Zayıf Kişilerin 10 Sırrı

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli'nin danışmanlık yaptığı kişilerin çoğunluğu genelde fazla kilolu veya kilo sorunu geçmişi olanlardan oluşuyor. Zaman zaman sağlıklı ve zayıf görünen, ancak sadece çevremizde dolaşan sağlıklı beslenmeye dair kafa karıştırıcı bilgilerin aslını öğrenmek isteyen kişiler de danışmak için gelir.

İlginçtir ki, bu gibi kişilere; "hiç kilo vermek için bir diyet programı uyguladınız mı?" diye sorulduğunda, tepkileri "hayır, kilomu hiç izlemek zorunda kalmadım" oluyor. Ancak tükettikleri besinleri anlatmaları, neden böyle olduklarını anlamamıza yardımcı oluyor her seferinde... Bir dilim tost ekmeği, üzerinde tereyağı olmayan patates veya salatanın üzerinde azıcık bir sos, temiz beslenmeyi seçen kişiler için zahmetsiz gibi görünebilir. Ancak diğer kişiler için bu tarz bir beslenme kilo verme planından başka bir şey değildir.

Kilo kontrolü, "yoksun bırakılma" veya "acı çekme" gibi kelimelerle eş anlamlı olmak zorunda değildir. Çok çalıştıklarını hissetmeden aynı vücut ölçüleri içinde kalan zayıf ve ince kişiler aslında fark etmeden her gün kilolarını korumaya çalışıyorlar ve kendileri bile bunun farkında değil...

Zayıf kişilerin sırlarını keşfetmek için Cornell Food and Brand Lab, Temmuz 2014'te başlatılan Slim by Design Registry'yi kurdu. Bu kuruluşun amacı, doğal olarak zayıf insanlara ait alışkanlıkları bulmak ve başkalarının da bu alışkanlıkları uygulamasını sağlamaktı. Cornell profesörü ve araştırmacı Brian Wansink şöyle açıklıyor; "bu kişiler gibi ne yaptıklarını bilerek, irade ile zayıf olamaya çalışmaktansa, doğal olarak zayıf olabiliriz".

Kayıt sırasında üyelere "barbekü partisinde ne yapıyorsunuz" gibi sorular soruluyor. Cevaplar genelde; "ızgaraya birkaç sebze koyarım" veya "istediğim kadar yeşil salata ve yanında azıcık bir tavuk yerim" oluyor. Bu cevaplar sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve partilerden uzak kalamayanlar için yararlı olabilir. 14 kilo vermiş ve bunu en az bir yıl boyunca korumuş kişileri izleyen ve hali hazırda kurulu olan Ulusal Kilo Kontrol Dairesi yerine, Slim by Desing hiç fazla kilo almamış, doğal olarak ince ve zayıf ve fazlalıklar dünyasında ince kalmayı başarabilmiş kişilere ilişkin yeni anlayışlar arıyor.

İşte sizin de denemek isteyeceğiniz, ince yapılı kişilerin yıllar içinde gözlemlediğimiz bazı alışkanlıkları;

  • Yemeklerinizi evde yiyin ve öğle yemeğinizi her zaman iş yerinize yanınızda götürün.
  • Tabağınızdaki fazla yemekleri bırakın, özellikle de büyük porsiyonlarda servis edildiyse...
  • Tokluk sinyallerini almak için yemek zamanında midenizi dinleyerek kontrol etmeyi öğrenin.
  • Doyduğunuzda yemek yemeyi bırakın.
  • Öğün atlamayın veya uzun süreli açlık yaratmayın.
  • Yemek yaparken minimal boyutlarda yağ kullanın.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.
  • Her gün kahvaltı edin.
  • Düşük kalorili ancak son derece besleyici besinlerle tokluk hissinizi sağlayın. Mesela meyve ve sebzeler gibi...
  • Kıyafetlerinizin size uymasına ve iyi hissettirmesine dikkat edin. Giydiğiniz şeylerin içinde rahat olmalı ve dolabınızdaki tüm kıyafetlerin içine girebilmelisiniz.

Mevcut yeme alışkanlıklarınızdaki küçük değişiklikler, doğal olarak ince bir kişi gibi yaşamanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Benzer Konular: