Taylan Kümeli Danışanı Kilo Ve Başarı Öyküsü

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli Danışanları

Merhaba

Adım Ayten ÖDÜL (SARI), emekli bir öğretmenim. Yaşam enerjimin büyük miktarını, kilolarımı dert ederek harcadığım için , yaşamın güzelliklerini ve büyüsünü anlamakta zorlanıyor, hayatın bir sınav olduğunu aklıma getirmek istemiyordum. Çünkü kilo karşımda hep bir engeldi.

Amacım, gerçekten yaşamım için nemli olan bu kilo illetinden kurtulmak olduğuna göre ,bu sınavı mutlaka kazanmam gerektiğine kendimi inandırmak, sebat ederek planlı olmam gerektiğini bilmekti. Ama nasıl?

Bunun için niyet edip uygulamaya koymanın zamanı çoktan gelip geçmişti. Oysa defalarca niyet etmeye niyetlenmişken erteliyor, kilo üstüne kilo alıyordum. Dolayısıyla da stres içinde bocalıyordum.

Menopozdan sonra dur durak bilmeyen kilo almalarım nedeniyle, hastalıklarda sıraya girmeye başlamıştı. Eklem ağrıları, hiper tansiyon, ellere uyuşmalar, bu da yetmiyormuş gibi sık sık üst solunum yolları enfeksiyonları ile başım dertten kurtulmuyordu. Gıcık veren öksürükle nefes almakta zorluk çekiyordum. Sindirim bozukluğu, reflü ve kabızlık sorunlarım ile baş edemiyordum.

Aşırı yemek yeme ihtiyacı duyuyor, halsizlik ve uyuşukluk çekiyor, karnımda aşırı gaz eksik olmuyordu. Ayak bileklerim şişiyor, diz ağrılarım yüzünden kendimi taşımakta güçlük çekiyordum. Ağzımın tadı bozulmuş, şeker tehdit eder olmuştu. Romatizmal ağrılar canıma tak etmişti. Hangi doktora gitsem kilo vermemi öğütlüyordu.

Artık kilolarım acil duruma gelmişti. Defalarca mücadele ettiysem de 10 kilo kadar verebiliyor, daha fazla başarılı olamıyordum. Oysa 96 kiloya gelmiştim. Artık OBEZDİM, hem de üçüncü derece OBEZ. Kendimi tanıyamıyor, giysilerim olmuyordu. Yerimden kalkmak istemiyordum. Boy 1,52;kilo 96, yaş da 65 olunca tostoparlak biri olup çıkmıştım. Umutlarım kayboluyor, çaresizlik içinde kendime karamsar bir dünya yaratıyordum. Depresyondaydım, hiçbir şeyden zevk almıyordum.

Oysa bu sınavı geçebilmek için, kilo ile sağlıklı yaşam arasındaki en kısa mesafenin NİYET olduğunun farkındaydım. Geride ne kadar ömrüm kaldığını bilmediğime göre, sağlıkla ilgili konuların ertelemeye gelmeyeceğini hatırlayarak işe başlamalıydım. Kalan ömrümü kaliteli yaşamak için buna mecburdum.

Çocuklarımın da yönlendirmesiyle, diyetisyenim Sayın P. Taylan KÜMELİ ile tanıştım. İlk görüşmemde bazı tetkikler isteyerek işe başladı. Tetkik ve tahlil sonuçlarımı inceledikten sonra acilen bir gastroentroloji uzmanına gitmemi istedi. Safra taşından şüphelenmişti. Oysa benim böyle bir şikayetim yoktu.

Ankara Üniversitesi’ne giderek yapılan muayene ve tetkikler sonucunda gerçekten safra kesesinde yüzlerce kum olduğu tespit edildi. Kumu eritebilmek ve dökebilmek amacıyla doktorum tarafından tedaviye alındım. Ursofalk ilacını on aydır kullanmaktayım. Verilen süre sonunda eğer kumlar yok olursa, Allah’ın izniyle ameliyat olmaktan da kurtulacağım. Bu arada beni yönlendirerek yardımcı olan diyetisyenim Sayın P. Taylan KÜMELİ’ye teşekkürü bir borç bilirim.

Gözle görülebilir en mutlu anlarım kiloları vermekle basküle çıktığım anlar oluyordu. Çünkü diyetisyene giderek yapılan kontroller sonucunda kilolarım gidiyor ben de yeni birisi olarak ortaya çıkıyordum. 10 aylık bir süre içerisinde tam yirmi kilo vermeyi başarmıştım. Başlangıçta 96 kilo iken, şimdi 76 kiloya inmiş durumdayım.

Diyetisyenimin takibi, önerileri ve motivasyonu sayesinde gençleşiyor, yüklerden kurtuluyordum. Verdiği listeleri harfiyen aksatmadan uyguluyor, ortalama ayda iki kilo vermeme neden oluyordu. Artık semeresini görmeye başladığım için mutlu oluyor, yeni fiziğimle gençlik yıllarımdaki görüntümü yakalamaya doğru ilerliyordum. Günde altı öğün ve her şeyi yiyerek zayıflıyordum. İdeal kilom olan 58-60 kiloya inene kadar diyetisyenime gitmeye devam edeceğim.

Kilolarımdan kurtuldukça, doktorlarımın da dediği gibi kendimi kuş gibi hafif hissetmeye başladım. Ne de olsa vücudumdan 20 kilo kadar bir ağırlık gitmişti. Demek ki neredeyse bir koyun kadar yükü üzerimden atmıştım. Bu da hiç küçümsenecek bir miktar değil.

Bu arada şekerim ve tansiyonumda normale döndü, diz ağrılarım azaldı. Artık rahatlıkla günlük yürüyüşlerimi yapabiliyorum. Merdivenleri bile bir solukta çıkabiliyorum. Şişlik ve gaz şikayetlerinden kurtuldum, kabızlık sorunlarım düzene girdi. Artık sık sık hastalanmıyorum.

Şuna inanıyorum ki, kilo ile sorunu olanların zayıflayabilmeleri için bilimden ayrılmamaları gerekiyor. Mutlaka işin ehlisi olan uzmanlardan yardım alarak, bilinçli beslenme yöntemlerini öğrenmeli ve uygulamalıyız. Çıktığım zor görünen bu yolda, sağlıklı ve mutlu bir yaşam içinde kendimizle barışık olmak ve hayatın zevklerini yeniden tatmak için beni yönlendiren, programlayıp bilinçlendiren diyetisyenim ve ekibine çok teşekkür ediyor iyi ki varsınız diyorum.

Sonuç olarak bu yaşımda, vücudumda eskimiş ve yerleşmiş olan kilolarımı verdikçe, hayatımızda ihmale ve ertelemeye gelmeyen maddelerin olduğunu,

  • Sağlıkla ilgili hiçbir şeyin ertelenmemesi gerektiğini,
  • Kendine zaman ayırarak, yine ilk ödemeyi kendimize yapmayı,
  • Değişmek için istekli olmayı,
  • Paniğe kapılmamayı,
  • Mutlu ve sağlıklı yaşamanın gerçekte uygulanabilir olduğunu,
  • Daima planlı ve sabırlı olmayı,
  • Ömrümüz olduğu süre hayat denen sınavı kazanabilmek için kararlı ve niyetli olmayı,
  • Kendine güvenmeyi,
  • Kendinle barışık olmak için yaşamını sevgi ile doldurmayı bilmeyi,
  • Olumsuz düşüncelere asla izin vermemeyi öğrendim.

Bu satırları, benim gibi sorun yaşayanlara bir parça olsun yararlı olabilirmiyim düşüncesiyle kaleme almış bulunuyorum. Çünkü hiçbir şey imkansız değildir. Önemli olan zoru başarmaktır. Özünde niyet ve karalı olmak vardır. İşe başlamak için bu işe gönül vermiş uzman kişilerin olduğunu bilmek ve güvenmekle mümkün olduğuna inanıyorum.

Bütün bu değişimleri gerçekleştirmemde, bilgisi ve motivasyonu ile birinci derecede etkili olan yaşam koçum Sayın P. Taylan KÜMELİ ve ekibine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyor, herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: