Salatalık Yemeye Başlamanız için 14 Neden

Salatalık, dünya üzerinde en çok tüketilen 4 sebzeden biridir ve genel sağlığınız için tercih edilen en iyi yiyecektir. Organik, koyu renkli salatalık alışveriş listenizde mutlaka bulunmalıdır. Böylece kendinize sağlığınıza yararlı olabilecek bir şey almış olursunuz.

Salatalık Vücudun Su İhtiyacını Canlandırır

Eğer yeterli su tüketimi için fazlasıyla meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız yüzde 90'ı sudan oluşan taze bir salatalık yemelisiniz. Böylece su kaybınızı telafi edebilirsiniz.

Salatalık Vücudun İç ve Dış Isısını Düzenler

Salatalık tüketmek, mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlar. Ve eğer güneş yanıklarınız varsa, cildinize uygulayacağınız salatalıkla bunu çözebilirsiniz.

Salatalık Toksinleri Ortadan Kaldırır

Salatalığın içinde bulunan su, atık ürünleri vücut dışına atmaya yarayan sanal bir süpürge gibi davranır. Düzenli yenildiği takdirde salatalığın böbrek taşlarını eritebildiği bilinmektedir.

Salatalık Günlük Vitamin İhtiyacını Karşılar

Vücudun bir gün içinde ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğu salatalıkta bulunmaktadır. A vitamini, B vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendiren, sizi canlı ve enerjik tutmaya yarayan C vitaminini içerir. Salatalığın etkilerin daha da güçlendirmek isterseniz ıspanak ve havuç ile blenderden geçirerek yeşil bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ancak kabuklarını sakın soymayın çünkü kabuklarında günlük önerilen miktarın %12'si kadar C vitamini bulunmaktadır.

Salatalık Cilt Dostu Mineraller Sağlar

Salatalık potasyum, magnezyum ve silikon açısından zengindir. Bu nedenle birçok güzellik merkezinde kullanılan ürünler genellikle salatalık bazlıdır.

Salatalık Sindirime ve Kilo vermeye Yardımcı Olur

İçeriğindeki düşük kalori ve su fazlalığı nedeniyle, kilo vermek isteyenler için ideal bir ara öğün kaynağıdır. Eğer salatalık en sevdiğiniz yiyecek değilse, ince ince dilimleyip yağsız yoğurda batırarak yemeyi deneyebilirsiniz. Salatalık yemek çeneniz için iyi bir egzersiz sağlar ve içerisindeki lifler sindirime yardımcı olur. Kronik kabızlıkta günlük salatalık tüketiminin yararlı olduğu bilinmektedir.

Salatalık Gözleri Canlandırır

Şişmiş gözler üzerine salatalık dilimleri koymak bir güzellik klişesi gibi görünebilir ancak gerçekten de içeriğindeki anti-inflamatuar özellikler nedeniyle gözaltı torbaları ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur.

Salatalık Kanserle Savaşır

Salatalığın secoisolariciresinol, lariciresinol ve pinoresinol içerdiği bilinmektedir. Bu üç linganın yumurtalık, göğüs, prostat ve rahim kanseri gibi birçok kanser türlerinin riskini düşürmesi ile güçlü bir bağlantısı vardır.

Salatalık Diyabeti Tedavi Eder, Kolesterolü Düşürür ve Tansiyonu Dengeler

Salatalık suyunda, diyabetik hastalar için faydalı olduğu bilinen, insülin üretebilmek için pankreas hücreleri tarafından ihtiyaca duyulan bir hormon bulunmaktadır. Araştırmacılar salatalıkta bulunan, sterol adı verilen bir bileşiğin kolesterol seviyelerini azalttığını belirtmiştir. Salatalık fazla miktarda lif, potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu besinler kan basıncını düzenlemek için etkili bir çalışma yürütürler.

Salatalık Ağız Sağlığını Korur

Salatalık suyu, hastalıklı diş etlerini iyileştirir ve yeniler.

Salatalık Saç ve Tırnakları Yumuşatır

Salatalıkta bulunan harika mineral silika saç ve tırnaklarınızı daha parlak ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki sülfür ve silika saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

Salatalık Eklem Sağlığını Destekler, Arterit ve Gut Ağrılarını Azaltır

Salatalık silika mineralinin mükemmel bir kaynağı olması nedeniyle, dokuları güçlendirerek eklem sağlığını destekler. Salatalık, havuç suyu ile karıştırıldığında, ürik asit seviyesini düşürerek gut ve arterit ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Salatalık Baş Ağrısı ve Akşamdan Kalmalığa İyi Gelir

Sabahları baş ağrısı yaşamamak için uyumadan önce birkaç dilim salatalık yiyebilirsiniz. Salatalık, hem akşamdan kalmalığı hem de baş ağrısının şiddetini azaltmak için ihtiyacınız olan B vitamini, şeker ve elektrolitler gibi birçok yiyeceğin yerini doldurmaya yardımcı olur.

Salatalık Böbrekleri Sağlıklı Tutar

Salatalık vücudunuzdaki ürik asit seviyesini düşürür ve böylece böbrek sağlığınızı korur.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: