Kadınlar için En Faydalı Süper Besinler

Diyetisyen Taylan Kümeli

Kadın vücudunun farklı ihtiyaçları vardır;

Sağlıklı beslenme herkes için önemlidir, ancak bazı yiyecekler özellikle kırılgan kemikler, hamilelik ve meme kanseri gibi kadınları etkileyen konular için daha da önemlidir. Bu "süper besinler'', vücudunuzu korumak ve yaş aldıkça bile iyi çalışmasını sağlamak için tüm besleyicileri içeriyor…

Edamame (Soya Fasulyesi)

Bu lezzetli soya fasulyesi taneleri lif, iyi yağlar ve izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşiklerle doludur. İzoflavonlar menopoz sırasında yakın arkadaşlarınız olabilir. Örneğin, sıcak basmalarının azalmasına yardımcı olabilirler. (meme kanseriniz varsa tüketmeyiniz.)

Kale

Bu koyu yeşil yapraklar, güçlü kemikler ve sağlığınızı korumak için kalsiyum ve D vitamini ile birlikte çalışan K vitamini içerir. Bir porsiyonunda günlük önerilen miktarlarda A ve C vitaminlerinin % 20'sinden fazlası bulunur.

Kuşkonmaz

Kemik üretici K vitaminini almak için başka bir yol ister misiniz? Kuşkonmaz tam da buna göre. Bir kahve fincanı kadarı ile günlük ihtiyacınız olan K vitaminini karşılayabilirsiniz. Ayrıca spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan folat ile doludur.

Baklagiller

Baklagiller, et kadar yağlı olmadan çok miktarda proteine sahiptir ve lif açısından yüksektir. Tansiyonunuzu, kan şekerinizi ve nabzınızı düşürürler.

Beslenmenizi Diyetisyen Taylan Kümeli ile düzenleyin, daha sağlıklı, daha keyifli yaşayın.

Greyfurt

Kadınlarda felç olasılığını azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kalbinizin dostu olabilecek "flavonoidler" ile doludur. (Portakal da işe yarar, ama greyfurtun daha az şekeri vardır.) Greyfurt ilaçlarınızla iyi bir kombinasyon oluşturmayabilir, bu nedenle menünüze eklemeden önce doktorunuza danışın.

Orman Meyveleri ve Kiraz

Sadece pembe değil…mor, kırmızı ve maviler. Bu meyveler, sağlıklı hücreleri hasara karşı koruyabilen flavonoidlere ve antioksidanlara sahiptir. Orman meyveleri, yaşlandıkça beyninizin daha keskin olmasına yardımcı olur. Ayrıca, cildinizi sıkılaştıran ve pürüzsüz olmasını sağlayan bir protein olan kolajen oluşturmak için içlerinde bulunan C vitamini gerekir.

Papaya

Kırmızı-turuncu rengi, beta karoten (havuçtaki maddeler) ve likopenden (domates ve karpuzda bulunur) gelir. Likopen, servikal ve meme kanserine yakalanma riskinizi azaltır. Bir antioksidandır ve kalp hastalığını önlemek için kolesterol ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutar.

Az Yağlı Yoğurt

50 yaşın üzerindeyken daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız var. Yoğurtta fazlasıyla bulunur. Sadece 200 gramı size gün boyunca kalsiyum ihtiyacınızın üçte birinden fazlasını verecektir. Vücudunuzun mineralleri daha iyi kullanmasına yardımcı olmak için D vitamini ile zenginleştirilmiş çeşitlere bakın.

Sardalya

Bu küçük balıklar yararlı yağ asitleri, D vitamini ve kalsiyum ile doludur. Omega-3 yağları anne sütü kalitesini artırabilir ve sardalyanın hamileyken yenmesi bebekler için yararlıdır. Ayrıca diğer balıklardan daha az cıva içerir.

Diyetisyen Taylan Kümeli

Keten Tohumu

Çekilmiş keten tohumu, liflerin yanı sıra östrojen gibi davranan lignanlar, gibi bitki bileşikleri ile doludurlar. Bunlar meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserler için riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Keten tohumu yağı, omega-3'lerinizi elde etmenin harika bir yoludur. Diyetinize keten tohumu eklemeden önce doktorunuza danışın; Bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkileşimleri bulunabilir.

Ceviz

Ceviz de sağlıklı yağ asitleri ile doludur ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak kanseri önlemede etkisi vardır. Keten tohumu gibi, yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Avokado

Evet, yağ ile dolular, ama iyi yağlar içerirler. Aslında, çalışmalar avokado açısından zengin beslenmenin karın yağından kurtulmasına ve gözlerinizin ve cildinizin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hatta "kötü" kolesterol seviyelerini düşürmeye ve "iyi" kolesterolü yükseltmeye yardımcı da olabilirler.

Tatlı Patates

Bakır, lif, B6 vitamini, potasyum, demir… tatlı patatesler bir çok vitamin ve mineral içerir. Hepsinden önemlisi, A vitamini kaynağı olan beta karoten ile doludur. Hamilelik ve emzirme döneminde bebeğinizin küçük akciğerlerinin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Ispanak

Folat bizim arkadaşımızdır. Doğum öncesi faydalarının yanı sıra, demans, kalp hastalığı ve kolon kanseri riskinizi azaltır. Ispanakda hem lutein hem de folat var. Bu antioksidan gözünüzdeki tabakayı ve retinayı korur ve hatta kırışıklığı önleyebilir.

Yağsız Biftek

Et demişken, demir diyince aklımıza kırmızı et geliyor. Ve 18 yaşından itibaren fazlaca demire ihtiyacınız var - erkeklerden daha fazla! Yağsız biftek demir bakımından zengindir ve ayrıca size çinko ve B vitamini desteği verir. Ama fazlaca tüketmeyin. Çok fazla kırmızı et tüketmenin rahim fibroidlerine yol açması ihtimali vardır.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: