeni malzemelerle doludur, ancak en yaygın cilt bakım sorunlarının bazılarıyla başa çıkmak söz konusu olduğunda, daha yeni her zaman en iyi değildir. Bazı durumlarda, basit ve doğal seçenekler, bilimsel olarak tasarlanmış çözümler kadar etkili olabilir.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Cildimize Faydalı Besinler Makalesi

Ben ve çevremdeki kişiler temiz beslenme düzenini uygularken, bunu cilt bakım rutinimize de yaymak istiyoruz. Etkili ve temiz içerikli güzellik ürünleri bulmak markette organik ürünler bulmak kadar kolay değil, ancak ihtiyaçlarınızı bir şekilde karşılayacak bir şey bulmak hiç olmadığı kadar kolay.

İşte doğal temelli ve bilime dayalı, her iki dünyanın da en iyisi olan içerikler;

Hindistan Cevizi Yağı

Faydaları: Nemlendirme, antienflamatuar. Bu bitkisel yağın topikal bir cilt yatıştırıcı olarak kullanılmasını destekleyen büyüyen bir topluluk var. Son araştırmalar, soğuk sıkım hindistancevizi yağının, cilde daha iyi bir bariyer örerek, vücudun bazı doğal enflamatuar ajanlarını baskıladığını göstermektedir. Birçok kişi kuru, kaşıntılı cilt, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına karşı savaşmak için hindistancevizi yağ ürünlerini severek kullanıyor. Ancak leke eğilimli ve yağlı ciltlerde hindistancevizi yağı kullanırken dikkatli olunmalı çünkü sivilce oluşumunu daha da artırabilir.

Nerede Bulabiliriz: marketlerdeki organik ürünler ve yağ raflarında bulabiliriz.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Gotu Kola (Centella asiatica olarak da bilinir)

Faydaları: Yara iyileşmesi. Asya mutfağında sıkça kullanılan bu eski bitki, yara iyileştirici faydaları nedeniyle günümüzde modern cilt bakımının bir parçası haline gelmiştir. Bitkideki kimyasal maddeler, yaralanma bölgelerine kan akışını artırır ve cildi güçlendirir. Araştırmacılar, cilt yaralanmaları Centella asiatica ile tedavi edildiğinde, bölgelerin daha hızlı iyileşme gösterdiğini bulmuşlardır. Amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasalların kombinasyonu, iyileşme süresini hızlandırır ve yaralanmaları tedavi etmek için harika bir yoldur.

Nerede Bulabiliriz: La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 Soothing Repairing Balm (eczanelerde), Veya Gotu Kola ekstresini besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

Yeşil Çay

Faydaları: Güneşten korunma, yaşlanma karşıtı. Yeşil çay tüketimi ve sağlık arasındaki ilişki yıllardır biliniyor, ancak bitkinin cilt üzerinde kullanılması da oldukça yardımcı olabilir. Yeşil çayın güneşten koruma ve yaşlanma karşıtı faydaları açısından iyi sonuçları bulunuyor. Yeşil çaydaki polifenoller, antioksidan özelliklerin yanı sıra güneşte zarar görmüş cildi tedavi etmeye yardımcı ve güneş hasarının belirtilerine hitap etmenin bir yolunu sunan yatıştırıcı özellikleri içinde barındırıyor.

Nerede Bulabiliriz: Yeşil çay içeren güneş koruma ürünleri için eczanelere danışabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Yulaf Ezmesi

Faydaları: Anti-enflamatuar, egzama tedavisi. Yulaf ezmesi, avenantramidler adı verilen anti-enflamatuar ve tahriş etmeyi önleyen kimyasallar içeriyor. Ayrıca nemlendirici beta glukanları ve nişastaları da içinde barındırıyor. Cilt bakım ürünlerinizin içine robotta çekerek ince hale getirdiğiniz yulaf ezmesinden bir parça ekleyebilirisiniz. Böylece egzama için kullandığınız topikal steroidlere çok fazla veya sık sık ihtiyaç duymadan, iyileşmelerini sağlayabilirisiniz.

Nerede Bulabiliriz: Marketlerde tahıl gevrekleri satılan bölümde organik yulaf ezmesi bulabilirsiniz.

Shea Yağı

Faydaları: Anti-enflamatuar, kaşıntı önleyici. Bir shea ağacının somunundan elde edilen shea yağı, birçok nemlendiricinin bileşenini oluşturur. Cildi etkili bir şekilde nemlendirir, çünkü bir çok yağ asidi ile doludur. Bu besinlerin cilt üzerinde sakinleştirici ve antienflamatuar etkisi vardır. Shea yağının egzama tedavisinde ve yatıştırıcı olarak faydalı olabileceğini bulunmuştur. Çocuklarda egzama tedavisi için shea yağı kullanılan klinik çalışmalar, 4 hafta içinde daha az kaşıntı göstermiştir ve yetişkinlerle yapılan başka bir çalışmada ise 2 haftada egzamada düzelmeler görülmüştür. Doğal bir nemlendirici oluşunun yanı sıra, bir artısı daha var: Shea yağı, cilt alerjilerine neden oluyor gibi görünmüyor, bu da en hassas cilt tipleri için bile doğru sonuç verdiğini gösteriyor.

Nerede Bulabiliriz: Aktarlarda %100 Shea Yağı bulabilirsiniz.

Diyetisyen ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Soya

Faydaları: Pigmentasyonu önler, kollajen üretimini arttırır. Soya fasulyesi, cildi etkileyen çeşitli bitki bazlı kimyasallar içerir. Bunlar arasında antioksidanlar, yağ asitleri ve izoflavonlar bulunur. Ayrıca menopoz ile ilgili cilt durumlarını ele alan östrojenler veya fitoöstrojenler üretir.

Menopozdan sonra bir kadının cilt renginin ve parlaklığının azaldığına inanmamızın sebeplerinden biri, östrojen azalmasıdır. Topikal östrojenlerin UV kaynaklı pigmentasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu ve kollajen sentezini iyileştirebileceği gösterilmiştir. Soyadaki izoflavonlar ayrıca, cildi eşit tutmak için pigmentasyona yardımcı olabilecek güneşten korunma sunuyor.

Nerede Bulabiliriz: İçerisinde soya bulunan cilt bakım ürünlerini eczanelerde bulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Faydaları: Anti-mikrobiyal, leke karşıtı. Çay ağacı yapraklarından elde edilen bu bitkisel yağ, çeşitli mikroplarla, mantarlarla ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Çay ağacı yağının bakteri kaynaklı akne ile mücadeleye yardımcı olması, iltihaplı lekelerin - hassas veya iltihaplı pembe noktaların azaltılmasına yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Ancak topikal tedavinin derin kistik akne veya komedonlara karşı pek bir etkisi yoktur. Ciltte çay ağacı yağı kullanırken, tahriş olma potansiyeli konusunda dikkatli olmalısınız.

Nerede Bulabiliriz: Aktarlarda %100 Çay Ağacı Yağı bulabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: