En Sağlıklı Protein Kaynakları

Protein, fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlarken aynı zamanda sizi tok tutmaya da yardımcı olur. Fakat proteinden en sağlıklı şekilde faydalanmak için doğru miktarda ve doğru türde tüketmek oldukça önemlidir.

Deniz Mahsulleri:

Deniz mahsulleri, mükemmel bir protein kaynağıdır çünkü genellikle yağ bakımından düşüktür. Somon gibi balıklar yağ oranı bakımından biraz daha yüksektir, ancak kalp-dostu bir yağ türü olan omega-3 yağ asitleri içerir.

Tavuk

Harika bir yağsız protein kaynağı için tavuk etini tercih edebilirsiniz. Kırmızı et, yağ oranından biraz daha yüksektir. Ve unutmayın ki, tavuğun derisi doymuş yağ içerir, bu nedenle pişirmeden önce mutlaka derilerinden ayırmalısınız.

Süt, Peynir ve Yoğurt:

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, mükemmel protein kaynakları olup aynı zamanda değerli bir kalsiyum kaynağı olmasıyla bilinir. Sütr ürünlerinin birçoğu D vitamini ile güçlendirilmiştir. Güçlü kemikler ve sağlıklı dişleri korumak, aynı zamanda osteoporozu önlemeye yardımcı olmak için yağsız veya düşük yağlı süt ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Yumurta

Yumurta: Yumurta en uygun fiyatlı ve en doyurucu protein türlerinden biridir. Amerikan Kalp Derneği, sağlıklı yetişkin bireylerin günde bir yumurtayı güvenle tüketebileceğini belirtiyor.

Fasulye:

Bir buçuk fincan fasulye, bir el kadar ızgara biftek ile aynı oranda protein içerir. Ayrıca, bu besleyici bitkisel protein, uzun süre tok hissetmenizi sağlamaya yardımcı lifler ile doludur.

Soya:

Günlük 50 gram soya proteini, kolesterolün yaklaşık %3 oranında düşmesine yardımcı olabilir. Yüksek yağlı protein kaynakları yerine proteini soyadan almak ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak kalbinize iyi gelir.

Yağsız biftek:

Yağsız tavukgöğsü ile kıyaslandığında, yağsız biftek yalnızca 1 gram daha fazla doymuş yağ içermektedir. Yağsız biftek ayrıca mükemmel bir çinko, demir ve vitamin B12 kaynağıdır

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: