Sağlıklı Bir Cilt için Tüketmeniz Gereken 12 Besin

Hepimizin bildiği gibi beslenme sağlık için önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza neden olabilir ve hatta kalbiniz ve karaciğeriniz gibi organlara zarar verebilir. Ama yedikleriniz başka bir organı da, cildinizi etkiler. Bizler diyet ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe; yediklerinizin, cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceğini giderek daha çok söyler olduk. Şimdi cildinizi sağlıklı tutmak için en iyi 12 yiyeceğe birlikte göz atalım.

 

1. Yağlı Balık

 

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel yiyeceklerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan, zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Omega-3 yağ asidi eksikliği cildin kurumasına neden olabilir. Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklık ve sivilceye neden olabilecek iltihabı azaltır. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilirler. Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildinizi etkileyen iltihaplı ve 'otoimmün' hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yağlı balıklar aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Cildinizi serbest radikallerin ve iltihapların neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olmak için yeterli E vitamini almak çok önemlidir. Bu tür deniz ürünleri aynı zamanda cildinizin gücünü ve bütünlüğünü korumak için gerekli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Son olarak balık, aşağıdakileri düzenlemek için hayati bir mineral olan çinko sağlar: İltihap, yeni cilt hücrelerinin üretimini engeller. Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve gecikmiş yara iyileşmesine neden olabilir.

Kısacası; somon gibi yağlı balık türleri, iltihabı azaltabilen ve cildinizi nemlendiren omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda iyi bir yüksek kaliteli protein, E vitamini ve çinko kaynağıdır.

 

2. Avokado

 

Avokado, sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve fayda sağlar. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak çok önemlidir. 700'den fazla kadını içeren bir çalışmada, yüksek miktarda toplam yağ alımının ( özellikle avokadoda bulunan sağlıklı yağ türleri) daha esnek bir cilt ile ilişkili olduğu bulundu. Ön kanıtlar, avokadonun cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Güneşin UV ışınları cildinizde hasara, kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir. Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. Ülkemizde ne yazık ki insanımız diyetleriyle yeterince E vitamini almıyor. İlginç bir şekilde, E vitamini, C vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili görünüyor. C vitamini de sağlıklı ciltler için gereklidir. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan temel yapısal protein olan kolajen oluşturmak için, cildinizin buna ihtiyacı vardır. C vitamini eksikliğinin yaygın semptomları arasında kolayca morarma eğilimi gösteren kuru, pürüzlü ve pullu cilt bulunur. C vitamini ayrıca cildinizi güneşin ve çevrenin neden olduğu, yaşlanma belirtilerine yol açabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır. 100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado; E vitamini için günlük değerin (DV)% 14'ünü ve C vitamini için DV'nin% 11'ini sağlar

Kısaca; avokado, yararlı yağlar bakımından zengindir ve sağlıklı cilt için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca cildinizi güneşin zararlarından koruyabilecek bileşikleri de paketler.

3. Ceviz

 

Ceviz, sağlıklı ciltler için mükemmel birçok özelliğe sahiptir. Vücudunuzun kendi kendine yapamayacağı yağlar olan temel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır. Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından, diğer pek çok kuruyemişten daha zengindirler. Omega-6 yağları açısından çok yüksek bir diyet, cildinizdeki sedef hastalığı gibi iltihaplı durumlar da dahil olmak üzere iltihaplanmayı teşvik edebilir. Öte yandan, omega-3 yağları cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki iltihabı azaltır. Omega-6 yağ asitleri Batı diyetinde bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitlerinin kaynakları nadirdir. Ceviz, bu yağ asitlerinin iyi bir oranını içerdiğinden, aşırı omega-6'ya karşı potansiyel iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Dahası, ceviz cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri de içerir. 28 gram ceviz, çinko için günlük değerin % 8'ini içerir. Çinko, cildinizin bir bariyer görevi görmesi için çok önemlidir. Yara iyileşmesi ve hem bakteri hem de iltihaplanma ile mücadele için de gereklidir. Ceviz aynı zamanda 28 gram protein (28 gram) yanında, az miktarda antioksidan E vitamini ve selenyum sağlar.

Kısacası; ceviz, cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinler olan temel yağlar, çinko, E vitamini, selenyum ve protein için iyi bir kaynaktır.

 

4. Ayçiçeği Tohumları

 

Genel olarak, kabuklu yemişler ve tohumlar cildi güçlendirici besinlerin iyi kaynaklarıdır. Ayçiçeği tohumları mükemmel bir örnektir. 28 gram ayçiçeği tohumu, E vitamini için günlük değerin % 49'unu, selenyum için % 41'ini, çinko için % 14'ünü ve 5.5 gram proteini içerir.

Kısacası; ayçiçeği tohumları, cilt için önemli bir antioksidan olan E vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir besin kaynağıdır.

5. Tatlı Patates

 

Beta karoten, bitkilerde bulunan A vitaminin öncül maddesidir. Provitamin A olarak işlev görür, bu da vücudunuzda A vitaminine dönüştürülebileceği anlamına gelir. Beta karoten havuç, ıspanak ve tatlı patates, portakal gibi meyve ve sebzelerde bulunur. Tatlı patates mükemmel bir kaynaktır . 1/2 fincan (100 gram) pişmiş tatlı patates porsiyonu, A vitamini için günlük değerin altı katından fazlasını sağlayacak kadar beta karoten içerir. Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi gibi davranarak cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu antioksidan tüketildiğinde cildinize nüfüs eder ve cilt hücrelerinizin güneşe maruz kalmasını önlemeye yardımcı olur. A vitamini, güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, kırışık cildi önlemeye yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde, yüksek miktarda beta karoten cildinize sıcak, turuncu bir renk katarak genel olarak daha sağlıklı bir görünümde kalmasına katkıda bulunabilir.

Kısacası; tatlı patates, doğal bir güneş kremi görevi gören ve cildinizi güneşin zararlarından koruyabilen mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

 

6. Kırmızı veya Sarı Dolmalık Biber

 

Tatlı patates gibi, dolmalık biberler de vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Bir fincan (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için günlük değerin % 156'sına eşdeğerdir. Aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen proteini oluşturmak için gereklidir. Tek bir bardak (149 gram) dolmalık biber, C vitamini için günlük değerin etkileyici bir % 211'ini sağlar. Kadınları içeren büyük bir gözlemsel çalışma, bol miktarda C vitamini tüketmenin, yaşla birlikte buruşuk ve kuru cilt riskinin azalmasını sağladığını ortaya koydu.

Kısacası; dolmalık biberler bol miktarda beta karoten ve C vitamini içerir; her ikisi de cildiniz için önemli antioksidanlardır. C vitamini, cildinizi güçlü tutan yapısal protein olan kolajen oluşturmak için de gereklidir.

7. Brokoli

 

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Aynı zamanda beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. Ancak brokoli çiçekleri ayrıca bazı etkileyici potansiyel faydalara sahip olan, sülforafan adı verilen özel bir bileşik içerir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser önleyici etkileri bile olabilir. Sulforaphane aynı şekilde, cildinizin güneş ışınlarından zarar görmesine karşı güçlü bir koruyucu ajandır. İki şekilde çalışır: Zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve vücudunuzdaki diğer koruyucu sistemleri açmak.

Kısacası; brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve karotenoid kaynağıdır. Aynı zamanda cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

 

8. Domates

 

Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil olmak üzere tüm ana karotenoidleri içerir. Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşin neden olduğu hasara karşı koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışmayı önlemeye yardımcı olabilirler. Domates, karotenoidler açısından zengin olduğu için, sağlıklı cildi korumak için mükemmel bir besindir. Domates gibi karotenoid açısından zengin yiyecekleri peynir veya zeytinyağı gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirmeyi düşünün. Yağ, karotenoidlerin emilimini artırır .

Kısacası; domates, iyi bir C vitamini kaynağıdır ve başta likopen olmak üzere başlıca karotenoidlerin tümüdür. Bu karotenoidler cildinizi güneşin verdiği hasardan korur ve kırışmayı önlemeye yardımcı olabilir.

9. Soya

 

Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen bir bitki bileşiği kategorisi olan izoflavon'ları içerir. İzoflavon'lar, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerine fayda sağlayabilir. Orta yaşlı kadınları içeren küçük bir çalışma, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavon yemenin ince kırışıklıkları azalttığını ve cilt elastikiyetini iyileştirdiğini buldu. Menopoz sonrası kadınlarda soya ayrıca cilt kuruluğunu iyileştirebilir ve kolajeni artırabilir, bu da cildinizin pürüzsüz ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu izoflavon'lar yalnızca vücudunuzdaki hücreleri hasardan korumaya yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda cildinizi güneşin UV radyasyonundan da korur ; bu da bazı cilt kanseri riskini azaltabilir

Kısacası; soya, kırışıklıkları, kolajeni, cilt elastikiyetini ve cilt kuruluğunu iyileştirdiği ve cildinizi UV hasarından koruduğu gösterilen izoflavon'lar içerir.

 

10. Bitter Çikolata

 

Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyacınız varsa, işte burada: Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça olağanüstü. Her gün 6-12 hafta antioksidan bakımından zengin bir kakao tozu tükettikten sonra, bir araştırmadaki katılımcılar daha pürüzsüz bir cilt deneyimi yaşadı. Derileri de daha az pürüzlü ve pulluydu, güneş yanığına karşı daha az duyarlıydı ve daha iyi kan akışına sahipti. Başka bir çalışma, güneşlenmeden önce günde 20 gram yüksek antioksidan bitter çikolata yemenin; düşük antioksidanlı çikolata yemeye kıyasla, cildinizin iki kat daha fazla UV radyasyonuna dayanmasına izin verebileceğini buldu. Kırışıklıkların görünümündeki iyileşmeler de dahil olmak üzere başka birkaç çalışma da, benzer sonuçlar elde etti.

Kısacası; kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.

11. Yeşil Çay

 

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşin adı verilir ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeye çalışır. Diğer antioksidan içeren yiyecekler gibi, yeşil çay da cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir. 60 kadını içeren 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşe maruz kalmanın kızarıklığını % 25'e kadar azaltabileceğini buldu ve ayrıca cildinin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini iyileştirdiğini ortaya koydu. Yeşil çay sağlıklı ciltler için harika bir seçim olsa da; sütün, yeşil çayın antioksidan'larının etkisini azaltabileceğine dair kanıtlar olduğu için çayınızı sütle içmekten kaçının.

Kısacası; yeşil çayda bulunan kateşin'ler, cildinizi güneşin verdiği hasara karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltmanın yanı sıra; nemlenmesini, kalınlığını ve esnekliğini artıran güçlü antioksidanlardır.

 

12. Kırmızı Üzüm

 

Kırmızı üzüm, kabuğundan elde edilen bir bileşik olan resveratrol içermesiyle ünlüdür. Resveratrol, aralarında yaşlanmanın etkilerini azaltan çok çeşitli sağlık yararları ile tanınır. Test tüpü çalışmaları, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatmaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kırmızı üzümün yanı sıra çilek tüketimini de artırmalısınız.

Kısacası; kırmızı üzümde bulunan ünlü antioksidan resveratrol, cildinize zarar veren zararlı serbest radikalleri bozarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Sonuçta: Yedikleriniz cilt sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Cildinizi korumak için yeterli miktarda temel besin aldığınızdan emin olun. Önerdiğim bu yiyecekler, cildinizi sağlıklı, güçlü ve çekici tutmak için harika seçeneklerdir.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: