Beslenmede Şehir Efsaneleri

Uzun yıllardır diyetisyenlik meslegimi yapıyorum.

Sürekli duydugumuz ama şehir efsaneleri vardır.

Haydi gelin hepsine bir bakalım ne kadar dogru?

 

 

 

1. Kilo verme söz konusu olduğunda önemli olan tek şey "Alınan Kaloriler ve Harcanan Kaloriler"dir.

Kilo kaybı söz konusu olduğunda aldığınızdan daha fazla enerji yakarak kalori açığı oluşturmak en önemli faktör olsa da, önemli olan tek şey bu değildir.

 

Yalnızca kalori alımına güvenmek, çok düşük kalorili bir diyette olsa bile birinin kilo vermesini engelleyebilecek çok sayıda değişkeni hesaba katmaz.

 

Örneğin, hormonal dengesizlikler, hipotiroidizm gibi sağlık koşulları, metabolik adaptasyonlar, belirli ilaçların kullanımı ve genetik, sıkı bir diyette olsalar bile bazı insanlar için kilo vermeyi zorlaştırabilecek faktörlerden sadece birkaçıdır.

 

Bu kavram aynı zamanda kilo kaybı için sürdürülebilirliğin ve diyet kalitesinin önemini vurgulamamaktadır. “Alınankalori,verilen kalori” yöntemini izleyenler, tipik olarak gıdaların besin değerlerine değil, yalnızca kalori değerlerine odaklanırlar

 

Bu, genel sağlık için en iyisi olmayan, yüksek kalorili gözüken avokado ve yumurta gibi besleyici yoğun gıdalar yerine düşük kalorili, pirinç kekleri ve yumurta akı gibi besin açısından zayıf yiyecekleri seçmeye yol açabilir.

 

ÖZET

"Alınan kaloriler, verilen kaloriler " teorisi, bir kişinin kilo vermesini engelleyebilecek birkaç değişkeni hesaba katmaz. Genetik, tıbbi durumlar ve metabolik adaptasyonlar gibi birçok faktör kilo vermeyi bazıları için çok daha zor hale getirir.

 

2. Yüksek yağlı yiyecekler sağlıksızdır

 

Bu köhne ve yanlış teori yavaş yavaş sona eriyor olsa da, birçok insan hala yüksek yağlı yiyeceklerden korkuyor ve yağ alımını kesmenin genel sağlıklarına fayda sağlayacağı umuduyla düşük yağlı diyetler uyguluyor.

 

Diyet yağı optimal sağlık için gereklidir. Ayrıca, düşük yağlı diyetler, metabolik sendrom dahil olmak üzere daha büyük sağlık sorunları riskiyle ilişkilendirilmiştir ve kalp hastalığı için bilinen risk faktörleri olan insülin direnci ve trigliserit düzeylerinde artışa neden olabilir

Dahası, yağ oranı yüksek diyetlerin, kilo vermeyi teşvik etme konusunda düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu hatta daha da etkili olduğu kanıtlanmıştır ).

Tabii ki, ister çok düşük yağlı ister çok yüksek yağlı bir diyet olsun, her iki yöndeki aşırılıklar, özellikle diyet kalitesi düşük olduğunda sağlığınıza zarar verebilir.

ÖZET

Birçok yüksek yağlı yiyecek son derece besleyicidir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.Önemli olan yagın içerigi ve saglıgımız için nerede durdugudur.

 

 

3. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

 

Bir zamanlar sağlıklı bir gün için kahvaltı yapmanın en önemli faktörlerden biri olduğu düşünülürken, araştırmalar bunun çoğu yetişkin için geçerli olmayabileceğini göstermiştir

 

Örneğin, araştırmalar, kahvaltıyı bırakmanın kalori alımının azalmasına neden olabileceğini gösteriyor

 

Ayrıca, kahvaltının atlandığı veya günün ilerleyen saatlerinde tüketildiği aralıklı oruç tutmak, iyileştirilmiş kan şekeri kontrolü ve inflamatuar belirteçlerde azalma dahil olmak üzere çok sayıda fayda ile ilişkilendirilmiştir

 

Bununla birlikte, aralıklı oruç, düzenli bir kahvaltı yaparak ve ardından son öğününüzü akşamın erken saatlerinde yiyerek de 14-16 saatlik bir oruç aralığını korumak için gerçekleştirilebilir.

 

Bunun büyümekte olan çocuklar ve gençler veya hamile kadınlar ve belirli sağlık sorunları olanlar gibi besin ihtiyacı yüksek olanlar için geçerli olmadığını unutmayın, çünkü öğün atlama bu popülasyonlarda olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir

 

Öte yandan, bazı kanıtlar, kahvaltı yapmanın ve gece yerine günün erken saatlerinde daha fazla kalori tüketmenin, azaltılmış yemek sıklığıyla birleştiğinde, iltihabı ve vücut ağırlığını azaltarak sağlığa fayda sağlayabileceğini göstermektedir Her şeye rağmen, kahvaltıdan hoşlanıyorsanız, onu yiyin. Kahvaltı insanı değilseniz, günlük rutininize ekleme ihtiyacı hissetmeyin.

 

ÖZET

Kahvaltı yemek herkes için gerekli değildir. Sağlık yararları hem kahvaltı yapmak hem de kahvaltıyı atlamakla ilişkilidir.

 

 

 

4. Optimum sağlık için küçük, sık öğünler yemelisiniz

 

Gün boyunca düzenli olarak küçük, sık öğünler yemek, birçok insan tarafından metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için kullanılan bir yöntemdir.

 

Ancak sağlıklıysanız, enerji ihtiyacınızı karşıladığınız sürece öğünlerinizin sıklığı önemli değildir.

 

Bununla birlikte, diyabet, koroner arter hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi belirli tıbbi durumları olanlar ve hamile olanlar daha sık yemek yemekten yararlanabilir.

 

ÖZET

Kilo vermeyi teşvik etmenin en iyi yolu gün boyunca sık yemek yemek değildir. Araştırmalar, düzenli bir yemek modelinin sağlık için en iyisi olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

5. Besleyici olmayan tatlandırıcılar sağlıklıdır

 

 

Düşük kalorili, düşük karbonhidratlı, şekersiz gıdalara artan ilgi, besleyici olmayan tatlandırıcılar (NNS) içeren ürünlerde artışa neden oldu. Eklenmiş şeker oranı yüksek bir diyetin hastalık riskini önemli ölçüde artırdığı açıkken, NNS alımı da olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilir.

 

Örneğin, NNS alımı, bağırsak bakterilerinde olumsuz değişimlere yol açarak ve kan şekeri düzensizliğini teşvik ederek tip 2 diyabet riskinizi artırabilir. Dahası, düzenli NNS alımı, genel sağlıksız yaşam tarzı kalıplarıyla ilişkilidir. Bu alandaki araştırmaların devam ettiğini ve bu potansiyel bağlantıları doğrulamak için gelecekte yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

 

ÖZET

Besleyici olmayan tatlandırıcılar, artan tip 2 diyabet riski ve bağırsak bakterilerinde olumsuz değişiklikler gibi olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabilir.

 

 

6. Makrobesin oranı, diyet kalitesinden daha önemlidir

 

 

Bazı fikirler kilo verme ve genel sağlık söz konusu olduğunda, diyetinizdeki makro besinlerin oranının önemli olduğuna inanmanıza neden olsa da, bu dar görüşlü beslenme yaklaşımı büyük resmi kaçırıyor.

 

Makro oranlarda değişiklik yapmak sağlığa birçok yönden fayda sağlarken, herhangi bir diyetteki en önemli faktör yediğiniz gıdaların kalitesidir.

Yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve protein içecekleri dışında hiçbir şey yiyerek kilo vermek mümkün olsa da, yalnızca makro besinlere odaklanmak, belirli gıdaları yemenin metabolik sağlığı, hastalık riskini, yaşam süresini ve canlılığı nasıl artırabileceğini veya azaltabileceğini azaltır.

 

ÖZET

Makro oranların ayarlanması bazı açılardan yardımcı olsa da, genel sağlığı geliştirmenin en önemli yolu, makro orandan bağımsız olarak bütün, işlenmemiş gıdalardan zengin bir diyet uygulamaktır.

 

 

7. Beyaz patatesler sağlıksızdır

 

Genellikle beslenme dünyasındakiler tarafından “sağlıksız” olarak etiketlenen beyaz patatesler, kilo vermek veya genel sağlıklarını iyileştirmek isteyen birçok insan tarafından kısıtlanır.

 

Beyaz patatesler de dahil olmak üzere herhangi bir yiyeceği çok fazla tüketmek kilo alımına neden olabilir, ancak bu nişastalı yumrular oldukça besleyicidir ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak alınabilir.

 

Beyaz patates, potasyum, C vitamini ve lif dahil olmak üzere birçok besin için mükemmel bir kaynaktır.

 

Ayrıca, pirinç ve makarna gibi diğer karbonhidrat kaynaklarından daha doyurucudurlar ve yemeklerden sonra daha tok hissetmenize yardımcı olabilirler. Patatesleri kızartmayı değil, fırınlanmış veya sotelenmiş patateslerin tadını çıkarmayı unutmayın

ÖZET

Beyaz patatesler besleyici bir karbonhidrat seçimidir - sadece haşlanmış veya fırınlanmış ,sotelenmiş gibi daha sağlıklı şekillerde tadını çıkardığınızdan emin olun.

 

8. Az yağlı ve diyet gıdalar sağlıklı alternatiflerdir

 

Markete gittiginizde "diyet", "hafif", "az yağlı" ve "yağsız" etiketli çeşitli ürünler bulacaksınız. Bu ürünler fazla vücut yağını atmak isteyenler için cazip olsa da, genellikle sağlıksız bir seçimdir.

 

Araştırmalar, pek çok düşük yağlı ve diyet ürününün normal yağlı muadillerine göre çok daha fazla ilave şeker ve tuz içerdiğini göstermiştir. Bu ürünlerden vazgeçmek ve bunun yerine tam yağlı yoğurt, peynir ve fındık ezmesi gibi az miktarda yiyeceklerin tadını çıkarmak en iyisidir

ÖZET

Düşük yağlı ve diyet gıdalar tipik olarak şeker ve tuz bakımından yüksektir. Değiştirilmemiş daha yüksek yağ alternatifleri genellikle daha sağlıklı bir seçimdir.

 

 

 

9. Besin takviyeleri para israfıdır

 

Besin açısından yoğun, çok yönlü bir diyet sağlığın en temel bileşeni olmasına rağmen, takviyeler - doğru ve doğru biçimde kullanıldığında - birçok yönden faydalı olabilir.

 

Birçoğu için, özellikle tip 2 diyabet gibi sağlık sorunları olanlar ve ayrıca statinler, proton pompa inhibitörleri, doğum kontrolü ve antidiyabetik ilaçlar gibi yaygın ilaçları kullananlar için, belirli takviyeleri almak sağlıklarını önemli ölçüde etkileyebilir

 

Örneğin, magnezyum ve B vitaminleri ile takviyenin kan şekerini artırarak ve kalp hastalığı risk faktörlerini ve diyabetle ilgili komplikasyonları azaltarak tip 2 diyabetlilere fayda sağladığı gösterilmiştir

Kısıtlayıcı diyet uygulayanlar, metilenetetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) gibi genetik mutasyonları olan kişiler, 50 yaşın üzerindeki kişiler ve hamile veya emziren kadınlar, belirli takviyeleri almaktan fayda görebilecek diğer popülasyon örnekleridir.

 

ÖZET

Takviyeler birçok popülasyonda faydalıdır ve sıklıkla gereklidir. Yaygın ilaçların kullanımı, yaş ve belirli tıbbi durumlar, bazı insanlar için takviyeye ihtiyaç duyulmasının nedenlerinden sadece birkaçıdır.

 

10. Çok düşük kalorili bir diyet uygulamak kilo vermenin en iyi yoludur

Kalori alımını azaltmak gerçekten kilo kaybını artırabilirken, kalorileri çok düşük kesmek metabolik adaptasyonlara ve uzun vadeli sağlık sonuçlarına yol açabilir.

 

Çok düşük kalorili bir diyete geçmek kısa vadede hızlı kilo kaybını teşvik edecek olsa da, çok düşük kalorili diyetlere uzun süreli bağlılık metabolizma hızında azalmaya, açlık hissinin artmasına ve tokluk hormonlarında değişikliklere yol açar

 

Bu, uzun süreli kilo bakımını zorlaştırır.

Bu nedenle araştırmalar, düşük kalorili diyet yapanların uzun vadede fazla kiloları uzak tutmada nadiren başarılı olduklarını göstermiştir

 

ÖZET

Çok düşük kalorili diyetler, uzun süreli kilo korumayı zorlaştıran metabolik adaptasyonlara yol açar.

 

 

11. Sağlıklı olmak için zayıf olmalısınız

 

Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, depresyon, belirli kanserler ve hatta erken ölüm dahil olmak üzere birçok sağlık durumuyla ilişkilidir

Yine de hastalık riskinizi azaltmak, zayıf olmanız gerektiği anlamına gelmez. En önemlisi, besleyici bir diyet uygulamak ve aktif bir yaşam tarzı sürdürmektir, çünkü bu davranışlar genellikle vücut ağırlığınızı ve vücut yağ yüzdenizi artırır.

ÖZET

Obezite hastalık riskinizi artırsa da, sağlıklı olmak için zayıf olmanız gerekmez. Bunun yerine, besleyici bir diyet tüketerek ve aktif bir yaşam tarzı sürdürerek sağlıklı bir vücut ağırlığını ve vücut yağ yüzdesini korumak en önemlisidir.

 

 

12. Kemik sağlığı için kalsiyum takviyeleri gereklidir

 

Pek çok kişiye iskelet sistemini sağlıklı tutmak için kalsiyum takviyesi alması söylenir. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, kalsiyum takviyesinin yarardan çok zarar verebileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, bazı araştırmalar kalsiyum takviyelerini artan kalp hastalığı riskine bağlamıştır. Ek olarak, araştırmalar kırık veya osteoporoz riskini azaltmadıklarını göstermektedir

 

Kalsiyum alımınızla ilgili endişeleriniz varsa tam yağlı yoğurt, sardalye, fasulye ve tohumlar gibi diyetteki kalsiyum kaynaklarına odaklanmak en iyisidir.

ÖZET

Tıp uzmanları genellikle kalsiyum takviyeleri reçete etse de, mevcut araştırmalar bu takviyelerin yarardan çok zarar verebileceğini gösteriyor.

 

 

13. Lif takviyeleri, yüksek lifli gıdalar için iyi bir alternatiftir

 

Birçok insan yeterli diyet lifi almakta zorlanıyor, bu yüzden lif takviyeleri bu kadar popüler. Lif takviyeleri, bağırsak hareketlerini ve kan şekeri kontrolünü iyileştirerek sağlığa fayda sağlayabilse de, gerçek gıdaların yerini almamalıdır

 

Sebze, fasulye ve meyve gibi yüksek lifli tam gıdalar, sağlığınızı geliştirmek için sinerjik olarak çalışan besinler ve bitki bileşikleri içerir ve bunların yerini lif takviyeleri alamaz.

 

ÖZET

Lif takviyeleri, besleyici, yüksek lifli gıdaların yerine kullanılmamalıdır.

 

 

14. Tüm smoothie'ler ve meyve suları sağlıklıdır

 

Bazı meyve suları ve smoothie'ler oldukça besleyicidir. Örneğin, ağırlıklı olarak nişastalı olmayan sebzelerden oluşan besleyici yoğun bir smoothie veya taze yapılmış meyve suyu, vitamin, mineral ve antioksidan alımınızı artırmanın harika bir yolu olabilir.

 

Yine de, hazır satılan meyve sularının ve smoothie'lerin çoğunda şeker ve kalori yüklü olduğunu bilmek önemlidir. Fazla tüketildiğinde kilo alımına ve diş çürümesi ve kan şekeri düzensizliği gibi diğer sağlık sorunlarına neden olabilir

 

ÖZET

Mağazadan satın alınan birçok meyve suyu ve smoothie, ilave şeker ve kalori ile doludur.

 

15. Herkes bir probiyotikten yararlanabilir

Probiyotikler, piyasadaki en popüler diyet takviyeleri arasındadır. Bununla birlikte, uygulayıcılar genellikle bunları aşırı reçete etti ve araştırmalar, bazı insanların diğerlerinin yaptığı gibi probiyotiklerden fayda görmeyebileceğini gösterdi

 

Sadece bazı insanların sindirim sistemleri probiyotik kolonizasyona dirençli olmakla kalmaz, aynı zamanda takviyeler yoluyla probiyotiklerin verilmesi bağırsak bakterilerinde olumsuz değişikliklere yol açabilir.

Ayrıca, probiyotik kullanımına bağlı olarak ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi şişkinlik, gaz ve diğer olumsuz yan etkilere yol açabilir 

 

Ek olarak, bazı araştırmalar, bir antibiyotik kürünü takiben probiyotik tedavisinin, normal bağırsak bakterilerinin doğal olarak yeniden oluşturulmasını geciktirebileceğini göstermektedir

 

Probiyotikler, herkese uyan tek bir takviye olarak reçete edilmek yerine daha kişiselleştirilmeli ve yalnızca terapötik bir yararın olası olduğu durumlarda kullanılmalıdır.

 

ÖZET

Mevcut araştırmalar, probiyotik takviyelerin herkese fayda sağlamayabileceğini ve tek bedene uyan bir takviye olarak reçete edilmemesi gerektiğini öne sürüyor.

 

16. Kilo vermek kolaydır

 

Kilo vermek öyle kolay bir yolculuk degildir. Tutarlılık, kendini sevme, sıkı çalışma ve sabır gerektirir. Ayrıca, genetik ve diğer faktörler, bazıları için kilo vermeyi diğerlerinden daha zor hale getirir.

Kilo vermekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Yapılacak en iyi şey, her gün maruz kaldığınız kilo verme israrıını bastırmak ve size uygun, besleyici ve sürdürülebilir bir diyet ve aktivite modeli bulmaktır.

 

ÖZET

Kilo vermek çoğu insan için zordur ve tutarlılık, kendini sevme, sıkı çalışma ve sabır gerektirir. Kilo vermenin sizin için ne kadar kolay olduğunu birçok faktör etkileyebilir.

 

17. Kilo kaybı için kalori ve makro besinleri takip etmek gereklidir

 

Aldığınız kaloriyi takıntı haline getirmenize ve kilo vermek için ağzınızdan geçen her yiyecek lokmasını takip etmenize gerek yok.

Gıda takibi, aşırı vücut yağını kaybetmeye çalışırken yararlı bir araç olsa da, herkes için doğru değildir.

 

Dahası, kalorileri izleyerek yiyecekle aşırı meşgul olmak, yeme düzensizliği riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir

 

ÖZET

Kalori takibi bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olsa da herkes için gerekli değildir ve düzensiz yeme eğilimlerine yol açabilir.

 

18. Yüksek kolesterollü gıdalar sağlıksızdır

 

Kolesterol açısından zengin besinler, diyetteki kolesterolün kalp sağlığını nasıl etkilediğine dair yanlış anlamalar nedeniyle kötü bir şöhrete kavuştu.

Bazı insanlar diyet kolesterolüne diğerlerine göre daha duyarlı olsa da, genel olarak besin açısından yoğun, kolesterol açısından zengin gıdalar sağlıklı bir diyete dahil edilebilir

 

Aslında, diyetinize yumurta ve tam yağlı yoğurt gibi kolesterol açısından zengin, besleyici gıdaları dahil etmek, tokluk hissini artırarak ve diğer gıdalarda bulunmayan önemli besinleri sağlayarak sağlığı iyileştirebilir

 

ÖZET

Yumurta ve tam yağlı yoğurt gibi yüksek kolesterollü yiyecekler oldukça besleyicidir. Genetik faktörler bazı insanları diyet kolesterolüne daha duyarlı hale getirse de, çoğu insan için yüksek kolesterollü yiyecekler sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilebilir.

 

19. Yeme bozuklukları sadece kadınları etkiler

 

Birçok insan yeme bozukluklarının ve düzensiz yeme eğilimlerinin yalnızca kadınları etkilediğini varsayar. Gerçekte, ergen ve yetişkin erkekler de risk altındadır.

 

Dahası, dünya genelinde ergen erkeklerin %30'undan fazlası ideal vücut tipine ulaşmak için vücut memnuniyetsizliği ve sağlıksız yöntemlerin kullanıldığını bildirmektedir

 

Yeme bozukluklarının erkeklerde kadınlardan farklı şekilde ortaya çıktığını ve gey veya biseksüel olan ergen ve genç yetişkin erkeklerde daha yaygın olduğunu ve erkek popülasyonuna daha iyi uyarlanmış yeme bozukluğu tedavilerine olan ihtiyacı vurguladığını belirtmek önemlidir

 

ÖZET

Yeme bozuklukları hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Bununla birlikte, yeme bozuklukları erkeklerde kadınlardan farklı şekilde ortaya çıkar ve erkek popülasyonuna daha iyi uyarlanmış yeme bozukluğu tedavilerine olan ihtiyacı vurgular.

 

 

20. Karbonhidratlar kilo almanızı sağlar

 

Kilo alımını ve kalp hastalığını teşvik etmek için yağın suçlanması gibi, karbonhidratlar da birçok insan tarafından bu makrobesini tüketmenin obezite, diyabet ve diğer olumsuz sağlık etkilerine neden olacağı korkusuyla dışlandı.

 

Gerçekte, lif, vitamin ve nişastalı kök sebzeler, eski tahıllar ve baklagiller gibi mineraller açısından yüksek olan orta miktarda besleyici karbonhidrat tüketmek, sağlığınıza zarar vermek yerine büyük olasılıkla fayda sağlayacaktır.

 

Örneğin, yüksek lifli karbonhidratların dengeli bir karışımını içeren diyet , ağırlıklı olarak sağlıklı yağlar ve Akdeniz diyeti gibi proteinlerden oluşan dengeli bir karışım içeren normları , obezite, diyabet, belirli kanserler ve kalp hastalığı riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir

 

Bununla birlikte, kek, kurabiye, şekerli içecekler ve beyaz ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, aşırı yenildiğinde kilo alımını ve hastalık riskini artırabileceğinden, kısıtlanmalıdır. Gördüğünüz gibi, gıda kalitesi hastalık riskinin ana göstergesidir (

 

ÖZET

Diyetinize sağlıklı karbonhidrat seçimlerini dahil etmek kilo almanıza neden olmaz. Bununla birlikte, sağlıksız beslenme alışkanlıklarını takip etmek ve karbonhidrat açısından zengin şekerli yiyeceklere aşırı düşkünlük kilo alımına neden olacaktır.

 

 

 

Sonuçta;

 

Beslenme dünyası yanlış bilgilerle doludur, bu da halkın kafa karışıklığına, sağlık uzmanlarına güvensizliğe ve kötü beslenme tercihlerine yol açar.

Bu, beslenme biliminin sürekli değişmesi gerçeğiyle birleştiğinde, çoğu insanın sağlıklı beslenmeyi neyin oluşturduğu konusunda çarpık bir görüşe sahip olması şaşırtıcı değildir.

Bu beslenme mitleri muhtemelen burada kalacak olsa da, beslenme söz konusu olduğunda gerçeği kurgudan ayırarak kendinizi eğitmek, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun besleyici ve sürdürülebilir bir beslenme düzeni geliştirmek için daha güçlü hissetmenize yardımcı olabilir. Ve asla bilimden ayrılmamak.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: