Taylan Kümeli - Yeni Hayat Centre

İlham Veren Diyet, Kilo Verme, Zayıflama, Sağlıklı Beslenme Anıları

Merhaba

Aslında her şey koca bir kaşarlı-kuşbaşılı pidenin arkasından yaşadığım vicdan azabıyla başladı. Her zamanki gibi yine abartmıştım, ve gün içinde bilmem kaç kere aklıma gelen "diyet,diyet,diyet…" cümleleri bu sefer dozajını arttırmış beynimi kemiriyordu. Aynı anda internet başında olduğumdan, ve bildiğim tek yerli diyetisyen sitesi www.taylankumeli.com olduğundan siteyi incelemeye ve varsa şok bir diyet uygulamaya karar verdim.

Aslında ilk başta okuduklarım ve kişilerin Taylan Kümeli Sağlık Merkezi hakkında yazdıkları bana biraz abartılı ve sahte gelmişti. Hani sanki içerden birileri doldurmuştu o sayfayı. Önyargılarıma yenik düşmeden mesaj kutusuna (ki cevaplanmayacağından %100 emin olarak attığım mesajıma) cevap 5 dk. içinde geldi. Ve ben 3 hafta içinde kendimi Taylan Kümeli Sağlık Merkezinde buldum.

İlk an tedirginlikleri, devam eden önyargılar (yok canım bu işin altında kesin bir iş var, bu kadar iyi niyetli olamazlar gibi..), "ben yıllardır kilo vermeye uğraşıyorum, hadi bakalım deneyin de görün, veremiyorum işte" iddiası ile diyetisyenimin karşısına oturdum. 45 dk. dan fazla süren görüşme, yeme alışkanlıkları, yıkılan tabularım ve tabiki önyargılarım sonunda o gün elime bir detoks diyeti verildi. 1 hafta sonra yeniden gidecektim…

O bir hafta içinde, verilen diyetle içten içe dalga geçerek (çünkü günde 1 kilo sebze, dondurma, bol bol yoğurt yiyordum ve bence bununla kilo vermek imkansızdı !!), ama harfiyen uyarak kendimi motive etmeye çalıştım. Haftanın sonunda tartıya çıktığımda 2 kiloya yakın vermiştim, ve sanırım insanın kendi kendine mosmor oluşu böyle oluyor.

O hafta yani Cumartesi, diyetisyenim bu sefer benim yeme alışkanlıklarım ve okul günlerime göre bir program çıkardı. Tabiiki haftaya tekrar gidecektim. Bu sefer içimde yavaş yavaş kırılmaya başlayan tabular, değişen yeme alışkanlıkları ve “hakkaten zayıflıyorum bu sefer” gibi cümleler ile o haftayı yani geçen haftayı geçirdim. Tartıya çıktığımda 2,5 kilo gitmişti. Hakkaten tartının arızalı olduğunu bile düşündüm. Ama yok, gerçekten bir haftada hem de mide kazıntıları hissetmeden 2,5 kilo vermiştim.

İnsan neden kilo vermek ister?

Ya sağlık problemleri vardır (ki ben daha 22 yaşındayım, hiçbir problemim yok), ya artık bazı şeyler sınıra dayanmıştır (bu kategoriye girebilirim), ya kendine olan güveni sinyal veriyordur ve günde bilmem kaç kere aynı sorunlar, önde giden göbek, içine girilemeyen elbiseler yüzünden canı sıkılıyor ve aktif yaşamına devam edemiyordur (ki bu gruba da rahatlıkla giriyorum) ya da evlilik, nişan, mezuniyet gibi özel günlerde görüntünün önemli olması vesilesi ile hummalı bir çalışmaya girmesi gerekiyordur (bu aşamada ben yokum)

Aslında sonuçta önce sağlık sonra da büyük oranda estetik kaygıları insanların kilo vermelerine neden oluyor. Yoksa neden güzelim yemeklerden vazgeçelim ki ??

Sonuç olarak, şu anda yeni hayatımın 3. haftasındayım. Yeni hayatım diyorum çünkü yeme alışkanlıklarım değiştiği ve sporla diyetimi takviye ettiğim için kendimi daha düzenli ve sağlıklı hissediyorum. Daha önümde yaklaşık 20 kilo var önümdeki ayları saymadan, hatta normal yaşayarak onları da vereceğime inanıyorum.

Gerçi ben her fırsatta teşekkür ediyorum ancak tekrar tekrar Kümeli Yeni hayat Centre’a (ben taktım) ve diyetisyenim E. Yasemin Batmaca'ya desteklerinden dolayı binlerce teşekkürler..

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: